Breadcrumb

Tiina Tammetalu maalid Eesti Kontserdi galeriides

23.01.2023

Estonia, Estonia pst 4, Tallinn
Kevadhooaeg 2023

Näitus koosneb kahest osast.
Pealkirja „Tänuteenistus“ all on peakorruse Jalutusgaleriis eksponeeritud suured, pea kolme ruutmeetrised, enamasti viimastel aastatel loodud lõuendid. Korrus kõrgemal Vasaku Rõdu Galeriis on koha leidnud maaliseeria “Exodus”, mis on valminud juba 15 aasta tagasi
(2008).
 
Ajalugu oma kordustega on toonud Exoduse teemana taas päevakorda.  Kui toona algas märgatav ja murettegev eestlaste ränne piiri taha – põhjus oli majanduskriisis,  ning ka maailmas hakati samal ajal tajuma üleilmset masside liikumist, mida tingisid niihästi kliimamuutused kui poliitilised pulbitsused nagu Araabia kevad - siis nüüd on toimumas uus väljaränne veelgi karmimail põhjustel: ukrainlased on sunnitud põgenema oma kodudest, mida tulistatakse.
 
Ometi on iga väljarände, iga Exoduse kohal terendamas lubadus Tõotatud Maast,  nii nagu sellest räägib Moosese II raamat. Loodan, et kodust läinud eestlased või  nende lapsed jõuavad ikkagi Eestisse tagasi. Usun, et kodumaalt lahkuma sunnitud  ukrainlased saavad tagasi oma maa ja võivad vabana hirmust ning lootusrikastena jälle koju pöörduda, et oma elu taas üles ehitada.
 
Jalutusgaleriis eksponeeritud värske kollektsiooni „Tänuteenistus“ maalidest on valdav  osa esimest korda avalikkuse ees, kuigi ka neist, esmaettekandele tulnuist,  on üks maalitud juba tosin aastat tagasi. Enamus töödest on loodud viimaste aastate  piirangute ajal. Nö isikliku vastupanuna, et lootus ei kaoks. Nüüd – Jumal tänatud! – on need tumedad aastad möödas, elu Eestis jälle roopas.  Meil siin läheb siiski hästi – vastupidist öelda oleks patt! Seetõttu tunnen, et polegi nii kohatu välja panna mõned maalid, mida mõttes liigitaksin  rõõmu- ja tänupiltideks. Need on maalid õnnelikest päevadest oma isiklikus paradiisis:  oma ateljees või aias; rännakutel nähtud päikesetõusudest ja -loojakutest, hämarusest  ja virvatuledest põhjamaises ja ometi küllust pakkuvas Eesti maastikus.

Tiina Tammetalu

Tagasi algusesse