Al Paldrok “On The Edge of Change”
Pärnu Linnagalerii Raekojas
Pärnu Linnagaleriis Raekojas (Uus 4)
27.07-26.08.2023
Kunstnike kollektiivi Eesti Energiad
Jüri Ojaver/Paul Rodgers/Jaan Toomik/ Jaan Paavle
Pärnu Kunstnike Majas (Nikolai 27, Pärnu)
27.07-26.08.2023
Laupäeval, 5. augustil saab taaskord alguse In Graafika festival, olete oodatud näituste avamisrallile!
In Graafika Pärnu Linnagalerii Raekojas
Al Paldrok “On The Edge of Change”
Näituse pidulik avamine 5.08 kell 14!
Rahvusvahelisel In Graafika/Printmaking IN festivalil eksponeeritake Pärnu Linnagalerii Raekoja galeriis Al Paldroki ekspositsiooni “On The Edge of Change”. Eksponeeritud on kunstniku ülemaailmse kollektiivse kreatiivse võrgustiku energialaengulised segatehnikas graafilised teosed, tegevuskunstidokumentatsioonid, videod ja installatsioonid.
„Anonymous Boh (Al Paldrok) on loonud peatumatute ülemaailmsete tuuride, performance`ite, näituste ja publikatsioonidega ühe kõige esinduslikuma, märkimisväärsema, ajakohasema ja transformatiivsema kunstiliikumise ajaloos. Juhina on Boh nagu meie ajastu Wild Bill Hickok, P. T. Barnum, Alfred Jarry, Tristan Tzara, Ezra Pound või Orson Welles. Boh, kes rakendab kõiki kunstimeediumeid vahenditena Non Grata Diverse Universe’i globaalsetes performance-ites, näitab meile mitte ainult seda, kus me hetkel oleme, vaid ka loob meile hiljem mõistetavaid visioone postapokalüptilisest absurdsusest mänglevalt kaleidoskoopilisel maastikul“ kirjutas Ameerika lindprii-poeet Ron Whitehead.
„Anonymous Boh tegutseb juba aastaid raamidevälisel territooriumil, kus kunstiobjekt on lakanud olemast füüsiline teos. Etenduskunstigrupi Non Grata kureerimine tähendab omamoodi koolkonna loomist, mida on iseloomustanud performance-id juhuslikes keskkondades ja interjöörides.
Eestis alternatiivse kuulsuse omandanud Boh on Non Grataga sööstnud tagasi vaatamata globaalsele kunstimaastikule. Kümnetes linnades teostatud performance-id, kunstituurid Euroopas, Aasias ja Ameerikas on teinud alternatiivimainega nongratakatest sõltumatu loomekollektiivi, kes on mujal tuntumad kui Eestis,“ kirjutas Raivo Kelomees.
In Graafika Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas
Kunstnike kollektiivi Eesti Energiad
Jüri Ojaver/Paul Rodgers/Jaan Toomik/ Jaan Paavle
Näituse pidulik avamine 5.08 kell 17!
Kunstnike kollektiivi Eesti Energiad Jüri Ojaver, Paul Rodgers, Jaan Toomik ja Jaan Paavle – esinesid esimest korda üheskoos enam kui kakskümmend aastat tagasi, 1999. aastal Tallinnas Soolalaos. Vaatamata mehelikule rohmakusele, mida kunstnike sageli musta huumoriga vürtsitatud loomingule kindlasti ette heita saab, ei ole nende siiras maailmavaatluses pahatahtlikkust. Vastupidi, kui otsida Eesti Energiatele ühisnimetajat, siis on selleks osavõtlikkus.
Jüri Ojaver (1955) tõusis tähena Eesti kunstitaevasse üheksakümnendate alguses, pälvides peapreemia kahel esimesel Sorose Kaasaegse Kunsti Keskuse aastanäitusel, millele järgnes 1999. aastal Eesti esindamine Veneetsia Biennaalil koos Ando Keskküla ja Peeter Perega.Ennekõike kontseptuaalsete skulptuuride poolest tuntud Ojaveri loomingus on oluline osa ka videoteostel ja performance’itel, kusjuures kogu ta loomingut läbivaks võtteks on loosunglik-tekstilised sõnumid, mis võivad olla ka nii lühikesed kui „Kukkuu!“
Jaan Toomik (1961) on rahvusvaheliselt tuntumaid Eesti kunstnikke. Olles olnud esimeste kunstnike seas, kes esindasid Eestit São Paulo ja Veneetsia Biennaalidel, on ta oma teostega pääsenud muuseumide püsiekspositsioonidesse ka väljaspool kodumaad.Toomik oli üks Eesti esimesi silmapaistvaid videokunstnikke. Tema videote näol on sealjuures sageli tegemist performance’ite dokumentatsiooniga. Samas on ta oma loomingus ikka ja jälle tagasi jõudnud ka maalikunsti juurde. Kui Ojaveri iseloomustab iroonia, Rodgers kaldub poeetikasse ja Paavle on esoteeriline päikesepoiss, siis Toomiku teosed löövad saatuse vääramatusega, millest isegi kunst väljapääsu ei paku.
Paul Rodgers (1953) on Suurbritannia päritolu kunstnik, kes tuli Eestisse vahetult taasiseseisvumise järel, 1992. aastal. Ta soovis luua kontakte Läänele suurt huvi pakkunud Ida-Euroopa kunstnikega, kutsudes neid Norwichi kunstiresidentuuri. Esimene, kellega ta saabudes kohtus, oli Jüri Ojaver. Olles esialgu arendanud kunstnikevahetust, kolis Rodgers peagi püsivalt Eestisse ning käivitas 2000. aastal koos Jaan Toomiku ja Teet Veispakuga legendaarse performance-festivali Kananahk, mis tõi välismaailmaga kontakti ihalevasse Eestisse hulga silmapaistvaid kunstnikke.
Jaan Paavle (1940–2010) on kollektiivi must ratsu. Olles küll 1980. aastal lõpetanud ERKI keraamikuna, on ta rohkem tuntud luuletajana kui kujutava kunstnikuna, ning võib üsna suure kindlusega väita, et Paavle oleks veelgi tõrjutum, kui Jaan Toomik ei oleks teda oma performance’itesse kaasanud. Teisalt on Toomik ise rääkinud Paavle mõjust oma tee leidmisel filmikunsti. Paavlelt ilmus neli luule- ja üks tekstikogu, tema budismi ja esoteerikasegusest maailmapildist tunnistust andev kujutava kunsti pärand, mille sõbrad autori surma järel hoiule võtsid, on võrdlemisi suur, ent valdav enamus sellest pärineb kunstniku viimasest elukümnendist, kui ta palavikuliselt maalis.
Rohkem infot ja festivali näituste avamise ajakava:
Festivali koduleht:
http://nongrata.ee/printmaking_in.htm
www.printmaking.ee
FB: www.facebook.com/PrintmakingIn
FB: www.facebook.com/events/199344582667636
Toetavad:
Pärnu linn
Eesti Kultuurkapital
Punch Club