Breadcrumb

Sirje Helme pälvis kultuuri elutööpreemia

08.02.2024

Neljapäeval kinnitas valitsus riiklike kultuuri aasta- ning elutööpreemiate laureaadid. Kultuuriminister Heidy Purga sõnul on riiklikud preemiad kõrgeim valitsuse tunnustus kultuuri- ja spordirahvale. Preemiate laureaadid on oma valdkonda andnud mõõtmatu panuse ning inspireerinud ühiskonda mõtete, loomingu ja saavutustega. 

Kultuuri elutööpreemia pälvis liidu auliige, kunstiajaloolane ja muuseumijuht Sirje Helme, lisaks määrati elutööpreemia paljude kandidaatide hulgast ka heliloojale ja pianistile Olav Ehalale ja kirjanikule, luuletajale, stsenaristile, tõlkijale ja publitsistile Arvo Valtonile (Vallikivi).

Kunstiajaloolane ja -kriitik Sirje Helme õppis aastatel 1968–1973 Tartu Riiklikus Ülikoolis ajaloo-keeleteaduskonnas, mille lõpetas kunstiajaloolase ning ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja diplomiga. 1995. aastal kaitses magistritöö Tallinna Kunstiülikoolis teemal „Avangardkunsti probleem eesti kunstis“ ning 2013. aastal doktoritöö Eesti Kunstiakadeemias teemal „Sõjajärgse modernismi ja avangardi probleeme eesti kunstis“. Oli aastatel 1973–1975 kirjastuse „Kunst“ toimetaja, 1975–1996 almanahhi „Kunst” peatoimetaja, 1989–1990 kirjastuse „Kunst“ peatoimetaja, 1990–1992 kirjastuse „Kunst“ direktor ja 1993–2008 kirjastuse Kunst AS juhatuse liige. Aastatel 1992–2005 Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse juhataja ning 1995–1996 Sorosi Kaasaegse Kunsti Keskuste võrgustiku koordinaator. Aastatel 2005–2008 töötas Kumu kunstimuuseumi direktorina, aastatel 2009–2016 Eesti Kunstimuuseumi peadirektorina ning on alates 2016. aastast SA Eesti Kunstimuuseum juhatuse liige.

Aastatel 2012–2013 oli Sirje Helme Tartu Ülikooli vabade kunstide professor ning on pidanud loenguid modernismist ja eesti kunstist pärast II maailmasõda (aastatel 1989–1994) Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, Tartu Ülikoolis ja Eesti Kunstiakadeemias. Tema kunstiartikleid on avaldatud Eestis, Lätis, Soomes, Saksamaal, Horvaatias, Poolas, Rootsis, Itaalias, Venemaal jm rahvusvahelistes ajakirjades. Kureerinud näituseid Eestis, Leedus, Soomes, Sarajevos, Poolas ja Saksamaal. Helme on alates 1981. aastast Eesti Kunstnike Liidu liige ja alates 2014. aastast auliige. Ta on ka Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu ja Rahvusvahelise Kunstikriitikute Assotsiatsiooni (AICA) liige ning on paljude rahvusvaheliste ekspertkogude ja nõukogude ning toimetuskolleegiumide liige.

Sirje Helme roll ja panus siinse nüüdiskunsti tutvustamisel rahvusvahelisele publikule, kunsti populariseerimisel, kaitsmisel ja väärtustamisel on määramatult suur ja hindamatu väärtusega. 

Sirje Helme esitasid elutööpreemiale Viivi Luik, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Muuseumiühing, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Kontsert, Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Erkki-Sven Tüür, Eesti Kunstiakadeemia ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum.  

Õnnitleme kultuuri aastapreemia pälvimise puhul ka kolleegi, kunstiteadlast ja Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi juhti Kai Lobjakat. Kai Lobjakas pälvis aastapreemia 2023. aastal uurimustööl baseeruvate tähelepanuväärsete näituste kureerimise ja mitmete publikatsioonide eest. 

Palju õnne!

Fotod:
Sirje Helme 2018. Foto Kairit Leibold, ERR.
Kollaaž, erinevad autorid. (Eesti Kunstimuuseum, EKL arhiiv)

 

Tagasi algusesse