Breadcrumb

KKEKi videoarhiiv antakse pidulikult hoiule Rahvusarhiivi filmiarhiivi

08.06.2023

14. juunil annab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus pidulikult oma videoarhiivi Rahvusarhiivi filmiarhiivi hoiule eesmärgiga videoteoseid turvaliselt säilitada ning tõsta kunstnike loomingu nähtavust ja ligipääsetavust. 

Palun andke oma tulekust teada siin.

Videoarhiivi hoiule andmise tähistamise juhatab sisse kunstnik Tõnis Jürgensi videoteos „Sild“. Teost saab näha esmaspäeval, 12. juunil igal täistunnil Vabaduse väljaku ja Nordic Hotel Forumi suuremõõtmelistel avalikel ekraanidel. Jürgensi teos on valminud filmirežissöör Marko Raadi audiovisuaalsete arhiivimaterjalide põhjal.

Kolmapäeval, 14. juunil kell 17.00 on huvilised oodatud filmiarhiivi (Ristiku 84) pidulikule materjalide üleandmisele. Õhtu jooksul esitletakse filmiarhiivi sise- ja õuealal teoseid, mis lähtuvad arhiividega töötamisest ja sahtlisse seisma jäänud materjalidest. Tõukudes Ando Keskküla ja Helena Keskküla lõpetatud ja lõpetamata teostest, loob Gerda Nurk loeng-performance’i. Lauri Lest esitab andmebaaside otsingumootorite assotsiatiivse otseülekande. Sealhulgas on võimalik vaadata rumeenia kunstniku ning endise Sorose Kaasaegse Kunsti Rumeenia Keskuse direktor Călin Dani videot emotsionaalsest arhitektuuriteosest Linnahallist ning Tõnis Jürgensi videoteose füüsilist versiooni. Programmi on koostanud KKEKi arhiivi projektijuht ja kuraator Marika Agu.

KKEKi ja Rahvusarhiivi filmiarhiivi koostöö algas vajadusest tagada KKEKi kaasaegse kunsti arhiivi turvaline säilimine ning tugineb Rahvusarhiivi filmiarhiivi kogemusele audiovisuaalsete arhivaalide säilitamise juhtiva kompetentsikeskusena. Selle raames on kaks asutust sõlminud omavahel hoiulepingu. KKEKi videoarhiiviga laiendab filmiarhiiv oma traditsioonilist tegevusvälja, hõlmates nüüd ka liikuvaid kunstiprojekte. Ühistöö tulemusel saab KKEK muuta kunstnike loomingut nähtavamaks ja hõlpsamini ligipääsetavamaks. Alates 2023. aastast on arhiivis sisalduva 170 autori ja 800 videotööga võimalik tutvuda lisaks KKEKi kodulehele ka Rahvusarhiivi infosüsteemis Meediateek, mis sisaldab eestimaiseid foto-, filmi- ja helikogusid 19. sajandi lõpust kuni praeguseni. KKEKi videoarhiivis peitub nii videokunsti teoseid kui ka performance’ite ja näituste dokumentatsioone. Arhiivimaterjale saavad vaadata need, kes on esitanud selleks taotluse.

Täname: Tallinna linn, Nordic Hotel Forum, Karu Kombucha, Nudist

Lisainfo:
Marika Agu
KKEKi arhiivi projektijuht ja kuraator
E-post: marika@cca.ee

Jarmo Nagel
Rahvusarhiivi filmiarhiivi arendusjuht
E-post: jarmo.nagel@ra.ee

Tagasi algusesse