Breadcrumb

Kogo galerii esitleb Liste kunstimessil Anna Mari Liivranna uusi töid

15.05.2023

Kogo galerii osaleb kolmandat aastat järjest noorte galeriide olulisimal kunstimessil Liste Art Fair Basel, esitledes seekord Anna Mari Liivranna uusi töid väljapanekul „Kooruvate pisarate sosinad“ („Whispers of Unfurling Tears“). Väljapaneku kuraator on Šelda Puķīte. Mess toimub 12.–18. juunini Šveitsis Baselis, digitaalne mess Liste Showtime Online on avatud 12.–25. juunini. Liste kunstimessil osaleb sel aastal 88 galeriid 35-st riigist, kes esitlevad enam kui 100 kunstniku töid.

Kogo galerii esitleb 2023. aasta Liste kunstimessil Baselis Eesti kunstniku Anna Mari Liivranna isikuväljapanekut „Kooruvate pisarate sosinad“. Väljapanekul käsitleb Liivrand poeetilise keele ja omaenda loodud sümbolisüsteemi abil kaduvust ja melanhooliat tänapäeva ühiskonnas. Küllaltki dekadentliku inimesena huvitavad kunstnikku mitmesugused emotsionaalsed kogemused, silmale nähtamatud nüansid ruumis, nagu tuuleõhk või magusad lõhnad. Samuti paeluvad teda mööduvus, ajajäljed ja kultuuriloolised kattuvused. Viimasel ajal on Liivranda vallanud sünge ärevus. See on ajendanud teda looma uusi teoseid, milles altarimaale meenutavad metallilõiked on kombineeritud õrnade joonistuste, ornamentide ning valmisesemetega. Säilitades hiljuti leitud esteetika ja vormi, on Liivranna huvi nihkunud muutumisele, aeglasele, kuid pidurdamatule taassünniprotsessile.
Taassünni sümboliks on kunstnik valinud konnakullese. Kulles moodustub konnakudust, kuid pole veel arenenud konnaks – kahepaikseks, kes võib elada nii vees kui ka maismaal. Läänemaailma ajaloos on teda peetud müstiliseks olendiks ja ebakindluse sümboliks. Muutus tähendab ebastabiilsust ja kahtlusi, kuna taassünniga kaasneb entroopia, mis hävitab vanad elud ja maailmad, et alata saaks uus elu. Liivrand toetub esteetikale, ikonograafiale, kujundusele ja jutustuslikele elementidele, millele tuginevad mitmesugused visuaalsed ajalood ja käsitööpraktikad. See kõik on põimunud installatiivsetesse skulptuuridesse, mida täiustavad joonistused, vitraažid ja orgaaniline aines. Koos moodustavad need sürrealistliku maastiku, mis kujutab uue, tundmatu eluvormi sündi vana elu rusude vahel.

Liste Art Fair Basel 2023 toimub 12.–18. juunini Šveitsis Baselis messikeskuses Messe Basel, hallis 1.1. Kogo galerii väljapanek asub alal nr 41. 

Digitaalne mess Liste Showtime Online on avatud 12.–25. juunini, seal on esindatud ka Anna Mari Liivrand ja tema teosed.

Kogo galerii messil osalemist toetavad Eesti Kultuuriministeerium voorust „Eesti kultuur maailmas“, Eesti Kultuurkapital ja Stiftung Liste Basel.

Kunstnik: Anna Mari Liivrand

Kuraator ja projekti koordinaator: Šelda Puķīte
Projektijuht: Liina Raus
Installatsioon: Siim Asmer
Kommunikatsioon: Karin Kahre, Kristlyn Liier
Tõlge ja keeletoimetus: Refiner Translations


Anna Mari Liivrand (sündinud 1993) on installatsioonikunstnik, kelle loomingusse kuulub ka joonistusi. Ta on tundlik looja, kes huvitub igapäevaste materjalide tavapärastest kasutusviisidest ja nendega seotud teadvustamata arusaamadest. Liivrand viitab poeetilises keeles kaduvusele ning sellega seotud melanhooliale tänapäeva ühiskonnas. Viimastel aastatel on kunstnik oma teoste fookusesse asetanud argirituaalid, ornamendid ja dekoratsioonid. Ta vaatleb neid sageli lähtuvalt eneseloomise perspektiivist aga käsitleb neid ka kui pidepunkte muutuvas maailmas, mis on täis ebakindlust ja ärevust. Liivranna teosed on kombinatsioonid ebatavalistest materjalidest (nt kunstniku enda naha helbed, ripsmed, kalamaksaõli kapslid jne) ja tavapärastest käsitöö praktikatest, millest moodustuvad elegantsed ruumiinstallatsioonid.
Anna Mari Liivrand õppis Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri ja installatsiooni (BA 2016) ja kaasaegset kunsti (MA 2022) ning täiendas end Islandi Kunstiakadeemias vabade kunstide valdkonnas. 2014. aastal pälvis Liivrand noore skulptori preemia. Lisaks isikunäitustele on ta osalenud mitmel grupinäitusel, sh 7. Artishoki biennaalil. 2020. aastal tunnustati teda Eduard Wiiralti nimelise preemiaga ja 2021. aastal Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiaga.

Kogo galerii on 2018. aastal asutatud kaasaegse kunsti galerii Tartus, mis keskendub eeskätt noorema põlvkonna kunstnikele, täna esindab galerii kaheksat Baltimaade kunstnikku. Galerii hiljutiste ja eesootavate rahvusvaheliste kunstimesside nimistus on Art Brussels (2023), Liste Art Fair Basel (2021, 2022, 2023), Around Video Art Fair (2022), viennacontemporary (2023) ja teised. 

Liste Art Fair Basel on olulisim noorte galeriide kunstimess maailmas, mess toimub aastast 1996. Messil osaleb sel aastal 88 galeriid 35-st riigist, kes esitlevad enam kui 100 kunstniku töid. Füüsilise messi kõrval on avatud ka digitaalne mess Liste Showtime Online. Liste toimub paralleelselt maailma olulisima ja vanima kunstimessiga Art Basel (15.–18.6 2023).


FOTOD

Pildidl: Detail Anna Mari Liivranna uuest teosest, mida esitletakse Liste kunstimessil. Foto Albert Kerstna

LISA INFO
Anna Mari Liivrand: www.kogogallery.ee/ee/kunstnikud/anna-mari-liivrand, https://annamariliivrand.ee/
Kogo galerii osalemine messil: https://www.kogogallery.ee/ee/messid/liste-art-fair-basel-2023/
Liste Art Fair Basel: www.liste.ch/en/
Liste Showtime Online: https://showtime.liste.ch/
Messi pressimaterjalid: https://www.liste.ch/en/press/press.html

Tagasi algusesse