Marta Stratskase näitus Alexela kontserdimajas

04.05.2019

Marta Stratskas
Isikunäitus "RISTTEE / CROSSROADS”
Alexela kontserdimaja
Mai 2019
Näitus avatud kontserdimaja piletiga külastajatele
 
Näituse pealkiri „Risttee“ tuletab meelde ühe ammuse loo, nimelt: „Jõudes ristteele, ei tahaks enam tuldud teed pidi tagasi minna, ees on aga võimalus astuda vasakule, paremale või otse edasi. Kuna suunaviit puudub, siis igal juhul ei taha liikuda vasakule, paremale ka ei julge ja otse
ei julge ka sammuda…“ Mis siis üle jääb? Ega muud polegi valida, kas siis elu või surm. Astu kuhu tahad, kõik on kindel.
 
Vaieldamatult on maalikunstnik Marta Stratskas oma sammud astunud ja rühib edasi. Ta on üks huvitavamaid  ja mõtestatumaid maalikunstnikke Eestis.
Käesoleval isikunäitusel on esitanud kunstniku maalid 2018.–.2019. aasta loomeperioodist.
 
Segatehnikas (õli ja akrüül) teostatud suuremõõtmelised maalid on kantud kaduva ja kadumatuse metafüüsilistest ideedest.
Maalidel käsitletakse elu kui eksistentsi mööduvat etappi. Surm elu lõpus on vaid vormistamise küsimus. Elu ja surma paradigmale on heidetud justkui anonüümse kõrvaltvaataja pilk. Eksistentsi algus ja olemus ning sellele järgnev surm ja isegi sellele järgnev surma maapealne (keha) elu on kui paratamatu ja samas vormiline olemasolu osa ning liigendus. Selgelt tõuseb esile gooti kultuuri õhustik.
 
Rõõmustava poolena teeb kunstnik värviküllase avangu ja tõdeb igaviku olemust. Kõik ei ole lõppenud, kõik on alati elus! Justkui eluringkäik ise. Seda elujaatust on tähelepanelikul vaatajal võimalus kogeda.
Lisaks kunstniku hingelaadile peegeldavad tema uued maalid imeliselt ka püüdu meisterlikkuse poole  ja perfektselt läbimaalitud kausaalse tausta tunnetamisele. Võib loota, et kausaalsus ja skoopus leiavad tasakaalu ja ehk isegi harmoonia. Igal juhul on tee juba sillutatud ja temaatiliselt mõtestatud.
 
Marta Stratskase maalid on laetud energiast ning emotsioonidest. Ta kasutab oma töödes tihtilugu sakramentaalseid ja gootilikke sümboleid, mis loovad taieste ümber müstilise aura, kuid samas panevad meid enda sisse rohkem süüvima ning ühiskondlikest normidest kaugemale vaatama. Kunstnik tõstatab küsimusi elu, uskumuste ning tabude üle erinevates kultuurides.
 
Elu- või nn surmakultuur on lääne ühiskonna püsimise võtmeküsimus. Millel põhineb meie väärtushinnangute skaala? Kas ristteel hääbumisel või elul, kus surm on võidetud? Kunstnik aitab meid edasi mõtelda. Ei ole ilusaid maale, vaid sakraalne tõdemus tegelikkusest. Selline on näitus.
 
Kunstnik Marta Stratskas (s 1986) on Berliinis elav eesti kunstnik. Ta on omandanud Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti erialal bakalaureusekraadi 2008. ja magistrikraadi 2016. aastal. Eesti Kunstnike Liidu liige on ta alates 2014. ja esinenud näitustel alates 2010. aastast.
 
Lisainfo:
Erkki Juhandi
Näituse kuraator
erkki.juhandi [at] eelk.ee
 
Tagasi üles