1. juulil kell 17 avatakse Reigi Pastoraadis Hiiumaal koha-ajaloo ja klaasikunsti näitus GENIUS LOCI IV: „ELU. 1628. 1928. 2023”. Näitus jääb avatuks kuni 20.08
2023.a. suvel on kunstisündmuseks Reigi Pastoraadis kõrgtasemel klaasikunst Eestist ja mujalt, ajalooliseks taustaks 17. sajandi ELU, Hüti klaasikoda ja Reigi kirikumõisas aset leidnud traagiline armulugu, äärmuslik ebausk, usaldamatus ja kius, kosmopoliitne avatus, ilu teenimine, kirgas andumine ja armastus.
17. sajand Hiiumaal.
Elu täis kirge, petmisi ja pettumusi, hommikusi ärkamisi, näljahäda, rikkalikke prassimisi, ränka ja räpast tööd, armatsemist ja igatsust. ELU. „Ärevad ajad Euroopas, sõda, klimaatilised muutused, inimesed liiguvad, kõik see mõjutab igapäevast elu”, nii kirjeldatakse aega 395 aastat tagasi.
1628.a. avati Hiiumaal Hütil kohaliku maaomaniku Jacob de la Gardie poolt Eesti alade esimene klaasikoda, tolle aja mõistes üsna suur tööstus, kus töötasid välismaalt toodud meistrid ja ka toodang viidi üle mere Rootsi. Vaid aasta varem, 1627.a. loodud Reigi kihelkonda saabus Tallinnast pagendatud 36-aastane pastor Lempelius koos oma naise Catharina ja lastega, et olla oma karjale eeskujuks usus ja armastuses. Lempeliuse, Catharina ja diakon Jonas Kempe dramaatiline armukolmurk, mis Reigi kirikumõisas aset leidis, andis ainest soome-eesti kirjaniku Aino Kalda raamatule „Reigi Õpetaja”, mis ilmus 1928.a. Kirjanik meenutab raamatu sündi: „… Hiiu Ungru asemel sattusingi Paavali Antero Lempeliuse, Reigi soome päritolu kirikuõpetaja jälile, ja tema ning Catharina Wyckeni traagiline lugu sidus järgnevaiks aastaiks mu meelekujutuse”(1) Lugu keelatud armastusest, milles abielunaine hülgab oma lapsed ja mehe, et koos armastatuga põgeneda. Kuniks nad kinni võetakse ning surma mõistetaks pea maharaiumise läbi.
Näitusel osalevad klaasikunstnikud: Pilvi Ojamaa, Mare Saare, Peeter Rudaš, Rait Prääts, Kersti Vaks, Eve Koha, Kai Koppel, Kai Kiudsoo-Värv, Tiina Sarapu, Eeva Käsper, Merle Kannus, Maret Sarapu, Malle Hallimäe-Karik, Piret Ellamaa, Liisi Junolainen, Eili Soon, Kairi Orgusaar, Kati Kerstna, Sofi Arshas, Kalli Sein, Kaire-Leen Varik, Birgit Pählapuu, Anne-Liis Leht, Maarja Mäemets, AndraJõgis, Sigrid Luitsalu, Anna-Maria Vaino, Kristiina Oppi, Marilin Laas, Tiia Põldmets, Torsten Rötzsch (Saksamaa), Jennie Jessen (Gotland, Rootsi), Michelle Ryan (Iirimaa), Julija Pociute (Leedu)
Genius Loci üldkuraator: Maret Kukkur
Kunstiosa kuraator: Kalli Sein
Kujundus: Pille Jänes, Maret Kukkur, Valev Sein.
Valguskujundus: Airi Eras, Helikast OÜ (Taavo Taelma)
Plakati kujundus ja trükkimine – Edward Johansson, Ahvaland (Ahvenamaa, Soome)
Korraldus: Hiiumaa Loovisikute Vabaühendus HiKu MTÜ
Näituse jooksul, alates juulikuu teisest poolest toimuvad:
1. teisipäevaõhtuti ’Õhtud pastoraadis’, kus pastoraadi ajalooliste
seinte vahel räägivad erinevatel õhtutel ajast ja loost teadjanaised
–
Hiiumaa elav entsüklopeedia Helgi Põllo, Ajaloomuuseumi
klaasiajaloolane Anne Ruussaar, ajakirjanik ja psühholoog Tiina
Jõgeda ning hiidlasest arheoloog, klaasi-uurija Monika Reppo.
2. Laupäevaõhtuti on ‘Näitleja loeb’ ja kuraatorituur, kus Maret
Kukkur ja Kalli Sein tutvustavad näituse lugu ja oma lugu
jutustavat klaasikunsti ning autoreid.
Kohtade arv üritustele on piiratud, piletid tulevad müügile Fientas ja koha
peal saab pileteid osta vaid juhul, kui vabu kohti on.
Jälgige reklaami FB-s https://www.facebook.com/Reigipastoraat
Ja Hiiumaa.ee lehel - https://hiiumaa.ee/sundmused/
Reigi Pastoraat on avatud T–P 12–17
Pilet 5 eur, soodus 3 eur, alla 14-aastased tasuta.
Kontakt ja info :
Maret Kukkur 5330 3209, kukkur@planet.ee
Kalli Sein 5032246, kalli@ideeklaas.ee