Killu Sukmiti isikunäitus „Kunstnik ja tema töö“

30.08.2021

Reedel, 03. septembril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis Killu Sukmiti isikunäitus „Kunstnik ja tema töö“.
 
Näituse teema on osaliselt seotud kunstniku eelmise isikunäitusega „K aed“ (2019), mis samuti tegeles töö teemaga. Kui too väljapanek oli kontseptuaalselt seotud kunstnik Malle Leisi maaliga „Hr Sukmiti aed“ (1994), siis praegusel näitusel võib aia-kujundit mõista sarnaselt sellele, kuidas Hemingway mõistab merd, Tolstoi leiba või Robin Morgan sõsarkonda. 
 
Näitusel saab näha uuemat loomingut. Tikandite formaadis teosed koos helifooniga tsiteerivad ja viitavad kohati omakorda teistele kunstnikele ja nende töödele, kuigi alati ei ole nende autorid teada. Inspireerinud on ka kunstnik Evi Tihemetsa graafiline leht „Kunstnik ja tema tööd“ (1968). Lisaks kohtuvad näitusel esimene feminist Mary Wollstonecraft ja Eesti esimene nais-DJ. Palgalõhe teemat esindavad monumentaaltikandid. Veel saab näha luuletavat kuraatorit ning seda, kuidas pilved astuvad dialoogi Zeusiga. 
 
Kunstnik lisab: „Feministlik filosoof Judith Butler ütleb, et elame kultuuriliselt anti-intellektuaalsel ajal, kus kunst ja kultuur on järjest enam meelelahutus, mida kunstnikult oodatakse. Kunsti ei peaks töötukassas liigitama lahtrisse „hobi“.“
 
Killu Sukmit (s 1975) on graafikaharidusega kunstnik ja muusik. 2015. aastal asutas ta koos Minna Hindiga Kraam artist-run space’i ning on olnud alates 2016. aastast üks Ladyfest Tallinn organisaatoreid. Kaastegev rühmitustes Valie Export Society, The Elfriede Jelinek School of English Language ning Feminismiehitaja, mille tegevus keskendus naiste õiguste ja võimaluste artikuleerimisele Eesti ühiskonnas 1990ndate lõpus ja 2000ndail. Mänginud trumme bändides Dr. Dorothee & Why, Extrafine, Paul Cole & Ring My Bell, Punane. Alates 2012. aastast duos Hello Killu (koos Hello Upaniga). Ta on nimetatud Eesti Kultuurkapitali aastapreemia laureaadiks 2001. aastal koos Mari Laanemetsaga ja 2019. aastal koos Minna Hindiga.
 
www.instagram.com/killusukmit/
Pildil: Killu Sukmit. Zeus on munn. 2021. Detail
Näitus jääb avatuks 03. oktoobrini.
 
Lisainfo:
Tanel Asmer
Tartu Kunstimaja produtsent
Tel: +372 5562 1192
E-post: produtsent [at] kunstimaja.ee
 
Tartu Kunstimaja
Vanemuise 26, 51014 Tartu
K–E 12.00–18.00
www.kunstimaja.ee
www.facebook.com/kunstimaja
 
Tagasi üles