Pärnu muuseum
09.04 - 02.06.2019
Eesti Tekstiilikunstnike Liit toob Pärnusse kaks rahvusvahelist näitust
Sel kevadel on Pärnu Muuseumi näituste märksõnaks tekstiil. 9. aprillil avatakse siin kolm tekstiilinäitust, millest kaks on rahvusvahelised. Ajutiste näituste saali jagavad näitus "Valgus ja vari. Kaasaegne damastkangas" ning Eesti Tekstiilikunstnike Liidu korraldatud näitus "Kaadrid". Näitused tutvustavad žakaar- ja damasttelgi töövahendina kasutavate kunstnike loomingut.
Kaadrid / Frames viitab hetke püüdmisele. Eesti Tekstiilikunstnike Liit kutsus näitusel osalema Soome, Rootsi, Leedu ja Eesti autoreid, kelle loomingu ühisnimetajaks on žakaarkangad. See tehnika võimaldab kududa kangasse fotolikku ja kontrollida kangastruktuuride maailma. Kui kõike on võimalik kududa, siis millise kujundi kasuks autor otsustab?
Matilda Dominique (Rootsi) suurendab kangastruktuure, kuni neist saavad ruumilised objektid. Krista Leesi miksib vöökirju pilveks, mis meenutab meile, et sarnast leiame mustrites Paidest Peruuni. Outi Martikainen (Soome) pühendab oma mõtted väikestele inimestele, kelle lapsepõlv möödub pagulaslaagris. Monika Žaltauskaitė Grašienė (Leedu) koob kangasse söestunud puidu struktuuri ja räägib loo kirikupõlengust, kust ainsana säilis madonna naeratus. Disaini ja kunsti piiril balansseerib Annika Kiidron, kes eksponeerib väljakutsuva kujundikeelega meestemoe kollektsioone. Helene Puusep ratsutab tulevikku oma koera Emma turjal. Pallase ja EKA tudengite projektid annavad ettekujutuse disaineri tööst kangaste loomisel.
Selle näitusega tunnustame Vibeke Vestby (Norra) tegevust digitaalselt juhitavate žakaartelgede TC1 ja TC2 arendamisel firmas Tronrud Engineering. Just nendel telgedel on kootud suur osa näitusel eksponeeritud tekstiilidest. Me armastame töövahendeid, mis toetavad looja vabadust!
Hollandi Damastikudujate Gild hoiab elus iidset kudumistehnikat, mida on kasutatud luksuslike tekstiilide valmistamisel. Rahvusvaheline rändnäitus Valgus ja vari koondab meistreid, kes usuvad, et läbi aastasadade säilinud oskusteave on väärt hoidmist ja arendamist. Siin on töid, kus kangamustrid on korjatud lõnghaaval, rida-realt, ja neid, kus kujutise tõlkimisel kangastruktuuriks on abiks arvutiga ühendatud käsikangasteljed. Midagi kummaliselt lummavat on selles, kuidas fotolik hetk või ruudupaberile joonistatud ornament tõlgitakse kuduja käte vahel millimeeterhaaval kasvavaks kangaks.
Kangakuduja võim
Kangas ristlevad lõimelõng ja koelõng ja igas ristumiskohas on lõim kas koelõnga peal või all. See “peal” või “all” ongi käsklus, mida kuduja lõimelõngadele „edasi ütleb”. Nende käskluste vahendajateks on aastasadade jooksul loodud mitmeid leidlikke tehnilisi abivahendeid. Näitusel Pärnu Muuseumis näeme ekraanidelt tänapäeva kudujaid eri tüüpi kangastelgede taga. Näituste jooksul toimuvad ka esitlused, kus OÜ Kangaspuu demonstreerib mustrite loomist veduraamiga telgedel. Eva-Liisa Kriis (IIDA Käsitöökool) on taastanud ja töökorda seadnud 1916. aastal Eestis ehitatud žakaarpeaga teljed ja puidust mustritrumliga kangasteljed.
Näitused kujundas Madis Liplap.
Näitusi toetas Eesti Kultuurkapital
Samal ajal ootab fuajees külastajaid näitus Olustvere olemised, kus on väljas valik Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli tekstiili erialade õpilastöödest, millega tähistatakse eriala õpetamise kümnendat sünnipäeva.
Näitused jäävad avatuks 2. juunini 2019.
Lisainfo:
Pärnu Muuseum
Aida 3, Pärnu
80010 Pärnu maakond
T - P 10.00 -18.00
Kadi Pajupuu
Eesti Tekstiilikunstnike Liit