Breadcrumb

SISU 2024

03.06.2024

SISU on Eesti sisearhitektuuri ja ruumiloome valdkonna suursündmus, mis on saanud kohtumispaigaks (sise)arhitektuuri valdkonna teoreetikutele ja praktikutele üle kogu maailma. SISU toimub 13.-21. juunini Rahvusarhiivi filmiarhiivi ruumides. SISU keskmes on näitus ning seda saatev sümpoosion, mis toimub 13. juunil 16.00-19.00. Sümpoosionil võtavad eriala hetkeseisu ning tuleviku üle sõna enam kui kolmkümmend näitusel osalevat autorit.

Tänavuse väljapaneku teemaks on AJAKAPSEL. Üle Euroopa osalema kutsutud ruumiloojatelt paluti mõtestada oma eriala hetkeseisu läbi ühe artefakti, mille võis Tallinnasse saata rahvusvahelise postiteenuse kõige väiksema pappkastiga. Eskponeerimisele tulevad nii leidobjektid kui spetsiaalselt selleks sündmuseks valminud teosed. Väljapaneku muuda eriliseks asjaolu, et osalejatel tuli arvestada asjaoluga, et pärast näituse lõppu asetatakse esemed tagasi karpidesse ning need jäävad ajakapslina hoonesse tallele.

Ajakapsli projekti kuraatorid Aet Ader, Karin Tõugu ja Pavle Stamenovic kutsusid seekordsele SISUle osalema 100 ruumiloojat Eestist ja välismaalt, kellest poolsada oma nõusoleku andsid. Osalejate seas on nii sisearhitekte, arhitekte, disainereid, kunstnikke, linnaruumiaktiviste, materjali-uurijaid, mööblitegijaid, loovuurijaid kui teatritegelasi, kes kõik ühel või teisel moel sisearhitektuuri valdkonnaga kokku puutunud on.

Artefaktid astuvad näitusel dialoogi 1950. aastatel Tallinna garnisoni vanglaks ehitatud Ristiku 84 hoone kongidega. Tegemist on Eesti mõistes ainulaadse hobuserauakujulise türmiga, mis peegeldab 18. sajandi inglise valgustaja Jeremy Benthami ideed karistusasutusest kui panoptikumist. Neis ruumides on vändatud filme ning arhitektuurientusiastid on majaga saanud tutvuda Muuseumiööde raames, kuid laiemale avalikkusele on see maja tundmatu. Võib juhtuda, et nii see jääbki, sest pole teada, mida võtab riik hoonega ette pärast Filmiarhiivi Rahvusraamatukogu ruumidesse kolimist. 

Tutvu osalejate esialgse nimekirjaga SIIN.

SISU sümpoosion toimub 13. juunil 16.00-19.00. Näitus on avatud 13.-21. juunini, E-N 9.00-17.00, R 9.00-16.00. SISU toetavad Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Rahvusarhiivi filmiarhiiv ja Eesti Sisearhitektide Liit. Sümpoosioni korraldustiimi kuuluvad kuraatorid Aet Ader, Karin Tõugu ja Pavle Stamenovic, graafiline disainer Anna Kaarma ning Gregor Taul ja Annamari Nael EKA sisearhitektuuri osakonnast.

LISAINFO:
https://www.artun.ee/et/erialad/sisearhitektuur/sisu/
Gregor Taul
gregor.taul@artun.ee
+372 55 690 456

Tagasi algusesse