Breadcrumb

Eike Eplik „Biomass – kummitus nurgas“

12.03.2020

Anname teada, et viiruse ohjamiseks, toimub Eike Epliku näituse avamine kitsamas ringis. Oodatud on eelkõige kunstniku ja galerii lähemad sõbrad ja asjaosalised. Haigusnähtude puhul, välisreisi järgselt või kui olete lähedalt kokku puutunud hiljuti reisinutega palun jääge koju, hoidke ennast ja teisi! 
 
Publikule on näitus avatud alates kolmapäevast 18. märtsist. Kogo galerii jääb esialgu avatuks tavapärastel aegadel K–R 13–19, L 13–18. Soovitame vaadata enne külastuse planeerimist meie kodulehte www.kogogallery.ee või Facebook lehte.
 
Kogo galeriil on rõõm esitleda skulptori ja installatsioonikunstniku Eike Epliku isikunäitust, mida saadavad Mehis Heinsaare tekstid.
 
Eike Epliku meetoditeks on improvisatsioon ja katsetused erinevate materjalidega, mis viib kunstniku uute põnevate vormide, variatsioonide ja seosteni. Seekord loob ta kogu galeriiruumi hõlmava installatsiooni, mis koosneb eri materjalidest (savi, portselan, metall, leitmaterjal, pudu) tehtud objektidest. Kuna Tartu kultuuriväljal on kunst ja kirjandus olnud aastaid tihedalt põimunud ja seeläbi sünnitanud nii omapäraseid loojaid kui ka põnevaid koostöid*, tegi Kogo galerii ettepaneku kaasata näitusele ka üks eesti kirjanik või luuletaja. Nii valiski Eike Eplik näituse partneriks Mehis Heinsaare. Valik on igati õigustatud – mõlemad loojad on julged ja isepäised, kummagi looming sünnib tugevast sidemest keskkonna ja loodusega, samuti iseolemisest. Mõlema teosed on rikkalikud, fantaasiaküllased ja seotud alateadvusega. Kumbki looja ei ole küll otseselt sotsiaalne või poliitiline, kuid allhoovustes on neid teemasid paratamatult tunda. Kasutades looduse motiive, loovad mõlemad jutustusi, mis on ülistus paljususele ja elurikkusele.
 
Eike Eplik (1982) sai pärast esmaseid õpinguid Kõrgemas Kunstikoolis Pallas magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemias skulptuuri erialal (2010). Lisaks on ta ennast täiendanud Turu Rakendusteaduste Ülikoolis ning töötanud kunstnike assistendina Soomes ja Saksamaal. Praegu töötab Eplik Kõrgemas Kunstikoolis Pallas õppejõuna ja Tartu Lastekunstikoolis õpetajana. 2006. aastal pälvis Eplik Eduard Wiiralti nimelise noore kunstniku stipendiumi ja 2012. aastal noore kunstniku produktsioonistipendiumi festivalil „ART IST KUKU NU TU“. 2015. aastal oli ta üks Sadolini kunstipreemia nominentidest ja 2018. aastal autasustati teda Ado Vabbe nimelise stipendiumiga. Tema viimatised isiknäitused olid 2017. aastal „Ilu salong“ Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis ja 2018. aastal „Loomulik“ Hobusepea galeriis Tallinnas. 2021. aastal on oodata Eike Epliku isikunäitust Tartu Kunstimuuseumis, mille kogusse tema töid ka juba kuulub.
Eike loominguga saab lähemalt tutvuda tema kodulehel https://eikeeplik.ee.
 
Mehis Heinsaar (1973) on üks hinnatumaid ja auhinnatumaid eesti nüüdiskirjanikke. Ta pälvis 2001. aastal jutukogu „Vanameeste näppaja“ eest Betti Alveri auhinna ja aasta hiljem raamatu „Härra Pauli kroonikad“ eest Eesti Kultuurkapitali proosaauhinna. Heinsaar on kolmel korral pälvinud Friedebert Tuglase novelliauhinna ajakirjas Looming ilmunud novellide „Liblikmees“ (1999), „Ilus Armin“ (2001) ja „Puhkehetkel“ (2009) eest. 2011. aastal sai ta August Gailiti novelliauhinna teksti „Kui Herman õitseb“ eest, mis ilmus jutukogus „Ebatavaline ja ähvardav loodus“ (2010). Lisaks on ta auhinnatud luuletuse „*öös mööduja käsi…“ eest Juhan Liivi auhinnaga 2010. aastal ja Gustav Suitsu luulepreemiaga luulekogu „Pingeväljade aednik“ eest 2019. aastal. Mehis Heinsaare loomingut on tõlgitud soome, ungari, vene, prantsuse ja inglise keelde.
 
* Interdistsiplinaarset koostööd on teinud näiteks Kiwa, chaneldior (Tanel Rander), Martiini, Juka Käärmann, Erkki Luuk, Marko Kompus, Lauri Sommer (Kago), Kaspar Jassa, Kristiina Viin jt. Iseäranis silmatorkav oli Tartu loomeinimeste interdistsiplinaarne koostöö Y-galerii tegutsemise ajal 2004–2014. aastal. Hilisemast meenub Eike Epliku põlvkonnakaaslase, palju tunnustust pälvinud skulptori ja installatsioonikunstniku Jevgeni Zolotko koostöö kirjaniku, tõlkija ja mängudisaineri Anti Saarega.
 
Täname Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonda, Tartu Lastekunstikooli, Kertu Tubergi, Mehis Heinsaart, Silver Sikku, Bruno Kadakut, Mary-Ann Talvistut, Peeter Talvistut, Šelda Pukitet, Margit Lõhmust, Urmo Teekivi, Tartu Ülikooli projektipraktika tudengeid, grupijuhti Mari-Liis Koemetsa ning juhendajaid Anneli Lorenzit ja Merily Heinalod; toetajaid Eesti Kultuurkapitali, Tartu linna ja Pühaste pruulikoda.
 
Näitus on avatud 2. maini 2020
 
Lisainfo:
Kogo galerii
Gsm: +372 557 7592
Kastani 42, Tartu
K–R 13:00– 9:00
L 13:00–18:00
muul ajal kokkuleppel või kui uksed on avatud
Tagasi algusesse