Breadcrumb

Näitusega seotud töötasude avalik fookusgrupp

14.04.2021

Kutsume teid osalema näitusega seotud töötasude avalik fookusgrupis!
 
Üritus toimub Zoomis kolmapäeval, 21. aprillil, kell 17.00 – 19.00. Zoomi link on: https://zoom.us/j/97829998922 (passcode: 595251)
 
Korraldajad: Airi Triisberg, Maarin Ektermann
 
*** 
 
Algatasime 2018. aastal arutelude sarja „Räägime kunstipoliitikast!”, mille käigus kaardistasime omaalgatuslikus korras kunstivaldkonna probleeme. Neist kõige põletavamana kerkis üles näitusetasude küsimus. See teema oli meile tuttav kunstitöötajate liikumisest, mis püüdis aastatel 2010–2011 juurutada arusaama, et kunstniku jaoks on näituse tegemine töö, mitte hobi või kõrgemalt saadud kutsumus. Toonane selgitustöö ei olnud tulutu ja praegu võib öelda, et suurem osa näitusemajadest püüab maksta, kuid tasud on väga ebaühtlased ja enamasti siiski sümboolsed. Kunstivaldkonnal oleks aeg astuda järgmine samm ning liikuda õiglasemalt ning läbipaistvamalt tasustatud töösuhete suunas.
 
Mida see võiks tähendada? Otsustasime töötada välja konkreetse ettepaneku õiglasemate tasumäärade kehtestamiseks kunstivaldkonnas. Valisime oma töömeetodiks fookusgrupid, millesse kaasasime kunstnikke, tarbekunstnikke, näitusekujundajaid, graafilisi disainereid, kirjutajaid ja kuraatoreid, installeerijaid, dokumenteerijaid ja institutsioonide juhte. Oleme tänaseks korraldanud kümmekond fookusgruppi ja soovime oma töö esialgsed tulemused nüüd avalikkuse ette tuua. Avaliku fookusgrupi raames esitleme ettepaneku mustandit, kogutud andmete seisu, räägime oma tööprotsessist ning ootame osalejate tagasisidet.
 
Palume enne üritusel osalemist tutvuda lisatud slaididega (leitavad siit: https://drive.google.com/file/d/1m5bNU55citU0Ps6Ame3ZZvTPV0C8lpmf/view?…). Oleme läbi arvutanud kaks tasumäärade mudelit. Üks neist lähtub miinimumpalgast, mis on tänavu 584 eurot (bruto). Meie arvates on see kõige madalam alammäär, millest lähtuvalt arvutusi teha, sest miinimumpalga kaudu reguleeritakse Eestis ligipääsu sotsiaalkaitse süsteemile (nt ravikindlustus, pension, töötuskindlustuskaitse). Teine tasumäärade mudel lähtub kultuuritöötaja miinimumpalgast (tänavu 1300.-), seda standardit kasutavad ka mitmed teised valdkonnad.
 
Fookusgruppide käigus püüdsime täpsustada kunsti ja näituste tegemiseks kuluvat ajamahtu. Arutelude käigus sündisid ka läbirääkimiste juhendid, mida saab töömahu hindamiseks kasutada. Katsetasime, kuidas jaotada näituseasutusi kategooriatesse, sest nende eelarvelised võimalused on erinevad. Slaididel toodud ettepanekud on visandlikud ja soovime neid teie kaasabil täpsustada.
 
Kuidas me oma ettepanekuga edasi liikuda kavatseme? Pärast avaliku fookusgrupi toimumist kavatseme omaalgatusliku kaardistamisprotsessi kokku tõmmata. Fookusgruppide tulemusel valmib kunstivaldkonnale sügisek tasumäärade ettepanek. Ettepaneku avaldame vihikus, mis lisaks numbritele sisaldab praktilisi juhendeid, kuidas rääkida läbi tasude, töötingimuste ja lepingute üle.
 
Oleme astumas esimesi samme, et anda tasumäärade ettepanek üle Eesti Kunstnike Liidule ning Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingule, kahele valdkonna loomeliidule, kes peaksid selle teemaga edasi liikuma, suurema kaasamise ja kokkulepete sõlmimise poole.
 
Töötasude slaidid
 
Küsimuste ja ettepanekute korral kirjutage palun!
 
Airi Triisberg ja Maarin Ektermann
E-post: maarinektermann@gmail.comairi_triisberg@yahoo.com
Tagasi algusesse