Breadcrumb

Mia Tamme ja Delphine Lejeune ühisnäitus „Iial ei vanane“

02.08.2024

Kolmapäeval, 7. augustil kell 18.00 avaneb Hobusepea galeriis Mia Tamme ja Delphine Lejeune ühisnäitus „Iial ei vanane“. Näituse kuraator on Tiiu Meiner. Näitus jääb avatuks 1. septembrini 2024.

Näitus „Iial ei vanane“ toob kokku kunstnik Mia Tamme (Eesti) ja disainer Delphine Lejeune'i (Belgia), kelle uurimustööd käsitlevad pitsitööd ning selles peituvaid soolisi, sotsiaalmajanduslikke ja esteetilisi jõujooni. Kõrvutades traditsioonilisi tehnikaid ja uudseid lähenemisi, avanevad värsked vaatenurgad käsitöö, kogukonna ja kaasaegse elu omavahelistele suhetele. Näitus kutsub üles külastajaid ümber mõtestama pitsi rolli sotsiaalsete muutuste ning käsitöö areneva loomuse peegeldajana.

Mia Tamme vaatleb Haapsalu pitsi kultuurilist pärandit videote, narratiivsete rekonstruktsioonide ja ajalooliste osiste kaudu. Tema teosed toovad esile pinged kogukondlike traditsioonide säilitamise ja muutustega kohanemise vahel. Mia käsitleb traditsiooniliste praktikate säilitamise tänapäevaseid väljakutseid, keskendudes pitsitöö ajaloolisele tähtsusele.
Olles veetnud aega koos Haapsalu kudumiskollektiiviga, märgib Mia, et Haapsalu pits on olnud piirkonna kultuurilise ja sotsiaalpoliitilise kanga lahutamatu osa. Käsitöö lõimis kogukondi ning andis naistele võimalusi ja eesmärke. Tehtud intervjuud ja kogutud tekstiilid vihjavad, et pitsirätikud, mida hinnatakse nii kultuuriliste artefaktide kui ka suveniiridena, on võtmetähtsusega naiste tööjõudu, õigusi ja loovust puudutavate teemade mõtestamisel. Arhiivid ja kogukonnauuringud paljastavad märkimisväärse tühimiku ajaloolistes ülestähendustes, mis soolise kallutatuse tõttu jätsid suure osa nende naiste saavutustest dokumenteerimata. Mia tõlgendab neid juhtlõngasid loovkirjutamise abil, et täita lüngad ajaloos ja kujutada vähem diskrimineerivatel alustel põhinevat reaalsust.
Delphine Lejeune uurib naiste ja masinate suhet tekstiilitööstuses, pöörates erilist tähelepanu pitsi valmistamisele. Ajalooliselt on pitsitöö olnud tihedalt seotud naiste töö ja kunstiga, kuid alates 20. sajandi algusest on see silmitsi seisnud väljakutsetega, mis tulenevad tööstustehnoloogia kiirest arengust ja muutuvatest soorollidest.

Delphine mõtestab pitsi õrna ilu 3D-printimise ja lasergraveerimise abil. Nende kaasaegsete tehnoloogiate abil teeb ta kummarduse käsitööliste meisterlikkusele, aga annab ka kommentaari naiste muutunud rollile tekstiilitööstuses. Masinad on ühtaegu nii võimestanud kui ka piiranud naiste panustamisvabadust ning traditsioonid ja tehnoloogiline areng on põimitud keerukasse dünaamikasse.

Delphine’i teosed kujutavad kohalikke lilleliike, mis on loodud portreekunsti kui mäluvahendi abil. Iga portree kätkeb selle lilleliigi olemust läbi detailirikkuse, mis on omane traditsioonilistele pitsmustritele. Selline lähenemine kutsub vaatajaid mõtisklema looduse ja käsitöö igipõlisest seotusest. 

Publikuprogramm:
Näituse dünaamiline ja arenev ülesehitus kajastab käsitöö sotsiaalset ja oskuste põhist olemust. 9. augustil kell 16.00 viib Kaidi-Kätlin Reimann läbi Haapsalu pitsi kudumise töötoa kõigile oskustasemetele.

Kell 18.00 annab Mia Tamme loengu ajas ja kõnes kadunud pitsinarratiividest. Sündmuste eesmärk on rõhutada, et käsitöö on elav ja pidevalt muutuv praktika.

Pitsi kudumise töötoas osalemiseks palume osalemissoovist teada anda aadressil galerii@eaa.ee. Kohti jagub 12-le osalisele.

Delphine Lejeune (Belgia) on disainer ja materjaliteadlane, kes töötab eksperimentaalselt prinditud 2D- ja 3D-pindadega. Tema huvisfääri kuuluvad disainitud objektid ja nende mõju meie sotsiaalsele käitumisele. Sageli on tema lähtematerjalideks digitaalsed kujundid, mida ta tõlgib objektideks, määratledes digitaalse ja füüsilise kujutise piirid.

Mia Tamme (Eesti) on visuaalkultuuri uurija ja eksperimentaalfilmitegija, kes tegutseb Tallinnas. Ta rakendab etnograafilise uurimistöö, sotsiaalse disaini ja autofiktsiooni meetodeid, et luua sidusust marginaliseeritud kogukondadega. Ta uurib Eesti aladel edasikantavaid rahvateadmisi ja analüüsib, kuidas pärandobjektid ja -lood kujundavad jätkuvalt individuaalseid ja sotsiaalseid identiteete.

Näituse kaaskunstnikud: Helin Põldve, tädi Piia, Anna Tamm, kuduja Austraaliast, Helga Rüütel, Pille Vana ja teised nimetamata pitsimeistrid.

Täname:
Mia:
Kaidi-Kätlin Reiman, Aasa Jõelaid, Mirje Sims, Merle Saulep, Haapsalu Pistikeskuse kudujad, Day Light kollektiiv, Vaim Sarv, Catelijne van Middelkoop, Ryan Pescatore Frisk ja Design Academy Eindhoven, Maria Nery, Paul Grünenwald, Grant Watson ja Dutch Art Institute, Käsitöömaja, Video Power, Eva Mahhov, Nancy Bush ja kõik teised kallid kudujad.

Tiiu:
Elin Kard, Anna Mari Liivrand, Hans-Otto Ojaste, Twan Lugten,
Projekti toetab Euroopa Liidu „Moving Europe“ stipendium koos Goethe Instituudiga.

Delphine:
Uurimustööd toetab: Stiching Stokroos and Cultuurfonds.
Teostus: Cristian Marcos Riber and Sirope Lab.

Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.

Lisainfo:
Hobusepea galerii
Tel: +372 56 451 591
      +372 52 85 324
      +372 6 276 777
E-post: galerii@eaa.ee
Hobusepea 2, Tallinn 10133
hobusepeadraakon.ee
K‒E 11.00‒18.00

Tagasi algusesse