Breadcrumb

Zody Burke-i isiknäitus „Asterioni maja“

28.03.2025

Pronksist mõõgal peegeldus hommikupäike. Verest ei leidunud enam jälgegi. „Kas sa suudad seda uskuda, Ariadne?,“ ütles Theseus, „Minotaur kaitses end vaevu.“

Jorge Luis Borges, „Asterioni maja“ (1964)

3. aprillil 2025 kell 18.00 avaneb Hobusepea galeriis Zody Burke-i isiknäitus „Asterioni maja“. Näituse avamisel esineb müramuusik ja performance kunstnik Nick Klein (US/DE) teemakohase performance-iga. 

Näitusel tutvustab kunstnik külastajale värskelt valminud teoseid, mille hulka kuuluvad kõrgreljeefid, trükised (koos kunstniku lühijuttudega) ning suuremõõtmeline 3D skulptuur. Paljud neist sisaldavad allegooriaid Kreeka labürindi mütoloogiast. Uued teosed esitavad külastajale väljakutse mõelda, kuidas kaasaegsus tõlgendab arusaamu segadusest ja vangistatusest. Klassikalisele mütoloogiale omase maagilis-realistliku tõlgenduse abil pakub Burke mitmekülgset sissevaadet alternatiivsetest narratiividest, mis on kootud labürinti sisse. Skulptuur „Pasiphae, rodeo kuninganna“ viitab üheaegselt Kreeka müüdile, mis inspireeris Borgest, kui ka Americana nüüdiskultuurile, põimides kokku kaht erinevat kultuuri – ajas jätkuv teemat ka Burkei loomingus. Galerii ruum ülemisel korrusel on sündinud valge kuubi selgusest ja on sissejuhatuseks süngemale ning sügavamale kogemusele alumisel korrusel. Näitusel käsitleb kunstnik küsimusi võimust, identiteedist ja ruumidest kus elame (füüsilised, digitaalsed, kultuurilised või eksistentsiaalsed), kasutades selleks mütoloogilisi tööriistu. 

Zody Burke (1991) on Ameerikast pärit multimeedia kunstnik ning muusik, kes elab ja töötab hetkel Tallinnas, Eestis. Olles teadlik enda perspektiivist ning positsioonist newjorklasena keset kohalikku majanduslikku olukorda, loob Burke skulptuuri ja teiste kunstimeediumite kaudu šifreid, mille abil kaardistab hiliskapitalistlikku Ameerika identiteedi komplekssust, uurides, kuidas identiteet muutub ja areneb teise kultuuri peegelduses. Kasutades tihtipeale narratiivset struktuuri, huvitub ta maailmaloomise idee sidumisest geoloogilise ajamõõtmega, visualiseerides erinevate riigipiiride ja rahvuslike müütide omavahelist hägustumist kõikjal tajutavas salapärase looritatuses. Mullu lõpetas Zody õpinguid Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti magistriõppes, mille raames püüdis siduda omavahel sotsiaalpoliitilisi narratiive, pärimust ning Eesti ja Ameerika industrialiseerimise omavahelisi seoseid. 

Kuraator: Liisi Kõuhkna 
Graafiline disain: Taylor „Tex” Tehan
Pealkirja disain: Brian Uhl
Tehniline tugi: Hobusepea galerii, Gregor Sirendi
Toetajad ja tänud: Kultuurkapital, Paavli Kultuurivabrik, Valge Kuup Stuudio, Eesti Kunstiakadeemia, Batuudijuss, Pruulikoda Tuletorn, Punch Club, Põhjala Pruulikoda, Kanuti Gildi Saal, Dan Edelstein, Nora Schmelter, Gert Gutmann, Lauri Raus, Jordan Reyes, Roberta Staats, Nora King, Harry Figueroa, Lara Brener, Nick Klein, Oscar Ramos, Jane Treima, Diandra Rebase, Michael Anthony Farley, Laura De Jaeger, Kerli Kurikka, Kaspar Kannelmäe, Composite EE, Karjase Sai

Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS. 

Lisainfo:
Hobusepea galerii
Tel: +372 56 451 591
      +372 52 85 324
      +372 6 276 777
E-post: galerii@eaa.ee
Hobusepea 2, Tallinn 10133
hobusepeadraakon.ee
K‒E 11.00‒18.00

Tagasi algusesse