Breadcrumb

Kunstnik Hedi Jaansoo töötab sel sügisel Brüsselis WIELSi residentuuris

02.10.2023

Kunstnik Hedi Jaansoo töötab sel sügisel kuus kuud residentuurprogrammis Brüsseli kunstikeskuses WIELS. Võimalust Eesti kunstnikele Brüsselis töötada korraldavad WIELS ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus. 

Residentuur WIELSi kunstikeskuses Brüsselis on üks hinnatumaid omalaadseid programme Euroopas. Kuuekuulisse residentuuri eesmärk on eelkõige kunstniku erialane areng. Osalejatele korraldatakse töötubasid, vestlusringe, arutelusid. Kunstniku kasutada on korter ja ateljee ning Kultuuriministeeriumi toel maksab KKEK osalejatele igakuist stipendiumi.

Hedi Jaansoo (1989) on kunstnik ja fotograaf. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti eriala (MA, 2018), fotograafia osakonna (BA, 2014) ning õppinud Bergeni Kunsti- ja Disainiakadeemias Norras (2012/13). Ta töötab enamasti väikeste ja õrnade asjade, lillede, ebakindluste, tunnetuste ja tundlikkustega. Oma hiljutises praktikas kombineerib ta fotograafiat, tekstiile ja savi, mittefunktsionaalseid ehteid, lõpetamata mõtteid ja muutlikke otsuseid, igatsusi ja konfliktseid ihasid. Jaansoo on pälvinud EKA noore kunstniku preemia ning Torinos The Others kunstimessi residentuuripreemia. Hedi Jaansoo viimane näitus oli „Kimbutab“ koos graafik Marje Üksisega Rüki galeriis Viljandis (2022), kuraator Kaisa Maasik.

Hedi kirjutab Brüsselist: „Stuudio sisseseadmine ja sisseelamine võtsid omajagu aega, ent residentuuriprogramm iganädalaste kohtumistega sai hoo sisse juba esimesel nädalal. Kohtume üheksast residendist koosneva grupina kolmapäeviti mentorite Sylvie Eybergi, Simon Thompsoni ja Manon de Boeriga. Need on üsna pikad ja intensiivsed päevad, kus üksteise loomingu ja mõtetega tutvume. Võimalus saada tagasisidet on vabatahtlik, et oma mõtteid selgemaks mõelda, katsetusi kolleegide peal testida ja püüda kaasresidentide loomingu suhtes maksimaalselt avatud olla.

Ateljees töötan paralleelselt kahe teosega – novembris Vilniuses Atletika galeriis avaneva grupinäituse „Habras tasakaal“ (kuraator Kaisa Maasik) ning detsembris Kumu uues projektiruumis avaneva näituse „Sina, jõgi“ tarbeks (kuraator Annika Toots). Lisaks kaasatoodud fotodele kogun materjale ja inspiratsiooni kirbukatelt ja tänavatelt. Püüan lubada endale katsetamist, ilma et ma juba ette teaks, kuhu täpselt jõuda tahan, orientiiriks eesootavad näitused.“

2018. aastast alates on programmis osalenud Eesti kunstnikud Paul Kuimet, Jaanus Samma, Anna Škodenko, Tõnis Saadoja, Tanja Muravskaja, Anu Vahtra, Eva Mustonen, Ingel Vaikla, Krista Mölder, Sandra Kosorotova ja Laivi Suurväli. Kunstnikud valitakse välja avalikul konkursil. Hetkel on käimas konkurss 2024. aastaks, ootame kõiki Eesti kunstnikke kandideerima siin.

Koostööd WIELSiga organiseerib Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja rahastab Kultuuriministeerium.

Tagasi algusesse