→ Residentuuri periood: 7. juuli - 24. august 2025
→ Stipendium + sõidutoetus + produktsiooni eelarve
→ Kandideerimise tähtaeg: 12. mai 2025
Valga arhitektuuriresidentuur kutsub kandideerima suvisesse grupiresidentuuri „Materjalide purgatoorium: elu pärast lammutust“ uurijaid, arhitekte ja käeliselt osavaid loovisikuid, kes mõtleksid uusi väljundeid pensionipõlves materjalidele, mis kuuri purgatooriumis oma saatust ootavad.
VARESE suveresidentuuri keskmeks on materjalid, mis on nurka visatud, unustatud või prügimäele tassitud. Katusekivid, põrandalauad, vanad aknad, lammutatud kontorimööbel, kangajupikuhjad, kahhelkivid ja kahtlased komposiitmaterjalid, mis kuuris, pööningul ja keldris oma saatust ootavad. Materjalid, mida pole päris piisavalt uue projekti alustamiseks, kuid liiga palju, et need prügilasse viia.
Residentuuri raames ootame ettepanekuid, kuidas ruumiloomes laialdasemalt juhuslikke materjalijuppe (taas)kasutada; kuidas ja milliseid materjale koguda ja hoiustada; kuidas kohandada olemasolevaid ruumiloome süsteeme, mis soosiks rohkem käepäraste materjale kasutamist; kuidas mõjutada esteetilisi valikuid, mis soodustaksid just käepäraseid vanamaterjale uute asemel; ning kuidas vähendada materjaliahnust ja ületarbimist ehitusvaldkonnas?
Kahekuuse residentuuri jooksul toimunud loomingulise tegevuse väljundiks võib valmida ruumiline sekkumine, linnaruumi installatsioon, süvitsi minev materiaalne uurimus, ühiskondade ja kultuuride materjalieelistuste kaardistamine, inimeste materjaliladude dokumenteerimine jne. Kutsume residente kasutama VARESE vanamaterjalide ladu, mis samaaegselt ühest otsast kasvab ja teisest otsast kahaneb. Ettepanekute puhul ootame materiaalset paindlikkust, mis võtavad arvesse käepäraseid materjale, mis VARESE kuurist ja Valga vallast leida võib.
Ruumiliste sekkumiste, installatsioonide ning ehitiste puhul ootame selget kirjeldust, milline näeb välja installatsiooni järelelu: kellele see on suunatud, kes ja kuidas seda hooldab ning mis on selle oodatav eluiga?
Keda otsime?
Kutse on mõeldud kõigile, kelle töö ja mõttemaailm seostub residentuuri filosoofiaga ning püstitatud teemaga. Tundlik ja säästev lähenemine materjalidele ja keskkonnale on alusraamistik, mille pinnalt julgustame residente tegelema isiklikust huvist ja vaimustusest lähtuvate projektidega erinevates meediumites ja skaalades: olmerutiinide taasleiutamisest, igapäevaste ruumide ning esemete fantaasiarikkast ümbermõtestamisest linnaruumisekkumiste, spekulatiivsete utoopiate ja sotsiaalse kriitikani – kunstist teadustööni. Ootame erineva taustaga ruumiloojaid: kunstnikke ja visionääre, professionaale ja tudengeid, kirjutajaid ja mõtlejaid – nii praktikuid kui teoreetikuid.
Lõpusündmus
Residentuur päädib avaliku nädalavahetusega 22. august – 24. august, mille raames toimuvad loengud-seminarid, lühikesed töötoad, jalutuskäigud ja muu. Ühtlasi ootame residentidelt vabas vormis residentuuri kokku- või lahtivõtet (loeng, trükis, näitus, installatsioon, töötoa läbiviimine, performance vms).
VARES ja Valga
Valga arhitektuuriresidentuur VARES on rahvusvaheline erialadeülene ruumiloomele keskendunud residentuur, mille pealisülesanne on otsida ja luua alternatiivseid erialapraktikaid, mis ei põhine turuloogikal, vaid ennekõike soovil luua ruume ja paiku, mis rikastaksid igapäevaelu, võimestaksid kohalikku kogukonda ning kasutaksid ära Valga linna eripärasid.
Materjalide taaskasutus ja käelised tegevused on VARESE üks aluspõhimõtteid, kus ootame residentidelt ja projektidelt mõõdukat ning läbimõeldud materjali kasutust. Meie tegevusteks ja huvideks on aeglase arhitektuuri praktiseerimine, arhitektuurimaailma erialane mõtestamine, ununenud ja vanade töömeetodite õppimine, katsetamine ning elus hoidmine, ruumiloomega seotud inimestele eluaegse õppepaiga loomine ning materjaliringlus.
Praktilist
„Materjalide purgatoorium“ residentuuri periood on 07. juuli- 24. august 2025, avalik lõpusündmus koos tulemuste jagamisega toimub 22.-24. august.
VARES pakub oma majas ühist majutust ja elementaarseid töötingimusi. Sealsamas on töökoda põhiliste tööriistade- ja masinatega. Valgas leidub ka spetsiifilisemaid töökodasid, mille kasutamise korraldame vastavalt residentide vajadustele. Lisaks on residentidel juurdepääs meie jääkmaterjalide hoidlale ja nad on teretulnud seda ka täiendama.
VARES asub umbes 3,5 tunni rongisõidu kaugusel Tallinnast ja 2,5 tunni kaugusel Riiast. Residentuurihoone asub 400 meetri kaugusel Läti piirist, 5 minuti jalutuskäigu kaugusel Valga linnakeskusest ja 20 minuti jalutuskäigu kaugusel rongijaamast. Residentuuris on rattad linnas ringi liikumiseks ja vajadusel saab korraldada lisajõudu mootorsõidukite näol (kaubik, järelkäru, auto).
Kuidas kandideerida?
Kui soovid residentuuris osaleda, siis palun täita ära järgnev avaldus:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd1nt_mF_Tq1sYk0RUOF8MafRcosQa…
Avalduses ootame järgmist infot:
· CV (ja portfoolio kui see on olemas, max 25 MB, ainult PDF fail)
· Huviavaldus omale meelepärases vormis: motivatsioonikiri ja/või visandlik tegevuskava, visuaalne materjal või projektikirjeldus residentuuriperioodiks, seos püstitatud teemaga (max 25 MB, ainult PDF fail)
Kandideerimise tähtaeg on 12. mai 2025, 23:59 Eesti aja järgi. Arvestame ainult avaldusi, mis on esitatud eelmainitud registreerimisvormi kaudu. Meilile saadetud taotlustega me ei arvesta.
Küsimuste korral kirjutada info@vares.space
Valiku teevad VARESE kuraatorid (Ulla Alla, Merilin Kaup, Mari Möldre, Margus Tammik) ja tulemused avaldame oma kodulehel hiljemalt 19. mai 2025.