Tartu Ülikooli muuseum ja projekt „Kunstnikud kogudes“ esitlevad: 24. jaanuaril kell 16 avatakse Tartu Ülikooli kunstimuuseumis kunstnik Taavi Suisalu ja füüsik Siim Pikkeri näitus „Datafanta“.
Näitus jääb avatuks 27. märtsini 2020, vt allpool ka publikuürituste kalendrit.
Näituse saateks:
Tartu Ülikooli muuseumi (TÜM) kutsel aset leidev projekt “Kunstnik ja teadlane kogudes” (KuTeKo) on edasiarendus 2018. aastal üle Eesti toimunud näitusteseeriale “Kunstnikud kogudes” (KuKo). Sel korral on Kuko formaadiga, kus kaasaegse kunsti meetoditega töötav loovisik viibib muuseumis sise-residentuuris, mille tulemusel sünnib dialoog muuseumi, selle kogude, püsiekspositsiooni, inimeste ja kohaga ning mis avaneb publikule ajutise näituse ja sündmuste kaudu, liitunud ka ülikoolis töötav teadlane.
Näitus „Datafanta“ toob kokku kaks uurimisviisi – Suisalu tehnoloogilise-, heli- ja tegevuskunsti vahendid ning mikro- ja nanostruktuuride optikaga tegeleva Pikkeri. Impluss, mille Suisalu TÜMi kogude külastamisest üles noppis, lähtus ühelt poolt muuseumi 19. sajandi mõõteinstrumentide kollektsioonist ning teiselt poolt näituseks etteantud kunstimuuseumi ruumist, mille seinad on kaetud nn Pompei stiilis maalingutega. Kogude külastamisele järgnes Suisalu ekspeditsioon Pompei varemetele ning Vesuuvi nõlvadele, kust kaasa toodud materjali töödeldi juba edasi Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi laboris koos Siim Pikkeriga.
Näituse keskmes on mudelite loomine, mille abil muudetakse uued teadmised mitte-spetsialistidele paremini tunnetatavaks. Suisalu, kes analüüsib oma loomingus kaasaegsete tehnoloogiate poolt vahendatud füüsilise koha mõju meie tunnetusele, esitab näitusel küsimusi erinevate mõõtmisviiside ja - vahendite kohta, mis ühe ülikooli muuseumi kontekstis on äärmiselt põnev teema.
„Tartu Ülikooli muuseum, mille eesmärk on tutvustada teaduse ja ülikoolihariduse ajalugu 17. sajandist tänapäevani, on oma üle 117 000 museaaliga kogu ja erinevatele teadusharudele keskendunud ekspositsioonidega kolmes ülikooli ajaloolises hoones, on suurepärane varamu uuteks üllatavateks koostööprojektideks, “ ütleb KuKo üks ellukutsuja ja eestvedaja Mary-Ann Talvistu. Tartu Ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma lisas, et see näitus on esimene samm teema „ Kunst teaduses, teadus kunstis“ suunas, mis tõuseb Tartu Ülikooli muuseumi tähelepanu keskmesse lähiaastatel ja leiab kindlasti väljundi erinevate näituste näol.
Näitus on valminud Tartu Ülikooli muuseumi, projekti „Kunstnikud kogudes“ ja Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi koostöös.
Publikuprogramm:
Igal kolmapäeval kell 12.00 näituse lühitutvustus!
26.02 kell 17.15 – Taavi Suisalu ja Siim Pikkeri slaidislämm
13.03 kell 17.30 – Siim Pikkeri workshop skaneeriva elektronmikroskoobiga (Tescan Vega 2) Physicumis. Grupi suurus 6 inimest. Osalemine eelregistreerimisega muuseumi kodulehel!
18.03 kell 17.15 – Hembo Pagi (Archaeovision) loeng arheoloogilise pärandi digitaalsest visualiseerimisest
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Cramo Estonia OÜ
Lisainfo:
Tartu Ülikooli Kunstimuuseum
Tel: +372 737 5385