AnitiW Galerii avas uksed Kadri Toomi näitusega „Maanduv vesi“.
Näitus on avatud 8. augustini.
Fotoseeria „Maanduv vesi“ põhiliseks elemendiks on vesi ning maa ja vee piir. Vesi
on minu igapäevases kunstnikupraktikas materjalina olulisel kohal. Kasutan vett
graafikapaberite vannitamiseks ning alternatiivsete fototehnikate ilmutusprotsessis. Vesi on elukeskkonna oluline element ning sübolina samuti tähendusrikas. Seerias näeb lähivõtteid ranniku ja vee eraldumise aladest ning lainetavast veepinnast, kummalisi kristalle ja kivimeid arvutimängust “Pokemon” ning süvamerevee elanikke. Meri ja ookean oma hõlmamatuses tekitab aukartust, vee sügavamad kihid on inimesele tundmatud ja lõpuni läbi uurimata. Teostel loodu on imaginaarne ruum, mis kujutab inimese lootust ja ootust leida
keskkonnast veel midagi, mida seal ei ole. Valgusobjektid on teostatud analoog fotograafia tehnikates. Visuaalide algmaterjal on pildistatud sel talvel Käsmus nõelaaugukaameraga (pinhole). Fotonegatiive on töödeldud digitaalselt ning need taas kiledele prinditud. Fotod on valgustatud otse ümmargustele klaasidele. Selleks on kasutatud ajaloolist tsüanotüüpia tehnikat, kus spetsiaalsetest sooladest ja želatiinist emulsioon kantakse klaasile, negatiiv valgustatakse UV valguse abil ning pildid ilmutatakse vees. Tsüanotüüpia tehnika (raua-sinitrükk) leiutati 1850ndatel aastatel ning oli üks esimestest fototehnikate seas.
Kadri Toom (s. 1984) on kunstnik, kelle looming on keskendunud eksperimentaalse kaasaegse graafika valdkonda. Teda paeluvad teemad, mis on seotud ruumi, vaikuse, tühjuse ning hetkelisusega. Ta miksib oma loomingus erinevaid tehnikaid ja materjale, lisaks maali ja graafika sidumisele kasutab ta tööde eksponeerimisel
insallatiivseid võtteid. Kuulub Eesti Kunstnike Liitu ja Eesti Vabagraafikute Ühendusse. Juhendab Eesti Kunstiakdeemias ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas tudengeid vabagraafika kursustel. Kadri Toom on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli maalingute osakonna aastal 2006 ja Eesti Kunstiakadeemia graafika osakonna magistrikraadiga 2009. aastal. Pärast õpinguid on ta viibinud erinevates residentuurides, osalenud mitmetes rahvusvahelistes kunstiprojektides ja töötubades. Isiknäitusi on tal lisaks Eestile olnud Lätis, Šveitsis, Inglismaal ja Tšehhis. Ta on pälvinud Eesti Vabagraafikute Ühenduse tunnustuse „Aasta Graafik 2021“ ja ergutuspreemia „Wiiralti Preemia 2022“ konkursil ning esitatud Kristjan Raua preemia ja AkzoNobeli Kunstipreemia nominentideks.
AnitiW galeriid haldab AnitiW galerii MTÜ, eesotsas arhitekt Triin Treimanniga, mis tegusteb Viitinas Tallimehe kinnistul, mida on varasemalt veel kasutatud tallihoone, väetiselaona ja muudeks abitegevusteks.
Esimesed aastad tegutsetakse ajutisel pinnal suvekuudel, muul ajal on galerii avatud võimalikeks eriüritusteks.
Galerii idee on ennekõike saanud alguse Tallimehe kinnistul oleva hoone mahust ja soovist aktiveerida Viitina keskust. Eesmärk on tuua lisa kihistusi olemasolevasse keskkonda, mis tagaksid eri valdkondade põimumise. Galerii tegvusteks on näituste korraldamine, tulevikus residentuuri kohtade pakkumine ja sellega seotud tegevused. Erinevad kogukonnale suunatud projektide (üritused, kontserdid, kino jne) läbi viimine ja korraldamine. Samuti on plaanis keskkonnakunsti sarja läbiviimine, koha ja ruumi installatsioonide ürituse korraldamine. Töötubade organiseerimine ja nn go-work töökoha pakkumine residentuuris, väiksemahuliste tööde läbiviimiseks.
Hetkel alustatakse tegevust ajutisel konteineri pinnal, kus plaanitud näitused on installatiivsemad ja kaasavad erinevaid valgusobjekte, mille eesmärk on pakkuda vastavalt ilma- ja valgusoludele erinevaid vaatlemiselamusi. Tulevikuplaan on rajada galerii jaoks uus hoone, mis on ette nähtud ka erinevate kogukonnaprojektide läbi viimiseks.
Galerii on avatud ööpäevaringselt 11.07.2023-08.08.2023.