Kahe nahakunstniku Sirje Kriisa ja Tiia Eikholmi ühisnäituse „Jääknäitus“ lähtepunktiks on taaskasutus. Näitus jääb Harju Maakonnaraamatukogus avatuks 30. aprillini 2024.
Tiia Eikholm: „Igal nahakunstnikul on vähemalt üks kotitäis nahatükke ja -ribasid, mis on teistest töödest üle jäänud ning mida ei raatsita ära visata. Sellest ruumi võtvast ja tülikast kaosest saab aga edukalt väikese ümberpaigutamise ning komponeerimisega luua korra ehk hoopis uue asja. Vaja on vaid veidi fantaasiat, loomingulisust ja pisut püsivust. See on nagu pusle, kus segamini tükkidest saab kokku panna päris korraliku pildi.“
Tiia näitusetööd on just sellisel moel valminud. On nii suurematest tükkidest põimimise teel kokku sobitatud seinapilte, kui ka naharibadest gobelääntehnikas pilte. Lisaks on kasutatud intarsiat ja aplikatsioontehnikat ning masinõmblust. Nahka on kombineeritud ka tekstiiliga, üks töö on aga ainult kangajääkidest valminud.
Sirje Kriisa:„Kunstiinstituudi lõpetanud kunstnikuna olen nagu Tiiagi põhiliselt raamatuköidetega tegeleja. Selles töös jääb kogu aeg midagi üle: nahatükke, paberit, tekstiili, pappi ja IDEID. See on „varandus”, mida ei pea alati kohe ära viskama, vaid kasutama hoopis teises kontekstis. Tahaksin siin näituse väljapanekuga inimesi ergutada oma isiklikest olemasolevatest, kuid tüdinenud argiesemetest looma hoopis uue eesmärgiga asju.“
Sirje on kasutanud kõikvõimalikke materjale: näiteks karakullkraed, potikaante hoidjat, kleidiriiet, metallist CD-hoidjat, traate, neete, Sõbra-poest ostetud raame ja Ikea mööbli karkassi tumba tegemiseks ja praadinud punaseid nahatükke ruumilisuse saavutamiseks ning monteerinud Humana poe sallidest musta vaiba.
„Teame, et inimkond upub asjadesse, tarbimine on läinud üle võlli, ressursse napib ja elamine on kalliks läinud. Pole mõtet pidevalt toota juurde ja planeeti reostada, kui võiks veidi nuputada ja luua lihtsate odavate vahenditega midagi teistsugust, nimetagem seda näiteks omakunstiks, millega värskendada eelkõige kodusid ja suvilaid ning tekitada kasvõi uusi lõbusaid näitusi.
Kahjuks unustame sageli, et igasugune loominguline tegevus on eelkõige teraapiline, peletab kindlasti (eriti pensionäril) igavuse, tekitab mõnusa enesetunde tehtud tööst ja võidurõõmu hakkama saamisest peaaegu nulleelarvega.
Elagu taas(uus)kasutus!“
Lisainfo:
Harju Maakonnaraamatukogu
Ehitajate tee 1, Keila, 76606, Harjumaa
E – R 10.00–18.00
L 10.00–16.00
P SULETUD