In memoriam Andrus Joonas

05.01.2022

12. V 1970–29. XII 2021
 
Lahkunud on Eesti Kunstnike Liidu liige, etendus- ja maalikunstnik Andrus Joonas.
 
Andrus Joonas sündis 1970. aastal Pärnumaal, Kõima külas. Joonas õppis Audru Keskkoolis ning alates 1993. aastast Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi kunstiosakonnas, mille lõpetas 2002. aastal, siis juba uue nimetusega Eesti Kunstiakadeemia Kolledži Academia Grata. Andrus Joonase kunstnikutee algust märkisid aastatel 1995–2002 läbi viidud vabaõhunäitused kodukohas Pärnu-Tõstamaa maantee ääres Suuresillal, kus Joonas alustas suuremõõtmeliste maalide eksponeerimisega. 
 
Eesti Kunstnike Liidu liikmeks astus Andrus Joonas 2003. aastal. Andrus Joonase loomemeetod oli kirjeldatav tegevusmaalina, mille kestel leidis aset samastumine maalimisprotsessi ja seisundi saavutamisega, mida Joonas pidas olulisemaks käsitöömeisterlikkusest. Andrus Joonase elu ja loomingut kirjeldas omamütoloogia, kuhu kuulusid valgustuslikud inspiratsioonihetked, pöördelised otsused, inspiratsioonihoos põletatud teosed ja nägemustena saadud pildid. Publikule oli Andrus Joonas tuntud ka performatiivse pseudonüümiga Kollane Huntmees. Loomingut nägi ta tihti ka vastulöögina postmodernismile, mida ilmestavad tema psühhedeelselt kiirgavad ja hüpnotiseerivad lillemaalid seeriast Aledoia. Kunstiajaloolane Karol Kallas on Andrus Joonast seostanud art brut liikumisega, samuti on teda käsitletud ääreala kunstnikuna. 2000. aastast alates loobus Andrus Joonas loomingulise žestina elulookirjeldusest, pidades selle vajadust illusoorseks. Andrus Joonase viimasteks isiknäitusteks jäid 2021. aastal „Meelesurfar“ Pärnu muuseumis ja „Zjem-a, Daur-a“ Vabaduse galeriis Tallinnas. Loomeaastate jooksul tegutses Andrus Joonas maalikunstnikuna, maalides muuhulgas lillemaale, teostades installatsioone ja esinedes perfomance'itega nii Eestis, Lätis, Saksamaal, Soomes, sageli Udmurtias ja mujalgi. Tema Academia Grata lõputöö „Aledoia 55 ehk Punane maja“ näituselt Vaal galeriis kuulub Eesti Kunstimuuseumi kogusse. 
 
Kolleegid ja sõbrad tundsid Andrus Joonast kui sügava mõtte ja hea energiaga inimest. Kõik, mida Andrus Joonas saavutas, oli järjekindla isikliku töö ja iseendale püstitatud ülesannete lahendamise tulemus. 
 
Andrus Joonase ärasaatmine leiab aset 8. jaanuaril kell 12.00 Audru osavallakeskuse saalis, millele järgneb mälestusnäituse avamine Audru kultuurikeskuses.
 
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Maalikunstnike Liit
Pärnu Linnagalerii kunstnike maja
Eesti Kultuuriministeerium
Tagasi üles