Breadcrumb

Üle Heli festivali näitus „Kuulmuse keermed“

16.10.2024

Kanuti Gildi SAALi keldrisaalis (Pühavaimu 5) ja Eesti Nüüdismuusika Keskuses (Pühavaimu 9)

Avamine N-17.10 kell 18:00, Avatud 18.-20.10 14:00-19:00

Helilained võivad olla küll teatud kindlate füüsikaliste omadustega, aga nende tõlgendamine on väga subjektiivne ja tihti ka vastuoluline. Võimalusi selleks leiab näitusel „Kuulmuse keermed“ alates hauntoloogilis-radiofoonilistest eksperimentidest, sfääride muusikast ja kvantpõimumistest kuni imaginaarsetes maailmades kondamiseni.
Näitusel on kavas:
Timo Toots, Tencu, Aivar Tõnso „Imaginaarste kohtade heliatlas“
LokaalRaadio (Raul Keller, Hello Upan, Katrin Essenson) interventsioon „Kuul(i)de kaoses“
Sten Saarits „Mitte segada“
Kristjan Kannukene „9“

Lokaalraadio „Kuul(i)de kaoeses“. LokaalRaadio (Raul Keller, Katrin Essenson, Hello Upan) võtab Üle Heli festivalil ette hauntoloogilis- radiofoonilise interventsiooni Mustpeade Maja Nüüdismuusika Keskuse residentuuriruumi, ning koorib sellelt reaalsusest ja fantaasiast tõukuvaid kultuurikihte kolmepäevaseks raadioprogrammiks, mis toimib kohapeal kogetava sündmusruumina ja jõuab ülekantuna ka veebivoogu. Raadioprogrammi nimetuse ja ideelise algimpulsi laenabki LR ruumi kunagisest pikaaegset funktsioonist - oli see ju Eesti esimese keeglisaali kurikaruum, kuhu maja teises pooles asuva koridori otsast keeglikuule veeretati. Ruum on justkui kajamas veel kurikate kaootilistest kolksatustest ning seejärel taas nende korrapärasesse formatsiooni seadmisel tekkinud helisündmustest. Kuskilt sealt salakäikudest seinte tagant, aga on pidevalt sahisemas samme ja saalidest väljakumavaid sajanditevanuseid helijälgi. LR segab omalt poolt sellesse lintidelt leitud leidmaterjali ja võõrustab ka otse-eetris festivalikülalisi, ning esinejaid, kellega koos vormub korra ja kaose modulatsioonis miski, mis meenutab ähmaselt ja äraspidiselt raadiokanalit, mida kantakse kombekohaselt üle ka piiratud raadiusega lühilainesagedusel.

„Imaginaarsete kohtade heliatlas“. Installatsiooni idee sai alguse soovist kasutada heliruumis tähenduste ja seoste loomiseks Timo Tootsi loodud virtuaalset andmeformaati “linki”. Timo poolt “linkide” kasutamiseks ehitatud installatsiooni mootor ja süda, ruumilise heli mikser “Linkispace”, võimaldab Aivar Tõnso loodud imaginaarsetest kohtadest inspireeritud helisid kihtidena ruumilises nö ebakõlarisüsteemis ringi liigutada ja omavahel sulandada. Lisaks rikastavad ruumi ilmet ka Tencu visuaalid. Kõige olulisem roll atmosfääri kujundamisel on aga külastajatel, kes voolivad Linkispace´i abil justkui helihologramme muutes nende kuju ja suurust ning liikumistrajektoori. Kuid heli nö vormist on siiski kesksemal kohal selle mõju tajude avardamisele ja et mitte ilma igasuguste orientiirideta lasta end heli abil täisabstraktsetesse avarustesse kanda viitab installatsioon kirjanduslikes tekstides mainitud erinevatele kujuteldavatele kohtadele ja kutsub neis helide abil oma teekonda looma. Erinevate kujuteldavate maailmade loomise kaudu on inimesed läbi aegade väljendanud oma unistusi, ihasid ja ka hirme, mis segastel aegadel mõjuvad ehk reaalsemaltki ja on muutustele paremini alluvad kui päriskohad.

Sten Saarits „Mitte segada“ on interaktiivne heliinstallatsioon, mis paigutab külastajad audio-visuaalsete sündmuste võrgustikku, asetades nad omavahel seotud olekusse. Teose keskel ringi liikumine mõjutab teose erinevaid kihte, tekitades tagasisideahela, kus igale interaktsioonile vastab muudatus helis ja videos. Keskendudes kuulamismotiivile, annab teos mõista, et kuulamine on midagi enamat kui passiivne vastuvõtt – see on interpretatiivne ja dialoogiline protsess. Muutlik näituseruum esindab seda, kuidas inimesed pidevalt kujundavad oma keskkonda, olles samaaegselt oma keskkonna muudatuste tulem. Peegeldades sealjuures kvantpõimumise nähtust, kus näiliselt eraldiseisvad osakesed on olemuslikult seotud sõltumata distantsist. 

Kristjan Kannukene „9“. Interaktiivne heliinstallatsioon 9 koosneb üheksast valgest sfäärist, millest igaüks kujutab üht eesti keele üheksast täishäälikust. Sümboolselt on üheksa sfääri seotud inglitega, keda kristliku traditsiooni järgi on üheksat liiki, alates inglitest ja peainglitest kuni keerubite ja seeraviteni. Kõlaliselt on üheksa sfääri heliinstallatsioon üles ehitatud üheksa-tooni helireale, millest igale toonile vastab üks täishäälik. Sfääre kallutades muutub püsiv täishäälik katkendlikuks kaashäälikuks. Täis- ja kaashäälikute vaheldumine on kodeering, mis on igas keeles erineva kõla ning tähendusega. Installatsioon 9 on eesti keele kõlamäng. Jagades 9 kolmeks, leiab sellest viite autori eelnevale projektile 333.


Helikunsti- ja muusikafestival Üle Heli 24 toimub 17.-20. oktoobril. Alates 2015.a. toimuv festival keskendub žanrimääratluste asemel muusika ja heli tähendusele ning seostele erinevate kunstivaldkondadega. Käesoleva aasta festivali teemaks on „heli ja kujutlus“. Festivali erinevates formaatides sündmused kontsertitest kuni näituseni toimuvad seekord teineteise lähedal Kanuti Gildi SAALis ja keldriruumis ning Eesti Nüüdismuusika Keskuse ruumides Mustpeade maja keldrikorrusel.

Lisainfot festivali kohta leiab aadressilt: www.ule-heli.ee
Toetajad ja
partnerid: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Muusikalinn Tallinn, Kanuti Gildi SAAL, Eesti Nüüdismuusika Keskus, Maajaam, Elektron 

Tagasi algusesse