Breadcrumb

Näitus „Ajavaim“ ehk uued tuuled Eesti maalikunstis

13.11.2023

Näituse avamine 16.11.2023 kell 17.00!

Näituse kuraator Vilen Künnapu:                                                                                                

Kõigile hakkab vist selgeks saama, et üks ajastu, üks tsivilisatsioon hakkab lõppema ja mingid  praegu veel olulisena tunduvad nähtused kaovad kiiresti ajaloo prügikasti. Ka inimese teadvus on avanemas, laienemas. Uus inimene näeb maailma terviklikumana, kõik on kõigega seotud. Uus inimene teab, et ausus, headus ja kaastunne on võtmed heaolu, tervise ja õnnetunde juurde. Ka maalikunstis on toimumas suured muudatused. Uus tuleb nagu ikka tagaukse kaudu, kuskilt kõrvalt, ülevalt, alt. Ja mingil ajal on ta kohal ja kõik muutub. Instagram on üks selline tagauks. Sarnased leiavad üksteist kergesti, uued sõpruskonnad, koolkonnad tekivad nagu iseenesest. Üksikud elitaarsed ajakirjad ja galeriid ei kontrolli enam (maali)kunsti arengut.

Üks oluline muutus, mis on toimunud on see, et eile veel naljanumbrina tundunud naivism, mis tegelikult on kõigi loodusrahvaste kultuuri aluseks on leidmas sünteesi filosoofia, kaasaegse arhitektuuri, disaini ja kunstiga. Samamoodi püüab kvantfüüsika ühineda kaasaegse füüsikaga.

  Oma näitustega Kadrioru Plazas oleme seda nähtust ka Uusnaivismi nime all tutvustanud. Miks see lapsemeelsus nii tähtis on? Aga sellepärast, et vaimumaailm ongi lapsik. Indiaanlased ütlevad, et vaimud suhtlevadki laste keeles. Emake Maa pidi olema umbes 12-aastase lapse aruga. Liiga „targast“ jutust vaimud aru ei saa. Sellepärast ongi intellektuaalid nii üksikud ja õnnetud. Nad peavad enda intellekti jumalaks ja kõrgemad jõud ei saa neid seega aidata. Ka erinevate maade religioonide riitused, laulud, tantsud on oma lapsikuses aukartust äratavad, ka kristluses muuseas.

Muistsel ajal oli maalikunst osa sakraalarhitektuurist. Ikoonid, pühapildid, klaasvitraažid, võlvide maalingud, sümbolid jm olid seotud arhitektuuri geomeetriaga tekitades nii koos müstilise värava teispoolsuse ja kõrgemate jõudude juurde. Kadrioru Plaza arhitektuur ongi sakraalne. Kolmnurkset kvartalit täitva hoone keskel on suur ringikujuline aatrium, ülessuunatud taimeseinaga, erineva suurusega kuplitega laes. Pildid paiknevad neljal korrusel aatriumit ümbritsevatel rõdudel ning taimedega kaetud liftitorni tagustes kandilistes rõduruumides. Inimesed, kes külastavad meil näitusi on kogenud mingit tugevat energiat ja õnnetunnet, mis on tekkinud kunsti ja arhitektuuri ühinemisest.

Seda tunnet rõhutavad ka lihtsa elu väljendused: noobel juuksurisalong suure klaasseina taga, rippjooga sooritaja klaasuste taga, pingpongi laud, õhtupäike, mis piilub üksikutest klaasustest. Selle galerii olemust on hästi kajastanud Mait Vaik oma suurepärases filmis „Le Soleil De Ma Vie“. Ring koos kunstiga on tekitanud mandala, millest peegeldub jumalik jõud.

Näitus „Ajavaim“ on jätk varem toimunud näitustele Park 1-3 ja Uusnaivism. Ka osalejad on paljuski samad. Kõrvuti tunnustatud meistrite Kaido Ole, Marko Mäetamme, Siim-Tanel Annuse ja August Künnapuga esinevad nooremad meistrid nagu Johanna Mudist, Anna Kõuhkna, Anu Muiste, Rait Rosin, Qba, Liisa Kruusmägi jpt. Tartut esindavad sellised „nõidkunstnikud“ nagu Kairo, Maria Evestus ja Ingmar Roomets. Lätist on juba teist korda saabunud Dagne Ventina, ülimalt puhas ja energeetiline kunstnik. Kõiki osalejaid ühendab teatav spirituaalsus, sensitiivsus ja ühendus vaimumaailmaga. Näeme siin ka ausat enesevaatlust (K. Ole), hiirte ja karude psühholoogiat kajastavaid maale (M. Mäetamm), mullakobarate ja muruga ühinemist (Kairo) ning padunaivismi pendlite, kellade, karude ja seentega (M. Evestus). Ühe siira ufopildi on esitanud ka noor kunstnik Alberto Künnapu.

Kõige paremini on uus suund maalikunstis vastavuses sellega, mis toimub muusikas – näiteks Kristjan Järvi ja Mari Kalkuni looming.

Vilen Künnapu 

Näituse kujundus: Tiiu Rebane, Karl-Kristjan Nagel
Näituse plakat: Tiiu Rebane  
Plakatil teosed autoritelt: Kairo ja Maria Evestus
Näituse avamist toetab: WÕLU  vahuvein

Lisianfo:
Kadrioru galerii
Tel: +372 577 02 640
Vesivärava 50
10147, Tallinn
E-L 9.00–19.00
www.maal.ee/kadrioru-galerii

Tagasi algusesse