EKL 23. aastanäitus
KEVADNÄITUS 2023
13.05.–22.06.2023
Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljon
Näituse žürii: Vano Allsalu, Kaarel Eelma, Elin Kard, Tamara Luuk, Rain Tamm
Näituse toimkond: Madli Ehasalu, Hedi Jaansoo, Tamara Luuk
Näituse kujundus: Kaarel Eelma
Osalevad kunstnikud: Eero Alev, Stanislav Antipov, Sofi Aršas, Martin Buschmann, Sirje Eelma, Ulvi Haagensen, Maie Helm, Heleliis Hõim, Danel Kahar, Kai Kaljo, Liina Kalvik, Maria Kapajeva, René Kari, Sander Karjus, Jass Kaselaan, Loora Kaubi, Raul Keller, Kati Kerstna, Tiiu Kirsipuu, Kristi Kongi, Ilmar Kruusmäe, Olev Kuma, August Künnapu, Peeter Laurits, Lola Liivat, Johannes Luik, Kaisa Maasik, Mihkel Maripuu, Katariin Mudist, Maarit Murka, Jane Muts, Marko Mäetamm, Jelena Nova-Ginzburg, Terje Ojaver, Aet Ollisaar, Katrin Pere, Vassa Ponomarjova, Rait Prääts, Lembe Ruben, Maret Sarapu, Tiina Sarapu, Sirja-Liisa Eelma, Valev Sein, Urmo Teekivi, Evi Tihemets-Viires, Kadri Toom, Anna Trell, Maria-Kristiina Ulas, Urmas Viik, Vello Vinn, Toomas Vint.
Seekordse, Kunstihoone Lasnamäe paviljonis toimuva Eesti Kunstnike Liidu 23. Kevadnäituse ruumivõimalused on Vabaduse väljaku saalidest tublisti väiksemad. Sestap ka väiksem osalejate – mitte taotluste! – arv. Ligi 270 taotlejast pääsesid töödega näitusele vaid 50 kunstnikku.
Enamasti on kevadnäitustel esinejate hulgas olnud palju spontaanselt abstraktse kujundiga töötavaid, aga ka naiivselt romantilisi kunstnikke, seekord pole kummagi esindatus näitusetervikus silmatorkav. Praegune väljapanek on tavapärasest kontsentreeritum, siiski ka segasem ja kirjum, selles ei joonistu välja korduvaid mustreid. Nagu alati, segunevad siingi erineva tausta ja oskustega tegijad, nagu alati, peegeldab žürii valik – mis polnud sugugi üksmeelne, kaugel sellest! – ka ühist lootust avastada uusi suhtumisi ja häid tegijaid.
Osalt paratamatult konsensusliku valiku pärast, aga võib-olla ka seetõttu, et kunstnikud arvestasid enam-vähem tuttava žürii võimalike eelistustega, tekkis põgus äratundmine, et sõelale jäänuid iseloomustab rohkem kui muidu professionaalsuse muljet toetav otse elust laenatud kujundlikkus. Teose veenvus ei lähtu niivõrd selle looja otsingute, kõhkluste ja katsetuste veenvusest, kuivõrd vaatajale suunatud ootusest viia kokku kunstniku lahtiseks jäetud otsad, äratuntavate asjade kooslus ja kujutamisvõtted.
Kokkuvõttes aga ajab igaüks oma asja nii, nagu oskab ja paremaks peab. Kes rohkem, kes vähem üldistavalt, kes vaimukalt, murelikult või rõõmsameelselt. Rohkete lillede hulgas leiduvad arvukad „kurja lilled“ aitavad luua killustunud näitusemosaiigi, seda ühtaegu ka vürtsitades. Et asi päris kaoseks ei läheks, selle eest hoolitseb tööde vahele jääva hingamisruumi orkestreerija ja näituse kujundaja Kaarel Eelma.
Mida lootsin mina sellest aja ja koha teistsugususest kantud kevadnäitusest? Seda, et kas või mõnegi oma asja ajava kunstniku töös oleksid kohal nii Lasnamäe kui ka praegu toimuv jõle sõda, mis puudutab meid kõiki. Ongi. Ühes ainsas videos ja seda saatvais tekstides. Maria Kapajeva omades.
Tamara Luuk
Kataloog