Breadcrumb

Maria Valdma isikunäitus „Mälupalee“

19.01.2021

Kuidas rääkida vaikides? Kuidas mäletada meenutamata? Linnagaleriis on 22. jaanuarist avatud Maria Valdma isikunäitus „Mälupalee“, kus on väljas kunstniku uusimad portselanist, põletatud ja valgendatud puidust, kullast ning hõbedast ehted. Kuraator on Siim Preiman.
 
NB! Koroonaviiruse jätkuva leviku tõttu Eestis ei toimu näituse tavapärast pidulikku avamist. Linnagalerii uksed avatakse külastajatele reedel, 22. jaanuaril kell 11 hommikul. Näitus jääb avatuks 28. märtsini.
 
Erinevalt kujutavast kunstist ei ole ehetel luksust olla kohaspetsiifilised, vaid need peavad suhestuma kõiksuguste rõivaste, isiksuste ja interjööridega. Aga kunstnik on ikka kunstnik ning inspiratsioon, aines ja tööprotsess on sageli sügavalt isiklikud. Valdma ehteid ilmestab just see isikliku ja üldise vastuolu: soov ühtaegu mäletada ja endale hoida ja unustada ning lahti lasta.
 
„Ehete eksponeerimisega näituseruumis kaasneb alati teatav vastuolu. Eelkõige seetõttu, et ehe ei kuulu seinale või vitriini, vaid on mõeldud kandmiseks. Nii näemegi kaasaegsete autoriehete näitustel enamasti spetsiaalselt uue kollektsiooni esitlemiseks lahendatud ruume. Eks näitusesaal olegi parimal juhul eriline ruum erilistele objektidele, autoriehetele isegi esimese kandja või asenduskeha eest,“ kommenteerib näituse kuraator Siim Preiman.
 
Maria Valdma uute ehete esimene kandja on nime saanud mäletamise meetodilt, mis seisneb kujutiste mõttes paigutamises endale hästi tuntud paika. See antiikaja võte on väga tõhus ja selle kasutamine laialdaselt levinud. Iga mälupalee on muidugi läbinisti isiklik, sobides seepärast ideaalselt Valdma näituse pealkirjaks. Linnagaleriisse astudes on meil ainulaadne võimalus ringi uudistada tema palees, kus autor on iga objekti hoolikalt vorminud ja paigale asetanud.
 
Näituse helikujunduse on loonud Helena Tulve.
 
Maria Valdma on ehtekunstnik, kelle loomingu läbivad teemad on poeetiline ruumi- ja objektikäsitlus. Ta oli aastatel 1996–2005 tegutsenud kunstirühmituse F.F.F.F. liige. Lõpetanud Kunstiakadeemia metallikunsti eriala (MA). Valdma teoseid on Eesti Kunstimuuseumi ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogudes, erakogudes Soomes, Ameerika Ühendriikides, Leedus, Saksamaal ja Eestis. Viimased isikunäitused „Läbipääs“ A-galeriis (2014) ja „Ära“ Draakoni galeriis (2016).
 
Täname: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kunstnike Liit, Akzo Nobel, Andres Ansper, Allar Esko, Dénes Farkas, Piret Kändler
 
Lisainfo:
Sirli Oot
Tel: +372 5873 6841
E-post: sirli@kunstihoone.ee
 
Tallinna Linnagalerii
Harju 13, 10141 Tallinn
K–P 12.00–19.00
Tagasi algusesse