Breadcrumb

Mari Aakre näitus „Joonistuse pidu“

14.09.2023

Olete oodatud moekunstnik Mari Aakre näituse „Joonistuse pidu“ avamisele Saaremaa Kunstistuudio galeriis reedel, 15. septembril kell 16.00.

Mari Aakre (1940) esindab põlvkonda, kelle eriala omandamise ajal Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis õpetati moe- ja tekstiilikunsti ühises osakonnas. Sestap jagub tema loometeele moekollektsioone, maalitud ja trükitud kangaid, interjööritekstiile, akvarellmaale ja hulgaliselt moeillustratsioone.

Kunstniku esimeseks töökohaks 1970ndatel oli Tallinna moemaja ja selle juures tegutsev ajakiri Siluett, kuhu teiste hulgas on talletatud ka tema ajastuspetsiifilise käekirjaga illustreeritud moeleheküljed. Neile ja hilisemale joonistatud loomingule pühendatud näitus annab ilmeka ülevaate moekuvandi muutumisest aja jooksul.

Vähemtähtis pole veerandsajandi pikkune õppejõutöö ERKI (praeguse EKA) moeosakonnas, kus Mari Aakre innustava juhendamise all on kujunenud mitme põlvkonna moedisainerite ja -illustraatorite loomingulised tõekspidamised.
Käesolevat väljapanekut võib vaadelda kui joonistuste pidu pea läbi viie aastakümne. Vaataja ees on Silueti lehekülgede tegumoed, kangale maalitud moemotiivid ja ligi poolsada vabakäejoonistuste originaali.

Mari Aakre A4 suuruses joonistustes on kunstniku emotsioonide väljendus ekspressiivsete joonte ja pindade abil. Mängus karakterite ja figuuride dünaamikaga väljendub inimese ja kostüümi vahekord enamas kui ainult tegumoes. Autori sõnul tekitab joonistamisprotsess temas mõtisklusi moe üle laiemalt. Vaatajale on see oluline informatsioon tajumaks moesuundumuste muutumist poosides, siluettides, värvigammas ja ka tundlikult hoomatavates iluideaalides.
Originaalne vabakäejoonistus, mis praeguses multimediaalses kunstipildis muutub järjest marginaalsemaks on omaette nauditav väärtus.

Tekst: Anne Metsis

Näituse avamisele järgneb moekrokii joonistamise töötuba, koos modelliga, juhendab moekunstnik Anu Hint

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital ja on avatud 15.09.– 20.10.2023.

Lisainfo:
Anne Tootmaa
Tel: +372 453 3748
       +372 511 6740
E-post: info@kunstistuudio.ee

Saaremaa Kunstistuudio
Lossi 5, Kuressaare
www.kunstistuudio.ee
E–R 11.00–18.00 ja L 11.00–15.00

Tagasi algusesse