Breadcrumb

Kunstnikuvestlus Leida Iloga näitusel „Pea pilvede, jalad maas“

05.06.2024

Möödunud nädalal ETDMis näituse "Pea pilvede, jalad maas" avanud ehte- ja metallikunstnik Leida Ilo jagab vestluses mälestusi tööaastatest Tallinna Juveelitehases ja Viru hotellis, räägib reisimisest ja loomemajades töötamisest Vietnamis, Dzintaris Lätis ning Palangas Leedus, oma armastusest prantsuse kultuuri vastu ning kursusekaaslastest, õppejõududest ja karate treeningutest toonases ERKI metallikunsti osakonnas (1965-1970).

Leida Ilo (s. 1943), kes on täna tuntud rohkem ehtekunstnikuna, tuli kunstiväljale popkunstist inspireeritud monumentaalsete töödega. Neist tuntuimad on „Inimene liikuva ajuga“ (1976, Mustamäe haigla) ja Tallinna linnuvabriku viitskulptuur „Muna“ (1979, avafotol).

Ilo liikus edasi aina rafineerituma minimalismi suunas ning pika kunstnikutee jooksul on ta kujundanud Tallinna Juveelitehasele ehis- ja tarbevorme, loonud peaehteid – näiteks Miss Estonia krooni (1990) – ja auhinnameeneid. Leida Ilo on näitustel osalenud alates 1970. aastast, tema loomingut leidub mitme muuseumi kogudes Eestis, Saksamaal, Ungaris, Venemaal ja erakogudes Eestist Jaapanini.

ETDMi galeriis näeb kuni 8. septembrini tema unikaalloomingule pühendatud näitust “Pea pilvedes, jalad maas”. Näitusel on eksponeeritud ainult Ilo unikaallooming – ligi 70 teost. Märkimisväärne ehtevalik on pärit ETDMi kogust, kuid esitletakse ka ehteid, monumentaalteoseid ja seinaplaate, mis on olnud pikalt kunstniku arhiivkogusse peidetud. Teoste kõrval näeb ka valikut Ilo arhiivimaterjale.

6. juunil toimuvat vestlust Leida Iloga juhib näituse kuraator Ketli Tiitsar.

Vestlusel saab osaleda muuseumi piletiga, Muuseumikaardi omanikele on sissepääs tasuta. Eelnev registreerimine pole vajalik.

Tagasi algusesse