Tõnis Laanemaa näitus Palamuse muuseumis

29.04.2021

Harva on võimalust näha nii läbivat vaadet tänini tegutseva graafiku töisse. Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumis on alates 7. maist 2021 üleval Tõnis Laanemaa teosed aastaist 1960 kuni 2021 – läbi kogu elu. Tema looming on kui tuli ja vesi – kaks vastandit nagu Tootsi punaseks aetud ahjuroop ja jääkülm tiigivesi Teele uiskude all.
 
Tõnis Laanemaa näitus Palamusel avaneb seekord erilise kogunemise või avamiseta – teadagi miks: 25%, 2+2!
 
Tõnis on pärit Tartu külje alt Külitsest, sündis 1937, lõpetas 1957 Tartu Kujutava Kunsti Kooli (Pallase) maalija ja kunstipedagoogina, oli kuni 1961 Alatskivil joonistusõpetaja ning sai 1966 Eesti NSV Riiklikust Kunstiinstituudist diplomi graafikuna. Praegu peab ta kunstistuudiot oma Vabaduse platsi ateljees, olles juhendanud juba ligi 30 aastat õpilasi joonistamises, kompositsioonis ja maalis. Mõnedki on sealse erastuudiumi järel edukalt läbinud Kunstiakadeemia ja saanud säravateks loojateks.
 
Toots oleks kindlasti Kiirele öelnud: „Vaata, tema ongi see viimane mohikaanlane kunstis, ainult sõjakirve asemel on tal stihhel käes. Ja tead, see stihhel peab samuti olema tamasseri rauast, muidu ei tule vase peal õige joon!“    
 
Et tegemist on kihelkonnakoolimuuseumiga ja näituseruumgi wanas koolihoones, taotleme seekord hariduslikku lisaväärtust. Väljapandud teostes on esindet rida ajaloolisi tehnikaid: külmnõel, ofort, lito, kõrgtrükk, linool,  siiditrükk, ofsett. Paberil süsi, pliiats, sangviin, tušš; lõuendil õli. On visandeid, krokiid ja viimistletud töid, tõmmiseid ja trükiseid. Vitriinides võib kaeda kunstniku tööriistu.
 
29. mail 2021, näituse SULGEMISEL, tutvustab Tõnis soovijatele graafika tehnikaid ja annab nõu, kuidas alustada kunstiõpinguid. Astuge julgelt ligi, tõuske nagisevat puutreppi mööda wana koolimaja pööningukorrusele, uurige detaili – oma silmaga... ja te ei kahetse. Lapsed kindlasti ka!      
 
 
VELLO LAANEMAA
(näituse koostaja, Tõnise poeg ja õpilane)
 
Lisainfo:
Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum
Tel: +372 776 0514
E-post: : info [at] palamusemuuseum.ee
Köstri allee 3, Palamuse
49226 Jõgeva maakond
E–P 10.00–18.00 
Tagasi üles