Breadcrumb

Kristina Õlleki raamatuesitlus + teadlase tuur näitusel „Hüpoksilise lima ja troopilise lubja vetes“

24.04.2023

Reedel, 28. aprillil kell 18.30 ootame kõiki Kogo galeriisse! 

Toimub Kristina Õlleki uue raamatu “Filter Feeders, Double Binds & Other Blooms” esitlus ning teadlase tuur näitusel “Hüpoksilise lima ja troopilise lubja vetes”

/ RAAMATUESITLUS /

Mere- ja rannikuökoloogiast huvituva kustniku Kristina Õlleki uus trükis "Filter Feeders, Double Binds & Other Blooms" (tõlkes "Filtertoidulised, kaksikseosed ja teised vohamised") põhineb tema neli aastat kestnud uurimustööl ja isiklikel tähelepanekutel ning kutsub kaasa mõtlema antropotsentriliste mõjude üle mereökoloogiale. Trükis keskendub Põhjamerele ja selle filtreerijatele: sinimerekarpidele, austritele ja laienevale meduuside populatsioonile; samuti Läänemerele ja selle tsüanobakteritele, sinivetikate õitsengule ja surnud aladele.

Raamatuesitlusel vestleb Kristinaga kunstnik Eike Eplik.

Väljaanne sisaldab kirjavahetust Kristina Õlleki ja kuraator Angeliki Tzortzakaki vahel, samuti Õlleki, Tzortzakaki ja raamatu disaineri Kert Viiarti koostöös valminud visuaalset esseed. Raamatusse kirjutas essee ka Amsterdami Ülikooli keskkonna humanitaaria professor Jeff Diamanti. Lisaks on väljaandes lai valik näitusevaateid Õlleki kolmest hiljutisest isikunäitusest Draakoni galeriis (Tallinn, 2020), A Tale of A Tub (Rotterdam, 2021) ja ISSP galeriis (Riia, 2022). Raamatu kirjastas Lugemik. 

Kohapealt saab raamatut koos allkirjaga soetada 20€ eest. Raamatud jäävad Kogo galeriisse müüki.

/ TEADLASE TUUR /

Pärast esitlust liigume sujuvalt Martin Liiraga näituse mõtestamiseni. Eesti Geoloogiateenistuse meregeoloogia ja geofüüsika osakonna vanemgeoloog tutvustab Kristina Õlleki näitust “Hüpoksilise lima ja troopilise lubja vetes” enda vaatepunktist. Täpsemalt – analüüsime Kristina kunstiteoseid, kuid kunstnikutuuri asemel kuulame nende seoseid Läänemere, meresetete ja reostuse kohta otse teadlase käest. 

Loe rohkem: https://www.kogogallery.ee/ee/naitused/hupoksilise-lima-ja-troopilise-l…;

Osta kunsti ja teadust täis õhtuks pilet (3€) Fientast! Aitäh, et toetad kultuuri!

Kristina Õllek (1989) on Tallinnas elav visuaalkunstnik. Ta töötab foto, video ja installatsiooniga, keskendudes representatsiooniprotsesside, geoloogilise ainese, mereökoloogia ja inimtekkeliste keskkondade uurimisele. Õllek kasutab oma praktikas peamiselt uurimistöö-põhist lähenemist, kuid seejuures põimib sellega enda fiktiivse ja spekulatiivse perspektiivi. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna (BA 2013, MA 2016) ning on täiendanud end Berliinis Kunsthochschule Berlin-Weissensee’s (2012) ja Rotterdamis Piet Zwart instituudis (2016). Õllek on kahel korral pälvinud Eesti Kunstiakadeemia noore kunstniku preemia, 2013. aastal bakalaureuseõppes ja 2016. aastal magistrandina. Aastatel 2013–2018 oli ta projektiruumi Rundum kaasasutaja ja liige. 2019. aastal pälvis ta ArtProofi produktsioonistipendiumi. 

Eike Eplik (1982) on skulptor ja installatsioonikunstnik, kes kasutab jutustuste esitamiseks loodusest pärit motiive, galeriiruumi põrandast laeni, skulptuuritehnikaid klassikalisest kipsivalust paberi- ja puiduassamblaažide ning leidobjektideni. Eike Eplik on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuurieriala (BA, 2007). Õpingute ajal täiendas ta end, töötades praktika raames eri kunstnike juures Saksamaal, Rootsis ja Soomes. Ta jätkas oma õpinguid Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonnas (MA, 2010). Ta on 2006. aastal pälvinud Eduard Wiiralti stipendiumi ning 2012. aastal kaasaegse kunsti festivali ART IST KUKU NU UT noore kunstniku produktsioonistipendiumi KUKU NUNNU. 2015. aastal oli ta Sadolini kunstipreemia nominent ja 2018. aastal autasustati Ado Vabbe nimelise stipendiumiga. Eike Eplik on üks riikliku kunstnikupalga saajaid aastatel 2021–2023. 2021. aastal autasustati teda Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga. Eike Eplik on üks Kogo galerii esindatavatest kunstnikest. 

Martin Liira (1983) töötab Eesti Geoloogiateenistuse meregeoloogia ja geofüüsika osakonnas vanemgeoloogina, tegeledes peamiselt Läänemere meresetete keskkonna probleemidega. Ta on õppejõud Tartu Ülikooli geoloogiaosakonnas, kus tema põhiülesanneteks on üliõpilaste lõputööde juhendamine ning bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilaste loengute pidamine. Liira kaitses oma doktorikraadi 2012. aastal keskkonnatehnoloogia erialal (rõhuasetusega geokeemial ja mineraloogial). Ph.D. uurimisprojekt keskendus fosfori eemaldamisele reoveest. Tema järel-doktorantuuri projekt (2014–2016) Teravmägede ülikoolikeskuses (The University Center in Svalbard) käsitles peamiselt merepõhjasetetes tugeva kasvuhoonegaasi, metaani, ilminguid. Praegused projektid käsitlevad peamiselt raskmetallide reostust ja fosfori esinemisvorme ökoloogiliselt hapras Läänemere põhjasetetes.

Lisainfo: 
KOGO Galerii
Kastani 42, 50410 Tartu
www.kogogallery.ee
www.facebook.com/gallerykogo

Tagasi algusesse