Breadcrumb

Kultuurkapitali preemiad 2023

12.02.2024

Reedel, 9. veebruaril anti Noblessneri valukoja Nobeli saalis pidulikult üle Kultuurkapitali 2023. aasta peapreemiad ja elutööpreemiad ning kujutava ja rakenduskunsti, audiovisuaalse kunsti ja rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemiad. Kujutava ja rakenduskunsti valdkonna preemiad 2023 pälvisid:

Mare Mikof – Kujutava ja rakenduskunsti valdkonna elutööpreemia 2023 – kunstnik, kes on üle 50 aasta otsinud ideaalset, harmoonilist vormi, kelle teoseid on Eesti ja välismaa muuseumides, galeriides ja kollektsioonides, parkides, koolides ja linnaväljakutel, presidendilossis ja rahvusraamatukogus. Tema raugematu uudishimu ja loomeind ei ilmuta väsimuse märke ning ta on endiselt looja, kes "ikka kipub kestast välja", nagu kirjutas Reet Varblane.

Urmas Lüüs ja Hans-Otto Ojaste – Kujutava ja rakenduskunsti valdkonna peapreemia 2023 – totaalse enesesse haarava installatsiooni "Öökull huikas ja samovar undas ühtevalu" eest, mille idee, materiaalne kihilisus ja mastaapsus panid vaataja kahtlema isiklike tajude tõeluses. Enneolematu ruuminihke korraldamine väikeses galeriiruumis, selle muutmine hoomamatult mitmetasandiliseks ekspositsiooniks. Lähiajaloo omalooliste arheoloogiliste kihtide katkematu esiletoomine, nende oskuslik töötlemine ja nende kaudu lugude jutustamine inimese kõige erinevamatest kirgedest, ihadest ja sõltuvustest.

Jaan Luik ning kuraatorid Johannes Luik ja Laura De Jaeger – Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia 2023 – Jaan Luige näituse "Sirutavate figuuride aed (ja teisi metamorfoosi vorme)"  eest Tartu Kunstimaja suures saalis, kuraatoriteks Johannes Luik ja Laura De Jaeger. Üle nelja aastakümne kestnud loometöö stiilne ja mõjus kokkuvõte nii näituse kui ka monograafiana. Haarav põlvkondadevaheline dialoog, mis proovib mõtestada skulptuuri arengut Eestis Jaan Luige näitel.

Maria Arusoo, Eha Komissarov, Eda Tuulberg, Edith Karlson, Maria Luiga, Brit Pavelson – Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia 2023 – näituse "Läbi su silmaterade musta kuru" eest KUMU suures saalis. Suurepärane ruumiline tervik, mis demonstreeris, kuidas tuua kunstiajalooliselt väärikad graafikateosed kaasaega, järjestada nad temaatiliselt nii, et esile tuleb see, kuidas teoste autorid tegelesid juba enam kui neli aastakümmet tagasi teemadega, mis on relevantsemad kui kunagi varem – keskkond, keha, elamine naise ja emana, lähedus, hool ja intiimsus. Kunsti kogumise, säilitamise ja uuesti kontekstualiseerimise väärtus on harva nõnda mõjuvalt avalikkusele nähtav kui sellel näitusel.

Kärt Ojavee – Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia 2023 – teadustöö ja kunsti sulandamise eest veenvaks tsükliks, mis väljendus nelja mahuka uudisteose ja näituse "Nanomaterjal nr. 399" valmimises 2023. aastal. Ta tõi materjalikunsti uuele skaalale, põimides uuenduslikku teadustööd aine algtasandist inspireeritud kiupõhise loomepraktikaga. Tal on oskus avada laiemale ringile nanotehnoloogia keerukuse kõrval ka käsitletavate materjalide käitumist, väärtusi, poeetikat ja ajaloolisi seoseid.

Ranno Ait – Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia 2023 – töö eest vabakutselise graafilise disainerina, rõhutades tema panust kunstisektorisse, eriti ekraani- ja trükimeedia alal. Loodud veebilehtede, plakatite, raamatukujunduste ja visuaalsete identiteetide kaudu on ta näidanud oma võimet teenindada just kaasaegse kunsti valdkonda. Aastal 2023 paistsid silma EKMi "Kestliku näituse mudeli" veebileht ja kolme muuseumi projekti "Uneversum" graafiline disain, mis näitavad tema oskust ühendada esteetika funktsionaalsusega.

Toomas Kalve – Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia 2023 – 45-aastase järjepideva loometegevuse eest, millest võis analoogfotograafiale pühendatud teema-aasta programmis Fotomuuseumis retrospektiivnäitusel ülevaate saada. Tal on silma ja vaimukust vana plaatkaameraga topised ellu äratada ja pori glamuriseerida. Vanade fotograafiliste tehnoloogiate ja detailse käsitöö abil komponeerib ja kadreerib ta maailmu, kus põimuvad minevik ja kaasaeg.

Angela Maasalu – Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia 2023 – installatiivselt tervikliku isikunäituse "Klaasist südamega narr" eest Tartu Kunstimajas. Näitus  oli samaaegselt nii helge ja hõljuv kui tume ja raskepärane. Ometi demonstreeris näitus ennekõike autori pühendumist maalimisele – iga groteskne või sürreaalne misanstseen oli lahendatud vaid maalikunstile omaste vahenditega – ekspressiivse pintslilöögi, materjalide valiku ja läbitunnetatud tonaalsusega. Näitusel ilmnes selgelt, et figuratiivsel ja ekspressionistlikul maalil on veel nii mõndagi öelda äreva kaasaja kohta.

Airi Triisberg, Maarin Ektermann, Elin Kard, Kadi-Ell Tähiste – Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali tunnustuspreemia 2023 – pikaajalise panuse eest professionaalsete vabakutseliste loovisikute huvikaitse eest kõnelemisel. Nende järjepidev töö väga erinevatel tasanditel, alates meediasuhtlusest ja suurtest koordineeritud kampaaniatest ning lõpetades väsimatu probleemitõstatamise ja töögruppide algatamisega, on aidanud kaasa sellele, et loomeinimeste ja eelkõige kunstnike hääl ning nende professionaalsed vajadused oleksid paremini esindatud ja kuuldud. See omakorda aitab kaasa kunstisektori jätkusuutlikkusele ja mitmekesisusele ja rõhutab kultuuri ja loovuse olulisust meie igapäevaelus.

Kultuurkapitali aastapreemiate galat on võimalik vaadata siit:

https://jupiter.err.ee/1609233614/kultuurkapitali-aastapreemiate-gala

Saadet elutöö- ja aastapreemiate saajatest siit:

https://jupiter.err.ee/1609233617/kultuurkapitali-aastapreemiad-2023

Foto: Raigo Pajula

Tagasi algusesse