Vana-Võromaa Kultuurikoda esitleb Marilyn Piirsalu ja Kadi Pajupuu tekstiilinäitust „Mõteeria“.
Näituse avamine 9. juulil kell 17.00.
Tekstiilinäitus Mõteeria kujutab kolme teematsooni jaotatud mõtteid, kus tekstiilidele omane sünniloogika ja koospüsimise kord toetab teoste sisulisi püüdlusi: kuidas vaatajat kõnetada, äratada kaaskogemishetki ja äratundmisi.
Kujutamine. Mõtlus.
Marilyn Piirsalult (s 1981) valmis selleks näituseks vaipade seeria, kus mõtlik üksiolija paigutub õhurikkale taustale, värvid on sordiini all. Hommikukohvijooja, paberlennukivaatleja, peegliga kohtuv kana, alastust tätoveeringuga peitev Mimi, potipuu, avarasse maastikku istutatud koduke. Seeria räägib askeesist ja unistamise luksusest, kujutusviisis on taotluslikult ühendatud põime pealesunnitud kohmakus ja tikandi üle- ja ümberjutustav vabalt ratsutav joon.
Kadi Pajupuu (s 1963) eksponeerib ühte tööd möödunud sajandist. “Valisin just selle vaiba, sest töö “Kestev ennetulevik” tegeles samade unistuslike teemadega, mis Marilyni tänased vaibad ja ka visuaalne võttestik: tähendusega laetud element lihtsal taustal, on kuidagi sarnane.”
Leiutamine. Jonn
Autorite töö firmas Kadipuu sisaldab kunstiprojekte ja tekstiiltehniliste vahendite leiutamist ja müüki. Näitusele Mõteeria on toodud Kadi leiutatud unikaalse töövahendi RailReediga kootud tekstiile, kus lõimetiheduse kontrollitud muutmine loob voolavaid jooni ja kanga tiheduse muutmine kudumise käigus lubab kangasse luua kontrollitud struktuurimuutusi.
Pinnast põgenevad koeaasad loovad seeria karvaseid metsikuid kangaid, ka siin loob jonn, võitlus tavapärase ja oodatud tehnikapärasusega teistmoodi ilmega tekstiile.
Traditsioonide vastu jonnimisest on sündinud ka MultiWeave tehnika: kangakudumismeetod, kus koelõng juhitakse vabalt valitud viisil siuglema ümber ajutiselt toestatud lõimeaasade. MultiWeave on Kõrgemas Kunstikoolis Pallas läbi viidud rakendusuuringu osa.
Valge võtab ruumi. Rutiin
Marilyn Piirsalu installatsioon aastast 2020, kannab nime Loetud. See koosneb käsitsi silmuskootud palakatest, mis lubab vaatajal liikuda rutiinist raskete tuhandetest silmustest koosnevate sammaste vahel. Sammastele on projitseeritud nägu hääletult liikuvate huultega, numbreid loendav autor rõhutab selle maailma sündi element-elemendi, hetk-hetke haaval.
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Näitus on avatud 29. augustini 2021.
Lisainfo:
Stella Mõttus
Vana-Võromaa Kultuurikoja galerist
Tel: +372 5599 9609
Vana-Võromaa Kultuurikoda
Katariina allee 11, Võru linn
K–P 10.00–18.00