Katrina Kolk isiknäitus „Naine ja hunt“

07.01.2021

„Naine ja hunt“
KATRINA KOLK isiknäitus
Avatud 11.01-05.02.2021  

Alates esmaspäevast 11. jaanuarist kuni 5. veebruarini on Võru Linnagalerii I. korruse fuajees avatud Katrina Kolki (s. 1991) isikunäitus “Naine ja Hunt ”. Näituse keskmes on kunstniku kujutatud erinevad naise ja hundi arhetüüpid, muinasjutud, aga ka kunstniku enda suhe naiseks olemisega.
“Kus me ka ei viibiks, ikka luurab meid tema vari, mis ilmselgelt on neljajalgne”
Clarissa Pinkola Estés (“Naised, kes jooksevad huntidega”).
Aja jooksul on nii hundis kui ka naises nähtud mõlemat - nii koduarmastava lojaalsuse sümbolit kui ka agressiivset ohtu.
Paljud lääne müüdid ja muinasjutud pajatavad lugusid metsas elavatest ohtlikest huntidest kui ka metsikutest naistest. Igatsus hundi ja tema hingemaastiku järele on igavene. Kord on Punamütsike hundi nahas, kord kavaldab ta hunti üle, kord aga igatseb hunti, kuid alati on tal ema tehtud moos korvis.
Kitzbergi “Libahundis” on vabadusjanune heasüdamlik Tiina, kes igatsusest metsikusse loodusesse jookseb, kuid sellegipoolest alati koju tuleb ja traagika läbi armastatu käte vahel sureb.
Eesti vanarahva uskumuste kohaselt võis libahundiks saada nii nõia loitsimise kui ka täiskuu ajal maagilisi toiminguid läbi viies või öösel metsas uidates.
Polaarne nagu hunt või libahunt, kujutab naine endast nii eluhaprust ja üüratut jõudu, aga ka inimhinge sügavamat igatsust ürgse ja müstilise järele. Nii leiame nii hundis kui ka naises nii vabadusejanu, uudishimu kui meeletut empaatiavõimet, aga ka midagi tundmatut. Kord on hunt meie vaenlane, kord meie sõber.
Kreeka mütoloogias leiame vankumatult truusid hunte järgimas peajumalate Artemise, Appoloni ja Zeusi otsuseid ja tihti neid endeid. Paljudes põlisrahvaste jutustustes on hunt see, kes on esindatud esivanema hingena või jumaliku emakese maa nõuandjana. Lääne kultuuriruumist leiame lugusid hüljatud beebidest, kes just hundiema kaastunde ja hoole all üles on kasvanud - Romulus ja Remulus, Mowgli jne ja kes hiljem oma hundirännakule satuvad, et seeläbi tõusta kangelaseks.
Üksildane nagu hunt. Toob just hunt välja inimhinge sisemise kõrvalekalduva loomuse, naturaalse seisundi ja võitluse tasakaalu nimel: kus vastamisi on nii hea ja kuri, haprus ja julgus, eraklikus ja seltslikus jne. Jääb vaid küsimus: kes võidab?...
“Naine ja Hunt” on Katrina Kolki kuues isikunäitus ja teine, mis on eksponeeritud Võru Linnagaleriis. Mais on võimalik näitusega tutvuda ka Kärdla Kultuurimajas
Võru Linnagalerii on avatud esmaspäevast reedeni kella 15-st 19-ni ning nädalavahetustel ka Võru Kandlas toimuvate ürituste ja kinoseansside ajal. Rohkem infot vaata Võru Linnagalerii kodulehelt: http://www.vorulinnagalerii.ee
Näitus on toetatud Kultuurkapitali poolt.

PS: Eriolukorra tõttu ei toimu näituse pidulikku avamist. Samuti palume kinni pidada 2 + 2 reeglist ja kanda siseruumides maski. Haigena püsi kodus
Tugevat tervist!

Lisainfo:
Võru Linnagalerii
Tel: +372 782 8745
Liiva 13, 65609 Võru
E–R 15–19.00 ning Võru Kandles toimuvate ürituste ajal.
www.vorukannel.ee
 
Tagasi üles