Breadcrumb

Sandra Jõgeva dokumentaalfilm „Kunst ja külm sõda“ kinodes

15.05.2024

Alates tänasest linastub kinodes Sandra Jõgeva dokumentaalfilm „Kunst ja külm sõda“.
Esilinastus leiab aset KUMU Dokumentaalil kolmapäeval, 15. mail kell 18 Eesti Kunstimuuseumis. Üritus on tasuta.

Vaata lähemalt siit.


Film räägib ajast, mil kunst oli suurem ja tähtsam kui elu ise ning võib öelda, et ka ajast, millesugust pole eesti kunstis enne olnud ja ilmselt enam ka ei tule. Jõgeva on fookusesse võtnud sõltumatu nõukogude kunsti ja Lääne suhted. Ühel pool on sõltumatud nõukogude kunstnikud, kellel napib nii väljundit, kui ka materiaalseid võimalusi oma tööde realiseerimiseks. Teisel pool on ahvatlev lääs, mille (sõna otseses mõttes) saadikud tunnevad aktiivset huvi nõukogude underground’i kunstituru vastu. Oma teoste müük läände on komplitseeritud äri sest kahe teineteisest huvitatud leeri vahel seisab omakorda kõikvõimas KGB.

Ometigi õnnestub peamiselt Eesti ja Moskva päritolu kunstnikel müüa ja lasta piiri taha viia hämmastav kogus kujutavat kunsti. See saab võimalikuks peamises osas tänu lääne diplomaatidele, kelle koordineeritud tegevuse tagant paistavad ei kellegi muu kui CIA kõrvad.
Siin- ja sealpool ookeani filmitud 74-minutilises linateoses näeme rääkimas selliseid klassikuid nagu Vitali Komar, Mihhail Šemjakin, Jüri Arrak, Leonhard Lapin, Raul Meel, Mare Vint, Villu Jõgeva, aga ka kunstiteadlasi, galeriste ja luurajaid – kokku on intervjueeritavaid üle kahekümne, kellest osa on nüüdseks juba surnud.

Filmi stsenarist ja režissöör on Sandra Jõgeva, produtsendid Kristiina Davidjants ja Anu Veermäe-Kalda, operaatorid Aivo Rannik, Elen Lotman, Jako Krull ja Jaan Kristjan Utno, monteerijad Martti Sepp ja Kadri Nikopensius. Filmi on tootnud Maagiline Masin.

Filmi toetajad on Eesti Kultuurkapital ja Eesti Filmi Instituut.

Sandra Jõgeva on eesti kunstnik, režissöör, kuraator, kirjanik ja kriitik, varasemalt on temalt valminud dokumentaalfilmid  “Mare Tralla saladus” (2022) ja “Armastus…” (2017).


Vaata treilerit
Kaadrid filmist.


Eriseansid toimuvad:

Kino ARTIS

- Neljapäeval, 16. mail kell 18.30 Eesti dokfilmi õhtu, külas režissöör Sandra Jõgeva.

Kino SÕPRUSe vanalinna majas
- Esmaspäeval, 20. mail kell 18:00 kohtumine filmitegijatega, vestlust režissöör Sandra Jõgeva ja produtsent Kristiina Davidjantsiga, juhib Kaspar Viilup

Tartu Elektriteater
- Teisipäeval, 21. mail kell 19:00 lohtumine filmitegijaga. Režissöör Sandra Jõgevaga vestleb kuraator Indrek Grigor.

 

Tagasi algusesse