Breadcrumb

Näituse „Pindadest, piiridest, omaruumidest“ viimane nädal ja vestlusõhtu

07.11.2023

Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses on veel sel nädalal avatud kaasaegse graafikakunsti näitus „Pindadest, piiridest, omaruumidest“.

Pühapäeval 12. novembril 2023 kell 16.00 toimub näituse viimasel päeval vestlusõhtu kunstnikega ja ringkäik näitusel. Olete oodatud!

Meediakajastustega saad tutvuda siin:

Olev Kenki tehtud ERR-i uudist ja pildigaleriid näitusest näed siin:
https://kultuur.err.ee/1609147498/pildid-ja-video-rapla-kaasaegse-kunst…

Lugu "Raplamaa Sõnumites" saab lugeda siin:
https://sonumid.ee/2023/10/24/kaasaegne-graafikakunst-pakub-ullatusi/

Pilte näituse avamisest näeb meie Facebooki lehel:
https://www.facebook.com/photo?fbid=740268058139191&set=pcb.74027024813…

*

Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskusesavatakse reedel 20. oktoobril kell 18.00 kaasaegse graafikakunsti näitus „Pindadest, piiridest, omaruumidest“.

Graafikatehnikates kihiliselt töötamine kujundab mõtlemise viisi, see on jutustamise keel. Seitse kunstnikku võtavad graafikakunsti tööriistad ning liiguvad siis nendega edasi – paberipinnalt ruumi. Mäestikuna kerkivad küsimused, kas trükigraafika saab olla ruumiline? Millised on graafikakunsti ruumilised omadused? Milliseid maastikke moodustavad graafikakunstnikud erinevates tehnikates ja omaruumides? Žestid, töökojad ja materjalid on siin kahtlemata kohal, omavad häält ja osalevad otsustusprotsessides. Kivi, paber, käärid, puit ja kangad - need on vaid mõned materjalid, millel on siinsetes teostes sama suur teovõime ja sõnaõigus kui autoril. Avame kunstipraktika töövõtete sisulised või tunnetuslikud küsimused ning nihutame graafika piire ja potentsiaale kaasaegse kunsti väljal. Iga kunstnik keskendub ühele trükitehnikale, millele nad ühtaegu kaasaegselt kontseptualiseerides ja samas traditsiooniliste käsitöö oskustega meisterlikult lähenevad. Ruumi on kerkinud terve sügav-, kõrg- kui ka lametrükitehnikate kosmos: litograafia, serigraafia, linoollõige, käsiladu, kuivnõel, fotopolümeer, söövituse sügav- ja reljeeftrükk.

Pindadest moodustuvad maastikud, mis pole enam tasapinnalised, sest ka paberi soojus ja poorsus, matriitsist surutud jälg ning trükivärvid loovad taktiilsed, faktuursete omaduste kihistused. Piiridest võib siin näituse kontekstis rääkida nii trükigraafika klassikalisest vormistusest väljumisest kui ka joontest kui graafilisuse olemuslikust osast. Mitmest etapist, materjalist, plaanipärastest ja juhuslikest sündmustest moodustub üks graafiline tervikteos või teoste seeria – omaruum. Omaruumidest leiab kunstniku psüühilise ja füüsilise ruumi isikupärase tõlgenduse ning eneserefleksiooni. See on rohkem kui kunstniku looming, sisaldades endas subjektiivset kogemuste pagasit, maailmavaadet ja loome käigus tekkinud uut maailma. Rullime graafika mikrokosmosed lahti, head rännakut!

Kunstnikud: Britta Benno, Maria Erikson, Maria Izabella Lehtsaar, Mari Prekup, Lilli-Krõõt Repnau, Helen Tago ja Kadri Toom

Kuraator: Britta Benno
Graafiline disain: Nelli Viisimaa

Täname: Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskus, Raplamaa Omavalitsuste Arengufond, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia graafika osakond, Eesti Vabagraafikute Ühendus, Graafika.ee

Näitus on avatud 21.10-12.12.2023
Olete oodatud!

Lisainfo:
Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskus
Tallinna mnt. 3b, Rapla, Espaki ehituspoe peal 3. korrus
T–P 15.00–18.00
www.raplakunst.eu

Tagasi algusesse