Breadcrumb

Grupinäitus „Kaunis nänn, võluv kola ja kõik ülejäänud asjad“

31.05.2023

Reedel, 2. juunil kell 18 avatakse Kopli trammiliini algpeatuses grupinäitus „Kaunis nänn, võluv kola ja kõik ülejäänud asjad“. Kuut näitusel osalevat kunstnikku seob armastus asjade vastu: nende looming keerleb peaaegu unustatud leidesemete ümber, justkui pikendades nende eluiga. Ajal, mil asju on rohkem kui kunagi varem ja ammugi liiga palju, ollakse siiski materiaalsusesse tugevalt kiindunud. Läbi argiste objektide pingsa vaatlemise, kogumise, lammutamise ja kordamise heidetakse pilk inimkonna alateadvusesse. Asjadest on saanud ankrud, mille külge kinnitame oma minajutustusi, ja anumad, mille sisse kogume mälestusi. Nõnda vaatluse alla võetud asjade sise-elu muudab need inimlikkuse kapsliteks, mis kannavad ajas “marineerides” inimeseks olemise nähtamatuid tõendeid. 

Näitus leiab aset Kopli trammiliini viimasesse peatusse paigutatud vanas kioskis. Kuivõrd kiosk kui selline on absoluutne vaateaken, mis on mõeldud asjade võimalikult heaks eksponeerimiseks, ilmnevad putkaelus samad küsimused, mis ka näitusel osalevate kunstnike loomingus. Olukorras, kus asjadele on koondatud nii konkreetne tähelepanu, leiab vihjeid sellest, mis asju me ihaldame, enda ümber vaateaknale asetame ja mis asjadele omistame agentsust. Putkaletile laotunud teosed uurivad inimese armastust ilukulinate vastu, masstootmise absurdset olemust, esemete võimet kogukondi ühendada ja lahutada. Kunstnikud tegelevad asjade najal nii autobiograafiliste, poeetiliste kui antropoloogiliste küsimustega.

Kioski müüja asemel on kioskis valvel iga päev üks kunstnikest, mistõttu võtab näitusekogemus iga kunstniku või kuraatori kohalolu kaudu igal päeval veidi erineva kuju.

Osalevad kunstnikud: Sandra Ernits, Rose Magee, Mara Kirchberg, Sarah Nõmm, Siim Preiman, Leonor Talefe
Kuraator: Anita Kodanik

Graafiline disain: Kertu Klementi

Näitus on avatud: 3.–11. juunil 2023, E–R 14–20, L–P 12–18.

Asukoht: Peatus Kopli, kioskis Kopli 99b hoone kõrval
Eriline
tänu: Mart Veelmaa, Anders Härm, Margit Säde, Mattias Veller, kohvik Derevyashka

Tagasi algusesse