Näitus „Uusnaivism“

22.11.2021

UUSNAIVISM
26.11.2021 - 4.01.2022
Näituse avamine: 25.11.2021 kell 17.00

Näituse kuraator Vilen Künnapu
Näituse kujundajad  Karl Kristjan Nagel, Tiiu Rebane

Uusnaivism on kaasaegne kunstivool, mis vastab meie muutuva aja vibratsioonidele. Ajal, mil kõik on läbipaistev ja valetamine ning kavaldamine on peaaegu võimatu, on naiivsus ja lapsemeelsus see relv, millega saavutatakse ühtsus kosmilise tervikuga. Kui moodsa kunsti ajalugu sisaldab nimesid nagu Henri Rousseau, Giorgio de Chirico, Carlo Carra jt, kellede naiivsus on väljaspool kahtlust, siis tegelikult on naivismi elemente ka konstruktivismis, sürrealismis ja pop-kunstis.

Eesti lühikese ajalooga moodne kunst on kohati võluvalt naiivne. Karl Pärsimägi, Valve Janov, Kaja Kärner, Lembit Sarapuu, Paul Kondas, Einar Vene, Kalju Simson jt. Uusnaivism püüab võimendatult ühendada mõistust ja südant, tehnoloogiat ja šamanismi, käsitööd ja digitaalsust. Kui Valdur Mikita on öelnud kaasaegsete eestlaste kohta: „Oleme šamaanid nutitelefonidega“, siis kunstis kõlaks see umbes nii „oleme nõidkunstnikud ilma 3D prillideta“. Kaasaegne uusnaivist vahendab oma piltidega meile kosmilist informatsiooni ja energiat. Ta on kartmatu, aus ja positiivne. Tema ülimaks eesmärgiks on olla õnnelik ja vahendada seda õnnetunnet läbi kunsti teistele inimestele. Uusnaivistlikud teosed tervendavad ja laevad ümbritseva loova jõuga. Uusnaivistlikud maalikunstnikud austavad maalikunsti traditsioone alates esimestest koopamaalidest. Nad austavad käsitööd, kuna käsi ühendab aju, südant ja kosmost. Uusnaivist on konservatiivne, vanamoodne ja universaalselt provintslik. Samas on ta just see, keda maailm täna vajab. Tema provintsiaalsus teeb temast Universumi Kunstniku.

Vilen Künnapu

Osalevad kunstnikud:
Maria Bouchuk - Tiina Büttner -  Ashot Jegikjan - Grisli Soppe Kahar - Danel Kahar  - Kairo - Kaie Kal - Kate Kalniete (Läti) - Anna Kõuhkna - August Künnapu - Vilen Künnapu - Leonhard Lapin - Meru - Johanna Mudist - Anu Muiste - Marko Mäetamm - Karl-Kristjan Nagel - Aleksejs Naumovs (Läti) - Juss Piho - QBA -  Tiiu Rebane - Ingmar Roomets - Rait Rosin - Blazej Ruzin (Poola) - Lembit Sarapuu - Kaljo Simson - Lena Snow (Saksamaa) - Sven-Erik Stamberg - Andres Sütevaka - Evelyn Zolotko - Margus Tiitsma - Jaan Toomik - Julia Valtanen - Steve Vanoni  - Dagne Ventina (Läti) - Daniel Ülper

Lisainfo:
Kadrioru Galerii
Vesivärava 50, Tallinn (Sissepääs Gonsiori tänavalt)
E–R 9.00–20.00
Laup 9.00–18.00
https://www.maal.ee/plaza

Tagasi üles