Breadcrumb

Ludmila Swarczewskaja isikunäitus „Reinkarneeritud muljed“

05.11.2024

Kolmapäeval, 6. novembril kell 17 avatakse Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas 

käesoleva aasta juulis oma 75. aasta juubelit tähistanud maestra Ludmila Swarczewskaja isikunäitus „Reinkarneeritud muljed“. Olete oodatud näituse avamisele! 

Ludmila Swarczewskaja „Reinkarneeritud muljed“

Loomeprotsessi juhivad muljed, mida kunstnik kogub alateadvuse tasandil. Muljed on erinevate värvide ja parameetritega ning sõltuvad kunstniku vaatenurgast. Need emotsionaalsed nähtused on erineva päritoluga, kuid annavad elu käigus kuhjudes impulsse uute teoste loomiseks. Loovuse ja taju protsessid on sügavalt individuaalsed ja ettearvamatud. Seetõttu on igal kunstnikul oma eelistused, mis arendavad tema potentsiaali. Me kõik oleme ainulaadsed ja takistuste ületamine stimuleerib loomeprotsessi ennast, kuid tulemus jääb ettearvamatuks.

„Mul endal on alati üksainus ülesanne: vältida valet (falsity), olgu selleks värvid, rütm, proportsioonid, tonaalsus ja "sisemine helikahvel" ei vea kunagi alt. Igaühel meist on oma esteetilistele kategooriatele vastav "sisemine helikahvel", kuna identseid "mõõteriistu" kunstimaailmas ei ole ega saagi olla. Samamoodi on  "kvaliteedikategooriad" täiesti individuaalsed ja kujunevad välja igaühe isikliku kogemuse põhjal. "Resonantsi dissonantsid" moodustavad aga aja jooksul keeruka kunstikanga ja Oscar Wilde’il on õigus: "Kunst ei väljenda midagi peale iseenda“.

Minu esteetilised juhised kujunesid lapsepõlvest, „Hruštšovi sula“ ajal, ja edasi kogu elu jooksul. Alguses oli klassikaline muusika ja ilukirjandus, siis lisandus visuaalsetest muljetest eriti oluline KINO: Fellini, Antonioni, De Sica, Zeffirelli, Visconti, samuti A. Wajda ja Ch. Zanussi filmid, samuti Teatri Võlu ja ammendamatu huvi kunstiajaloo vastu.

„Raudse eesriide“ langemisega sai võimalikuks NÄHA ORIGINAALE ja seeläbi ammutada tohutuid annuseid esteetilisi muljed. Neid on saanud kokku lugematu arv, sest ainuüksi Itaalia kunstimaailm on kogu Universum. Lisaks sellele kinnitab iga elav kontakt kunsti võimatut jõudu ja mõjutab ka minu enda kunstipraktikaid.   

Minu arvates väljandab kunstifilosoofiat kõige täpsemalt itaalia kunstnik Francesco Perilli: „Kunst ei oota aegade lõppu, et meid päästa, vaid päästab meid õudustest, milleks mõned meist on võimelised. KUNST on võimalus, et juhus päästab meid ebainimlikust barbaarsusest.“

Ludmilla Swarczewskaja sündis 15. juulil 1949 Põhja-Osseetias. Õppis aastatel 1968–1972 Moskva Kaliinini nimelises Kunsttööstuskoolis ning seejärel aastatel 1973–1978 Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis tekstiili ja moe erialal. Töötas aastatel 1978–1994 Pärnu Linakombinaadis kunstnikuna, 1992–1993 Läti Rahvusooperis lavastuse konsultandina ja 1995–1998 Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumis kunstiosakonna õppejõuna. Aastatel 1998–1999 töötas Swarczewskaja AS Vikero Tekstiilis kunstnikuna, 1999–2000 Krenholm Holding Ltd kunstnikuna, 1999–2001 Eesti Eurinfo Ühingu Euroülikoolis üldkompositsiooni õppejõuna, 1997–2002 LEX Ülikoolis kompositsiooni õppejõuna ja aastatel 2002–2004 Eesti Kunstiakadeemia Rakenduskunsti Kolledžis diplomitööde juhendajana. Alates 2005. aastast töötab vabakutselise kunstnikuna.

Ludmilla Swarczewskaja on looduslike materjale kasutades loonud originaalse kudumis-tehnika, mille kaudu väljendab mõtteid loodusest, muusikast, poeesiast ja inimsuhetest.
Ta on osalenud kümnetel näitusel nii Eestis kui ka Leedus, Poolas, Soomes, Itaalias ja Venemaal. Enamik kunstniku loomingust on erakogudes nii Eestis kui ka välismaal, aga ka Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis ning Eesti Näitlejate Liidus. Pärnu Spordihoonet kaunistab tema monumentaalne tekstiilipannoo „Atleetika”.

Näitused on tasuta.

Lisainfo:
Pärnu Linnagalerii Kunstnike Maja
Nikolai 27, Pärnu
Tel +372 552 2381
E-post: galerii@linnagalerii.ee
T-R 11.00-17.00 ja L 11.00-14.00
www.linnagalerii.ee

Tagasi algusesse