Breadcrumb

In memoriam Ove Büttner

09.11.2021
Lisainfo

​​​​​​​

21. II 1959­–3. XI 2021

Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, maalikunstnik Ove Büttner. Ove Büttner sündis 21. veebruaril 1959 aastal Tallinnas. Aastatel 1983–1989 õppis ta Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis tahvelmaali.

Kursusekaaslaste seas tekitas Ove Büttner jahmatust arusaamaga, et tema tööd peaksid vastu pidama 500 aastat, mõeldes, et neid võidakse hakatakse hindama alles sajandite pärast ja võttes moodsate autorite asemel eeskujuks Madalmaade maalikoolkonna. Perioodil, kus Eesti kunstis katsetati värvi, tehnikate ja materjalidega, hindas juba enne instituuti Eesti Kunstimuuseumi maalirestauraatorina töötanud tudeng hoopis mineviku meistrite tehnoloogiat, kasutades looduslikke värve nagu umbrat, ookreid ning rakendades tundlikku laseerimist. Sedavõrd suure sisemise autonoomsuse peegelduseks sai valik jätkata vabakutselisena. Kunstniku huvitavamad teosed olid suure osavusega maalitud, kontsentreeritud ja evisid rahu, olles heas mõttes pedantsed. Ove Büttner ei jäänud kunagi pidama ühe lähenemisnurga juurde ja proovis erinevaid stilistikaid. Ove Büttner kulges sujuvalt klassikalisest maalikultuurist ning realistlikus vaimus kujutatud figuuridelt ekspressiivsesse abstraktsionismi ja sealt tagasi. Omaette perekonna moodustavad maalid, kus autor on kasutatud püantillismi. Paljud Büttneri maalid paistavad ühtaegu hillitsetud ja tehniliselt rikkad. Varasema maheda koloriidi kõrvale seadis viimastel aastatel ka bravuuri ja kirkust. Mõnikord võis Ove Büttner mõnd taiest pikalt maalida, pöördudes läbi mitmete aastate lõuendi juurde uuesti ja uuesti tagasi, kasutades originaalset loomeprotsessi.

Ove Büttner võis olla küll elupõline mustamäelane, kuid talle olid veelgi lähedasemad teised ajad ja ruumid. Nii uuris ja kajastas ta kunstis oma suguvõsa, mida markeerib näiteks väljapanek „Vanaisad“ Rahvusraamatukogus koos Tiit Rammuliga 2006. aastal. Suured sõnad armastatud maalijat ei paelunud, kuid teda saatis otsinguline müstilis-religioosne vaimsus, mis avaldus Piibli, eriti Vana Testamendi tudeerimises ning peegeldus vastu ka kunstis. Märgiliseks võiks pidada abstraktsete maalide seeria „Loomad lähevad pühale mäele“ näitamist Viimsi Jaakobi kiriku pühitsemise ajal 2007. aastal ning 2018. aastal järgnes mõtlik „Luuka 23“ Tallinna Jaani kirikus. Läbi aastate pakkus Ove Büttnerile tuge tõlgist abikaasa Tiina Büttner, kes oli abiks ka näituste korraldamisel. Ove Büttner oli viljakas autor, sest ainuüksi tänavu võis tema töödega tutvuda Eesti Maalikunstnike Liidu aastanäitusel, ühisnäitusel „Liiga väike maailm” (Tiit Rammuliga) Tartu Linnaraamatukogus; Kai Kaljo tõi aga Vabaduse galeriisse kokku kursusekaaslaste – Ove Büttneri ja Silvi Lepparu koolipõlve pildid. Lisaks arvukatele kohalikele väljapanekutele on Büttneri töid eksponeeritud Venemaal, Saksamaal, Rootsis, Soomes, Kanadas ja Leedus.

Kaasteelised ütlevad, et Ove Büttner ei lasknud ennast teiste arvamustest kõigutada, kuid ilma maalimiseta ta lihtsalt ei saanud. Rasked perioodid elus andsid põhjuse ikka ja jälle maalida ning selle toel eksisteerida.

Ove Büttneri ärasaatmine toimub kolmapäeval, 10. novembril 2021 kell 12.00 Tallinna Metsakalmistu kabelis.

 

 

Eesti Kunstnike Liit                                                                                         

Eesti Maalikunstnike Liit                                                                                      

Eesti Kultuuriministeerium

 

Tagasi algusesse