Breadcrumb

A-Galerii 30. aasta juubelinäitus TRANSMISSIOON

14.05.2024

A-Galerii 30. aasta juubelinäitus TRANSMISSIOON 
SEIF
10.05-15.06

TRANSMISSIOON rõhuga sõnal missioon on toimimine läbi missiooni. Seevastu transmission (ing) defineeritakse kui edastamine: jõu, energia ja juhtimise ülekanne, mis sisepõlemismootori osana on käigukast. Ka galerii pidamisel on vaja sisemist põlemist, on vaja sädet ja käiguvahetust. Näitusel vaadeldakse 90ndte ehtekunsti mõjude ülekandumist nooremale ehtekunstnike põlvkonnale.

Mälu on valikuline, asjad aga aitavad meil mäletada. Ehete kaudu mäletatakse inimesi ja aega. 30 aastat tagasi 10. mail 1994. aastal avati praeguse Eesti Kunstnike Liidu Hop galerii ruumides Hobusepea 2 kolmekümne kolme kunstniku osamaksu toel ja ühise tööga loodud ainulaadne autoriehte galerii. Tulles tagasi transmissioni kui käigukasti juurde, võiks öelda, et need 33 kunstnikku keerasid tookord süütevõtit, seega toonastest teostest moodustub antud väljapaneku telg, millele lisandub uusi andekaid tulijaid.

Kunstiajaloos on kasutuses termin „ülbed üheksakümnendad“ tähistamaks perioodi, kus kunstielus “hakkas juhtuma”, positsioonid muutusid ja enese nähtavaks tegemine oli kunstnike enda teha mitte niiväga institutsiooni otsustada. Tarbekunstnikel kadus riiklik teostus - ja toetusbaas, tarbekunstinäitused kaotasid oma tähtsuse ja tähenduse. Piirid visuaalkunsti ja tarbekunsti vahel hakkasid nihkuma.

A-Galerii asutajatel oli korraga mitu vastandlikku ülesannet: hoida taset ja traditsiooni ning luua uut ja ellu jääda. A-Galeriis otsitakse siiani kompromisse kõrge loomeprotsessi ja argise kommertsi vahel. Aastate jooksul on esile kerkinud uued põlvkonnad, A- Galerii missiooniks on seega kogemuste edasiandmine, noorte ja vanade „läbikasvamine“, teatud „üle kanne“.

Näitusel osaleb üle poolesaja kunstniku. Näitus on avatud 15. juunini 2024.

Näitus avaldab lugupidamist alustajatele, kõigile kaasteelistele ja soovib jõudu jätkajatele. Tänane on homne eile.

Näituse kuraatorid: Tiina Käesel ja Maria Valdma-Härm
Näituse kujundus: Maria Valdma-Härm
Graafiline kujundus: Rasmus Lukas

Näitusel on kasutatud videolõike ERR-i arhiivist: „Eesti ehe“ (osad 1 ja 3, aasta 1990), režissöör Tiina Pork, konsultant Tiina Käesel.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, kohvik Maiasmokk ja AS Livik, Bohemian Wine and Art

Tänud: Eesti Tarbekunsti-ja Disainimuuseum ja Ketli Tiitsar, Valge Kuup ja Neeme Külm

Vaata ka: https://agalerii.ee/a-galerii-juubel-30/

Tagasi algusesse