Breadcrumb

Samuel Lehikoineni isiknäitus „Tühjad kalorid“

05.07.2024

Kolmapäeval, 10. juulil kell 18.00 avatakse Hobusepea galeriis 2023. aastal EKA Noore kunstniku preemia pälvinud Samuel Lehikoineni isiknäitus „Tühjad kalorid“. Näitus jääb avatuks 5. augustini 2024.

Samuel Lehikoinen: „Käsitlen näitusel ekraanikeskse oleluse iroonilist ja düsfunktsionaalset loomust, rõhudes hetkelisele rahuldustundele, mida tekitab sotsiaalmeediavoogudes leviva „tühjadest kaloritest“ koosneva sisu kinnisideeline tarbimine. 

Kuigi oleme teadlikud tähelepanu häirumise kahjulikest mõjudest vaimsele tervisele, loovusele, sügavale mõttetööle ja siirastele inimsuhetele, näib siiski, et oleme sellega leppinud või jõuetud sellele vastu seisma. Mõttetu sisu pidev kugistamine peegeldab meie suhet Lääne dieedi alustalaks oleva madala toiteväärtusega toiduga. Pakkudes lihtsat ja kergesti ligipääsetavat toiteallikat, alandavad need tühjad tarbimisharjumused elukvaliteeti, tehes meid pikemas perspektiivis haigemaks ja passiivsemaks.

Näituse teosed peegeldavad ka minu suhet üksildusega ja püsivat võitlust maailmaga kontakti loomisel. Mul on kalduvus end isoleerida välismaailmast ja otsida lohutust üksindusest, kuid kannatan siiski enesekehtestatud isolatsiooni kõrvalmõjude all. Loomingus huvitab mind videomängude eskapistlik olemus ning eksperimenteerimine selle väga meelelahutusliku meediumiga, luues vaimse tervisega seotud interaktiivseid teoseid. Näitusel on väljas uued eksperimentaalsed videomängud, installatsioonid ja 2D tööd. „Tühjad kalorid“ pakub iroonilist pilku „sotsiaalmeediaajastu“ ebatervele olemusele, kantuna pikslikunsti esteetikast, mis on tavaliselt seotud kergemeelsete retro-mängudega.“

Samuel Lehikoinen (1990) on Soomes, Jyväskyläs sündinud visuaalkunstnik, kes elab ja töötab Helsingis. Ta lõpetas bakalaureuseõppe 2016. aastal Kankaanpää Kunstikoolis ja omandas 2023. aastal Eesti Kunstiakadeemias magistrikraadi kaasaegse kunstis. Lehikoinen on peamiselt töötanud maalikunstnikuna. Tal on olnud alates 2016. aastast kuus isiknäitust, ta on osalenud mitmetel grupinäitustel ja tema teosed on Jyväskylä Kunstimuuseumi kogus. Lehikoineni maalid põhinevad meditatiivse maalimisprotsessi kordustel. Sageli suured ja detailirohked lõuendid kujutavad valdavalt looduse äratuntavaid mustreid ning tekstuure, mis on kontekstist eemaldatud ja muudetud millekski kummaliseks, kuid tuttavaks. Viimastel aastatel on Lehikoinen süvenenud videomängude arendamisse. Tema Eesti Kunstiakadeemia lõputöö „Töötuse simulaator 2018“ on autobiograafiline videomäng, mis käsitleb meeste üksildust ja Soome sotsiaalhoolekandesüsteemi. Teos pälvis EKA Noore kunstniku preemia 2023.

Näitust toetab: Alfred Kordelini Fond.
Näitusi Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.

Lisainfo:
Hobusepea galerii
Tel: +372 56 451 591
      +372 52 85 324
      +372 6 276 777
E-post: galerii@eaa.ee
Hobusepea 2, Tallinn 10133
hobusepeadraakon.ee
K‒E 11.00‒18.00

Tagasi algusesse