Breadcrumb

Marta Vaariku näitus „Hoia mind kaisus“

29.05.2023

Marta Vaarik
HOIA MIND KAISUS
Kaaskunstnikud: Silvia Sosaar ja Marko Mätamm

Kolmapäeval, 24. mail kell 17 avatakse Pärnu Linnagalerii Raekoja galeriis Marta Vaariku näitus „Hoia mind kaisus“, olete väga oodatud näituse avamisele!

H O I A   M I N D   K A I S U S

Marta Vaariku ekspressiivne ja südamlik isikunäitus „Hoia mind kaisus“ sündis koostöös kinnise lasteasutuse teenusel (KLAT) viibivate noortega. Asetades tundlikult ja emalikult luubi alla riskikäitumisega laste keerulised lood, valgustab kunstnik halastamatult välja inimese märkamise ja armastuse vajaduse ning mis juhtub, kui me sellest ilma jääme. Vaarikul ei tule aga puudu optimismist ja siirast soovist maailma muuta, mis on tegelikult meie kõigi käeulatuses, kui võtame lapsed kaissu ja hakkame nendesse lastesse uskuma. 

„Lapsed, kes vajavad kõige enam armastust, ei oska seda enamasti küsida armastusväärsel moel.“ Lastekaitsetöötaja

Märatsevast kunstnikust sai radikaalne humanist. Ma jõudsin kinnise lasteasutuse teenuse (KLAT) juurde: Kõpu, Tapa ja Kaagvere. Tegin kunstitöötubasid elavate, valjuhäälsete ja ausate „üle linna Vinskitega“, kes on näinud nii palju pidu, elu ja möllu, et seda on raske ette kujutada. Nad on rebelid. Piiriülesed ja süsteemivastased äratuskellad, kes näitavad, kui enesekesksed ja nõmedad me tihti oleme.

Kui ma nende täiskasvanuid meenutavate mässajatega intervjuusid tegema hakkasin, muutusid nad totaalselt. Nendest said väikesed katki tehtud lapsed. Pole imestada, et need lapsed on valjud, kui nad pole kunagi tähelepanu saanud või on ise abi vajavate vanemate range režiimi all elanud. Noorte kogemused on ekstreemsed, aga nad on tavalised toredad lapsed.

Igal lapsel on heaoluks vaja kasvõi üht inimest, kes teda kuulab ja keda ta saab usaldada. Lastepsühhiaatreid on Eestis 25 tükki. Ühe enesetapja kohta on 200 korda rohkem neid, kes mõtlevad sellele. See tähendab, et täna mõtleb Eestis enesetapule 3000 last. Meil on kohustus teatada abivajavast lapsest! Märkame, austame ja hoiame neid väikeseid armsaid inimesi. Hoiame teineteist.

 — Marta Vaarik

Tegemist on Sotsiaalkindlustusameti Ennetustalituse ja kunstnik Marta Vaariku koostööprojektiga, mille raames Marta Vaarik viis läbi kinnise lasteasutuse teenusel olevate lastega maali ja kollaaži töötubasid ning vestlusringe. Näitusel on esindatud laste mõtted, tunded ja kogemused läbi kunstiliste edasiarenduste ning valminud on lühidokumentaalfilm.

KLAT on kinnise lasteasutuse teenus ehk ajutine ööpäevaringne rehabilitatsiooniteenus noortele, kelle käitumine seab tugevalt ohtu nende enda või teiste elu, arengu ja/või tervise ning seetõttu on vajadus piirata nende vabadust.

KLAT eesmärgiks on noortele turvalise ja arendava keskkonna pakkumine, mis suurendab laste turvatunnet, tagab stabiilsuse ja vähendab riskikäitumist. KLAT taotleb püsivate muutuste tekkimist, mis võimaldavad noorel pärast vabaduse piiramise lõppu tulla edukalt toime tavakeskkonnas tema enda või teiste elu, tervist ja arengut kahjustava käitumiseta.

Näituse valmimist toetas Eesti Kultuurkapita

Näitus jääb avatuks kuni 17. juunini 2023.

Lisainfo: https://linnagalerii.ee/marta-vaarik-hoia-mind-kaisus/

Lisainfo:
Pärnu Linnagalerii 
Uus 4, Pärnu
T–R 11:00–17:00
L 11:00–14:00
 www.linnagalerii.ee

Tagasi algusesse