Breadcrumb

Kaks näitust ühe tuuriga: Maryliis Teinfeldt-Grinsi kunstnikutuur ETDMis ja Tütar galeriis

19.02.2024

25. veebruaril teeb tekstiilikunstnik Maryliis Teinfeldt-Grins tuuri oma loomingulisse maailma läbi kahe Tallinnas avatud soolonäituse. Kunstnikutuur algab Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (ETDM) näitusel „Suuremjault mälëstustes“, kus kohtuvad tema debüütluulekogu „Kivi alla kükakille“ luulepildid ja igatsuslood tikandis ning jätkub Noblessneris Tütar galeriis näitusel „Kes mälëtab viimasena, kes mälëtab paremini?“.

ETDMi näitusel eksponeerib kunstnik tikandiseeriat maastikumeenutustest – paikadest, mis on kuju võtnud ainuüksi kunstniku mälestustes. Kunstniku sõnul on näitusel väljas kaks märgilist teost, suureformaadiline „Sõjaväelinnak“ ja „Korter“. Mõlemad on linnulennuvaated praeguses Kadrina vallas asuvale Ridakülale. Töid luues on ta lähtunud Prantsuse ajaloolase ja filosoofi Michel de Certeau ruumiliste lugude ideest (récits d’espace), milles kohtuvad omavahel maastik ja jutustus. Iga lugu on reisijutt, mis tähendab, et iga lugu on ruumiline praktika, mis läbib maastikus erinevaid kohti.

Tuur jätkub ja ühtlasi lõppeb Tütar galeriis viimast päeva avatud näitusel „Kes mälëtab viimasena, kes mälëtab paremini?“. Näituse keskmes on Kadrina kogukonna ühistööna valminud viie meetri pikkune rüiuvaip, läbi mille avaneb lugu 1977. aastal Lääne-Virumaal kadunud külast ja mäest. Viie meetri laiune rüiutehnikas kootud vaip valmis pooleteise kuu jooksul Kadrina rahvamajas kunstniku ning sadade vabatahtlike kogukondliku ühistööna.
Koplimetsa on ajalooline Kadrina kihelkonna küla, mis moodustati 1877. aastal. Küla kaotati 1977. aastal, mil talud asendati kolhoosiga ning inimesed asustati taluhoonetest ümber korrusmajadesse. Maryliis Teinfeldt-Grins on ise sellest kadumaläinud külast pärit, on oma lapsepõlve veetnud selle maastikuga lävides. Olenemata sellest, et kunstnik on Koplimetsa külas üles kasvanud, ei olnud ta koha rikkalikust ajaloost teadlik.

Maryliis Teinfeldt-Grins (1993) on tekstiili- ja installatsioonikunstnik, kes käsitleb loomingus mäletamist ja Lääne-Virumaa külamaastike, viljeledes peamiselt tikandit ja gobelääni ning murdekeelset luulet. Ta on õppinud tekstiilikunsti Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ja Läti Kunstiakadeemias ning kaasaegset kunsti Eesti Kunstiakadeemias. Teinfeldt-Grins on Eesti Kultuuriministeeriumi poolt välja antava Eduard Wiiralti stipendiumi laureaat ja Adamson-Ericu muuseumi poolt välja antava Adamson-Ericu stipendiumi laureaat. 2019. aastal pälvis Teinfeldt-Grins Eesti Tekstiilikunstnike Liidu poolt välja antava Aasta Tekstiilikunstniku preemia.

Kui vajate transporti vanalinna aadressil Lai 17 asuvast ETDMist Noblessnerisse Tütar galerisse, siis palun valige piletit ostes transporti sisaldav pilet. Kahe näitusepaiga vahel võib liikuda ka oma transpordiga, jalutuskäik vanalinnast Laialt tänavalt Noblessnerisse võtab sõltuvalt lume- ja jääoludest aega 20-30 minutit.

Tagasi algusesse