Sirje Eelma ja külalise Türi Kultuurikeskuse Galeriis

18.12.2020

Ma pole seal kunagi käinud ja väga tõenäoliselt ei lähe ka kunagi. Ühel päeval mõned aastad tagasi, kui tütar oli koos ekstreemse reisiseltskonnaga Vene Karjalas, sain sõnumi: „Täna läheme Botobaapasse“. No mis koht see veel on!? Google andis vastuse. Kui sõna BOTTOBAAPA lugeda eesti keeles, saame kentsaka sõna. Aga kui lugeda seda vene keeles/ kirillitsas, saame soomekeelse kohanime VOTTOVAARA. Vottomägi.
 
Iidsete saami jumalate püha mägi. Suured kivid, alt nagu lihvitud, toetumas väikestele kividele ja seismas võimatul kallakul, need fotod jätsid mulle sügava mulje. Laplaste jasaamide nüüdsed alad on palju enam põhja pool ja olen seal korduvalt käinud, peamiselt Soomes ja Norras. Inari–äärne karm ja karune loodus, tundrud, kivijõed, kidur taimestik, see eriline õhk ja inimesed. Paik, kus väärtused saavad õigesse järjekorda. Sellel näitusel oleks kõik „nagu valesti“. Alates nimest. Ja et saami jumalate Karjala-kodu asub nüüd Venemaal. Ja kuidas kivimürakad saavad seinal püsida. Kes on lihvinud kivid ja asetanud suured kivid väikestele? Kuidas saab kivimägi lahkuda? Lisaks valeperspektiiv, kus pildirida koondub hoolimata ruuminurgast...
 
külalised:
Rait Prääts – klaasobjektid
Terje Ojaver – kivi
Joanna Prääts & Mihkel Mikk – video
IMEDEPÕLD 4x4 reisiseltskond
 
Näituse teine esitus Türi Kultuurikeskuse Galeriis on veidi erinev esimesest, mis toimus Tallinnas Vabaduse galeriis 2019. Esmaesitlusel on suur graafiline installatsioon „Uuskasutus 2.“ ja galerii allkorruse lavastuses on kasutatud Rait Präätsi klaasobjekte.
 
Näitus on avatud 28. jaanuarini 2021.
 
 
Lisainfo:
Türi kultuurikeskus
E-post: info.kultuur [at] tyri.ee
Tel:+372 387 8248
Türi linn, Hariduse tänav 1
E–N 10.00–19.00
R, L 10.00–15.00
Tagasi üles