Breadcrumb

Ülle Marksi ja Jüri Kassi isiknäitused Kärdlas

08.05.2023

Jüri Kassi aktikrokiid
4.-27.mai 2023
Nelja nurga galerii

(…) Jüri Kassi krokiid viimasest paarist aastast, tunduvad oma analüütilisuses üpris erilised. Need on otsekui uuringud, kuidas funktsioneerib inimkeha kui dünaamiline vormide kompleks, milles liikumine on immanentne ka puhkeasendis. Neil on kunstipedagoogliline väärtus, samas iseseisev kunstiline väärtus, nad on esteetiliselt nauditavad kui üks lõppematu lugu inimkehast ja tema väljendusvõimalustest, kui  joonistus kui protsess oma lakoonilisuse ja nüansirikkusega, oma kerguse ning varjude ja rõhkude täpsusega. Inimkeha  teema pole kunstniku loomingus uus. Meenuvad Jüri Kassi - Ülle Marksi digitrükid „Kehamaastkud”aastast 2000 Vaal-galeriis, sari „Jälg”, mis sai 2001.aastal  Wiiralti- preemia, „Handscapes” 2004. aastal Vaal galeriis ja 2006. aastal ÜRO peakorteris New Yorgis, Jüri Kassi - Ülle Marksi suureformaadilised söejoonistused näitusel „Vüüming” Kunstihoone galeriis 2015/16 ja Kärdla Nelja Nurga Galeriis 2018. Praegu käsilolev krokiide joonistamine on tervitatav eesmärgina iseeneses, ent võib viia ka mingite uute ideedeni. 

Mai Levin, kunstiajaloolane

*

Ülle Marks „Viiv“
4.-31.mai 2023
Kärdla Kultuurikeskuse näituseruumis

Näitusel on 25 pintslijoonistust seeriast VIIV. 
Seeria VIIV on suhe aega ja protsessi, tunnete ja vaadeldava mõtestamine ja väärtustamine, visualiseerimine ja jäädvustamine joonistamise kaudu.
Vaatlesin punga.
Töödesse on kapseldunud aeg, joonistaja pilk ja joon.
Alustasin tööd seeriaga VIIV sel aastal. 

Sõnal viiv on mitmeid tähendusi – viiv kui ajaühik, viiv kui kulgev suunav tegevus, viiv kui omadusi ja seisundit väljendav väärtushinnang.
Sõnal joon on mitmeid tähendusi – joon kui jutt, joon kui piir, joon kui stiil, joon, kui kustutan janu.
Sõnal pilk on mitmeid tähendusi – kellelegi, millelegi suunatud silmavaade, vaatamisviis, oskus ja võime millegi olemust tajuda, pilk kui hetk ehk viiv.

Viiv kui aeg – mis see on ja kuidas sellesse suhestuda, mõõta, hinnata, leida või kaotada, peatada ja visualiseerida.
Viiv kui tegevus – kui kulgemine.
Käsitlen seeriat VIIV avaneva protsessina: pidevalt muutuva ja arenevana.
Jätkan seeriat, täiendan ja muudan töid vastavalt huvile ja vajadustele.

Ülle Marks


Lisainfo:
Nelja Nurga galerii
Keskväljak 5a, Kärdla
R-L 11.00–15.00

Kärdla Kultuurikeskus
Rookopli 18, Kärdla linn
E–R 10.00–16.00

Tagasi algusesse