Jaanika Peerna raamatu „Liustike Eleegiad / Glacier Elegies“ esitlus ja autoriõhtu

25.11.2021

Ootame teid laupäeval 04.12. kell 19:00 Tallinnas Kirjanike Maja musta laega saali, kus toimub Jaanika Peerna raamatu „Liustike Eleegiad / Glacier Elegies“ esitlus ja autoriõhtu. Jaanika Peernaga vestlevad Külliki Tõnisson ja Helo Laatspera.
 
Autoriõhtul avatakse näituseformaadi „Ühe teose näitus“ raames Kirjanike Maja musta laega saalis Jaanika Peerna skulpturaalne teos „Sula üksindus / The Solitude of Thawing“. 
 
Raamatust: 
Raamat Glacier Elegies süüvib esseede, teoste ja performance’ide jäädvustuste ning kunstniku enda sõnade kaudu Jaanika Peerna märgilise tähendusega loomingusse. 
 
Suure osa Jaanika Peerna hiljutisest loomingust moodustab järelehüüe kaduvatele liustikele ja looduslikule jääle. Selle raamatu fookuses on tema kestev projekt Liustiku Eleegia / Glacier Elegy. Raamat süüvib selles kunstniku märgilise tähendusega teosesse esseede, kunstiteoste jäädvustuste ning tema enda sõnade kaudu, näidates nii, kuidas kaasaegne kunstnik oma loomingulise elu tipus käsitleb kliimakatastroofi ja ökoloogilise leina teemat.
 
 Raamatus on esseed Janet Passehlilt, Celina Jeffreylt ja Joana Nevesi intervjuu Peernaga, mis määratlevad kunstniku loomingu kohta ning vaatlevad, mil moel loomingulised aktid kujutavad ökoloogilisi suhteid kiiresti muutuva kliima ja keskkonna ajastul, väljendades hirmu, traumat, kurbust ja leina. Peerna looming pakub meile läbipääsutee.
 
Toimetaja Zoë Foster on töötanud Londonis Christie’se ja Anthony d'Offay juures ning pidanud oma galeriid Los Angeleses. Hetkel nõustab ta kunstnikke rahvusvaheliste tähtsündmuste, nagu Veneetsia biennaali asjus.
 
Autorist:
Jaanika Peerna on Eesti päritolu kunstnik, kes elab ja töötab alates 1998. aastast New Yorgis. Tema teoseid leidub mitmetes erakogudes USAs ja Euroopas, Pariisi Rahvuslikus Kaaseagse Kunsti Fondis ning tema performance’i Glacier Elegy omandas hiljuti Glyn Viviani muuseum Ühendkuningriigis.
 
Külliki Tõnisson on pikka aega õpetanud kunsti Vanalinna Hariduskolleegiumi kunstimajas, kust on alguse saanud paljude Eesti kunstiilma  tegijate teekond. Peerna tegemisi on Külliki lähedalt näinud juba alates 1.septembrist 1990, kui nad mõlemad Tallinna ülikooli kuntsiõpetuse erialal alustades kohtusid.
 
Helo Laatspera on noor tartlane, kes lõpetas kevadel Treffneri gümnaasiumi ning õpib nüüd esimesel kursusel arstiteadust. Talle meeldivad metsik loodus, kauged kultuurid ja kaunid kunstid - need inspireerivad mõtlema ja looma. Üks ta suurimatest unistustest on kunagi Antarktikasse minna.
 
Helo oli sel aastal EV presidendi kõnevõistluse võitja.
 
Kirjastaja Terra Nova Press
Levitaja MIT Press
https://mitpress.mit.edu/contributors/jaanika-peerna
 
Reedel, 04.12. kell 18:00 avab Haus galeriis (Uus tn 3, Tallinn) Jaanika Peerna oma värskeimal loomingul põhineva isikunäituse „Lohutuseks“. 
 
Jaanika Peerna
www.jaanikapeerna.net 
 
Kunstisündmuse on kavandanud Meelis Tammemägi. Lisainformatsioon: meelis.tammemgi [at] artun.ee või telefonil +372 53 908 107
või otse kunstnikult Jaanika Peerna jaanika [at] highlands.com / +1 646 934 1745 

 

Tagasi üles