Breadcrumb

Üritused

Skulptuurinäitus „KUJUline“
Skulptuurinäitus „KUJUline“
to
Vernissage kunstigaleriis avatakse 10. septembril skulptuurinäitus „KUJUline“, kus oma teostega osaleb 25 mainekat Eesti skulptorit. Väljapanek keskendub kaasaegse skulptuuri ja kunstnike tutvustamisele, selle eesmärgiks on tõsta Eesti kaasaegne skulptuur koos nende loojatega tähelepanu keskmesse. Näituse kuraator ja kujundaja  on üks meie väljapaistvamaid skulptoreid – Tiiu Kirsipuu. Kunst on tänapäevase kultuurikeskkonna lahutamatu osa ning rõõm on tõdeda, et erinevaid kunstinäitusi külastab järjest rohkem ja rohkem kultuurihuvilisi inimesi. Taoline trend on tõusujoonel nii Eestis kui kogu maailmas. Ka skulptuuri kui kunstivormi vastu tunneb huvi üha laiem publik, mistõttu on see näitus oluline samm Eesti skulptuurikunsti rikkuse ja mitmekesisuse esiletoomisel.
Pildil: Punane mets II, akrüül lõuendil, 2024, laius 110 x kõrgus 140 cm
Oled oodatud kunstnikutuurile Rauno Thomas Mossi isikunäitusel „Kohad pole kellegi omad“  teisipäeval, 10. septembril kl 17.00 Õiguskantsleri Kantseleis, Kohtu 8. Kunstnik räägib oma loomingust ja teeb ringkäigu näitusel. Sissepääs on hoone parema tiiva uksest tänava ääres (mitte hoovist, kus toimub katuseremondi tellingute teisaldus). Palun anna osalemisest mulle teada, vastates piret.arukaevu@oiguskantsler.ee. Kui võtad kaasa teisigi kunstisõpru, siis palun teata ka nende nimed. Peatse kohtumiseni! Piret Arukaevu
Mall Nukke. Tuule armuke. 1993. Kollaaž, pastell, akrüül, papp.
Näitus avatud kuni 28. september 2024  Eesti kunst 1990ndatel aastatel - lugusid ja tõlgendusi üksikutest näituseteostest lähemalt.  FOOKUSES Mall Nukke  Kreeka mütoloogia, tuulejumal ja jänes – loe lähemalt, mis neid Mall Nukke enda sõnul ühendab.
Vano Allsalu ja Liisa Jugapuu ühisnäitus „Kahekõne värvis“
Neljapäeval, 12. septembril kell 18 avavad Vano Allsalu ja Liisa Jugapuu ühisnäituse „Kahekõne värvis“ Vaal galeriis. Näitus jääb avatuks 12. oktoobrini. Näitus toob ühte ruumi kaks maalikunstnikku, kelle jaoks värv on eluline vajadus ja väljendusvahend. Vano Allsalu ja Liisa Jugapuu loomingut ühendab tundlik lähenemine värviprobleemidele, jõuliselt abstraktne kujundikeel ja teatav loomulik maalikäsitlus, pildipinna hõlmamise orgaaniline protsess; samas pole raske eristada mõlema kunstniku isikupära kujutamisvõtete, koloriidi ja kompositsiooni osas. See läbi aastate muutuv, täienev ja arenev sarnasuste ning erinevuste väli pakub võimalusi loominguliseks intriigiks, professionaalseks aruteluks ja vastasmõjude vaatlemiseks.
Viive Noor „Usaldus I“
Viive Noore näitus „Unenägude aed“
to
Tarbekunstigalerii „Kunstiaken“ näituseaknal on graafik Viive Noore näitus „Unenägude aed“ Viive Noore sõnul on loomingut mitut sorti ning tema näituste vahel ei ole selget piiri – sujuvalt läheb üks teema teiseks üle. Unenägu, unelm, unistus – kõik need sõnad kannavad kunstniku jaoks endas salapära, lootust, mingeid vaevu aimatavaid sügavamaid hoovusi. „Nad ei tähenda päris ühte ja sama, aga lähtuvad siiski samast algsest kodust. Inglise keeles kattuvad unenäo ja unistuse mõiste nii, et ainult kontekst aitab neis selgust luua,“ räägib kunstnik, keda nende kolme sõna salapära lummab. „Unenäod on varjatud, salapärased, hajuvad ärgates nagu hommikune udu päikesetõusul. Jääb vaid mingi ähmane mälestus, virvendus veepinnal, kuni kaob seegi...“ kirjutab ta oma näituse saatesõnadeks.
Lembe Ruben „Ruudu raadamine“
Lembe Ruben „Ruudu raadamine“
to
GÜ galerii 16.09.–4.10.2024 (E–R 12–18) Loodus organiseerub järjest keerukamateks vormideks. Inimene aga soovib piire ja korda, et kontrollida maailma. Sellele järgneb piire seadvate süsteemide vastasseis ja piiride lõhkumine. Tsivilisatsioon jagab keskkonna sirge äärega ruutudeks ja ristkülikuteks, mullast sõelutakse välja kõik liigne – siilid, mutid, rästikud, juured, pärand, teisitimõtlejad, eripärad ja vähemused. Abstraktne maailm on puhastatud tüütutest pisiasjadest. Teekonnal tagasi lihtsusesse võib jõuda puhtasse täiusesse. Võib toimuda ka tõelise ja olemusliku kaotamine ning jääb järgi hoopis puhas klišee.
Klaasi ja graafika näitus „Kujuta“
Klaasi ja graafika näitus „Kujuta“
to
ARS Projektiruum 13.09.–4.10.2024 (E–R 12–18) Näituse avamine neljapäeval, 12. septembril kell 17.00. Klaasikunstnike ja graafikute vestlus 4. oktoobril kell 18.00. ARS Projektiruumis leiab aset ekperiment, milles otsivad ühist keelt klaasikunsti ja graafika spetsialistid. Vaadeldakse kujutise kujunemist ühes ja teises meediumis, ning seda, kas piip on mõnikord ka lihtsalt piip. Julgemad osalejad teevad sissepõikeid vastaspoole tööpõllule.
Gea Sibola Hansen „Pargielu“
ARS Showroomi galerii 5.–30.09.2024 (E–R 12–18) Näitus on mõtteliselt seotud Gea Sibola Hanseni poolt vastselt loodud väikese skulptuuripargiga Kadriorus (Narva mnt. 55). Sinna on suurte pargipuude alla kujundatud väike oaas, kus on eksponeeritud valik skulptori loomingust. ARSi näitus peegeldab skulptuuripargi meeleolu ja emotsioone. Eksponeeritud on pronksist purskkaevud „Elulill“ ja „Harf“, seintel fotod reaalselt töötavatest purskkaevudest. Ruumi on paigutatud ka toolid „Minu kolm elevanti“, kus külastajad saavad jalga puhata ning ette kujutada, et istuvadki reaalselt pargis purskkaevude juures.
 Piret Räni. Reservatio mentalis. 1997. Eesti Kunstimuuseum. Foto: Rait Tuulas
Teisipäeval, 10. septembril kell 16.00 toimub Adamson-Ericu muuseumis näitusel „Tasakaalus(t väljas). Näitus märkamisest ja meelerahustaset“ vestlusring „Kunstnik ja tema vaimne tervis“.
Orest Kormašovi loeng „Kannatused“
Laupäeval, 21. septembril kell 15.00 toimub Arvo Pärdi Keskuses Orest Kormašovi loeng „Kannatused“. See on palju küsimusi tekitav teema. Miks peab inimene kannatama ja miks kannatavad süütud? Kui Jumal on hea, miks lubab Ta inimesel kannatada? Siin näib palju vastuolulist ja ebaloogilist. Loengus tuleb põgusalt juttu kannatuste käsitlusest kristluses. Orest Kormašov on kunstnik, ikooniloolane ja õppejõud. Ta on töötanud aastakümneid Tallinna Ülikoolis maaliõppejõuna, selle kõrval aga pühendunud ikoonide ja maalide restaureerimisele ning ikoonimaailma tutvustamisele loengutel ja ikoonimuuseumi tegevuses. Kõik huvilised on loengule oodatud!