Breadcrumb

Tallinna Fotokuu PÖFF Expanded kavas linastuv filmiprogramm

10.11.2023

16. ja 17. novembril toimub kinos Sõprus Tallinna Fotokuu kunstnikufilmide programm „Pooluste koordinaadid“. Kaheosalises programmis linastub kokku 10 filmi kaheksast riigist ning filmide teemadering ulatub intiimsetest perekondlikest suhetest geograafiliste avastusretkede ja telepaatilise kinoni. Filmiprogrammi kureerivad Eesti kunstnik ja filmitegija Piibe Kolka ning New Yorgis tegutsev kriitik ja filmikuraator Genevieve Yue. Esmakordselt toimub programm koostöös Pimedate Ööde Filmifestivaliga (PÖFF).

PÖFF Expanded kavas linastuv Tallinna Fotokuu filmiprogramm „Pooluste koordinaadid“ keskendub kunstnikufilmidele, mis on sündinud erinevate koostöövormide tulemusel. „Erinevalt peavoolu filmidest, mille taga on suured meeskonnad, on kunstniku- või eksperimentaalfilmid sageli üksiku looja vaevarikka töö tulemus. Fotokuu filmiprogramm vaatleb seekord aga erinevatest partnerlustest ja dialoogidest sündinud teoseid eesmärgiga mõtestada loomingulise koostöö erinevaid vorme. Mitmete filmide autorid on partnerid ka perekondlikes või romantilistes suhetes, teadustöö või aktivismi vallas,“ tutvustab kunstnik ja filmitegija ning filmiprogrammi üks kuraatoreid Piibe Kolka.

Kaheosalises filmiprogrammis linastub kokku 10 filmi Eestist, Belgiast, Hispaaniast, Portugalist, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Ukrainast ja USAst. Programmi esimene osa  „Meid hoidvas kaadris“ (16.11) tõukub intiimsest kodukeskkonnast käsitledes nii enesepeegeldust kui ka distantseerituse ning maailmast eraldatuse kogemust. Näiteks Dani ja Sheilah ReStacki film „Tule, koiott“ (2019, USA), mis kuulub kodu ja iha teemadega tegelevasse triloogiasse, vaatleb intiimsust, emadust ja lastesaamist kväär-vaatenurgast. Autorid, kes on partnerid nii elus kui ka loomingus, jäädvustavad põgusate, päevikulaadsete sissekannetena õrnu ja hirmutavaid tundeid, mis neil uue elu maailma toomisega kaasnevad.

Esimesel õhtul linastuvad ka Eesti kunstniku ja filmitegija Liina Siibi film „Taevakerad“ (2016), milles mängitakse taevasfääri mudeli – maailma ühe vanima astronoomilise instrumendiga –, ning kunstniku ja kirjutaja Tõnis Jürgensi „Heitlikkuse harjutus“ (2022), mis on videoessee unest ja enesejälgimisest.

Programmi teises osas „Võimalikke vastuseid on kaks“ (17.11) rändavad uurijad-kunstnikud-ilmarändurid mööda maailma ja jagavad üksteisega isiklikke avastusi, pettumusi ja rõõme. Näiteks Roman Khimei ja Yarema Malashchuki videoteoses „Uus sõprade linn” (2021, Ukraina) teeb kohalik teismeline Maksõm naabruskonna peredele improviseeritud ekskursiooni Kolomõja linnas, mis seob omavahel linna ja selle ümbruse seniühendamata alad. Teise linastuste õhtu lõpetab Berliini filmitegijate duo OJOBOCA slaidi-performance „Kaugtundja“ (2022, Saksamaa), millega räägitakse lugu kunstnikest, kes püüdsid luua telepaatilise kino seadeldist.

Fotokuu filmiprogrammi esimene osa toimub 16. novembril kell 19.00–20.45 ja teine osa 17. novembril kell 19.00–21.00 kinos Sõprus. Teisel linastusõhtul järgneb filmidele vestlus kunstnike ja kuraatoritega. Lisaks toimub 20. novembril algusega kell 17.30 Eesti Kunstiakadeemia suures auditooriumis filmiprogrammi väliskuraatori Genevieve Yue avalik loeng feminismi ja filmi materiaalsuse teemadel.

Filmide kirjeldused ja piletiinfo on leitav: fotokuu.ee/programm ja poff.ee/poff-expanded-tallinna-fotokuu.

Piibe Kolka on antropoogia taustaga kunstnik, filmitegija ja kunstitöötaja. Teda huvitab kunstnikufilm kui isiklik praktika, mis uurib sotsiaalsete reaalsuste kehalisi, ajali ja rütmilisi aspekte. Kolka praktika keskmes on video, heli ja performance, loomeuurimus ja kuraatoripraktikad. Ta on kureerinud kunstnikufilmide programmi Kumu kunstnikefilmide festivalile (2016, 2018) ja olnud rahvusvahelise grupinäituse „Taganemiseeta. Kohaloluharjutus” (2021) kaaskuraator NART kunstiresidentuuris Narvas.

Genevieve Yue on New Yorgis tegutsev filmikuraator, -kriitik ja -haritlane, kes töötab kultuuri- ja meediaõpingute dotsendina New Yorgi New Schoolis, kus juhib ka ekraanimeedia programmi. Ta on koostanud arvukalt filmiprogramme, seehulgas Anthology Film Archives’, Metrograph’is, MassArt’is jt. Tema tekste on avaldatud paljudes väljaannetes, sh. Mubi, Film Comment, Film Quarterly, Reverse Shot; samuti on ta raamatu Girl Head: Feminism and Film Materiality (Fordham University Press, 2021) autor.

Lisainfo:
Marion Leetmaa
Fotokuu kommunikatsioonijuht
press@fotokuu.ee
+372 588 55 231

Tagasi algusesse