Breadcrumb

Eesti Maalikunstnike Liidu 2024 aastanäitus - Open call

25.01.2024

Kusagil - üle vikerkaare / Somewhere, over the rainbow
Eesti Maalikunstnike Liidu 2024 aastanäitus Pärnu UKMs

05.04.-26.05.2024    
https://www.maal.ee/post/kusagil-%C3%BCle-vikerkaare---somewhere-over-t…;


Someplace where there isn't any trouble. Do you suppose there is such a place, Toto? There must  be. It's not a place you can get to by a boat, or a train. It's far, far away. Behind the moon, beyond the rain küsis Dorothy/Judy Garland oma koeralt Toto, 1939 a filmis Võlur Oz.

Krestomaatiline film ja selle nimilugu Somewhere, over the rainbow ... on järgneva poolsajandiga  kujunenud kõigi rõhutute ja põlatute, ka seksuaalvähemuste vapihümniks. Muinasjuttudel on ärevatel aegadel nõudlust, sest üldjuhul hoiavad nad üleval lootust õnnelikule lõpule.

1939 aastal oli  suur sõda oli Euroopas juba alanud, poliitiline turbulentsis üpris sarnane hetkeolukorrale, kui välja arvata tõsiasi, et inimtegevuse tulemusel küpsenud ülemaailmne ökoloogiline kriis on muutnud taustsüsteemi veel haavatavamaks. Geopoliitiline imperialism ja (suur)riikide etteotsa trüginud/trügivad diktaatorlike ambitsioonidega juhid olid nii 1939, ja on ka nüüd.

Kunstnikke igavesti kannustav ambitsioon muuta maailma, või vähemasti panustada arengusse, saab ärevatel aegadel reality check-i kogemuse võrra rikkamaks - muuta saab heal juhul iseennast, kui sedagi. Või toimuvad need muutused rohujuure tasandil, ilma trummipõrinata, esteetiliste kategooriate abil?

Rahvusvahelisel maaliskeenel on tervete seni kaasamata piirkondade või koguni maailmajagude maalikunst saanud vitamiiniks ja/või suunanäitajaks, metropolide nö värsked ideed viimastel aastakümnetel põhinevad suuresti maailma erinevate regioonide kultuuriliste eripärade kaasamisel. Nii nagu varasematelgi aastasadadel ja -tuhandetel on just kunstnikud need pioneerid, kes assimileerivad ja kodustavad eksootilisi ja/või esteetilisi laene võõrastest kultuuridest - teatud reservatsiooniga võib kunstnikke pidada rahvusvahelise globalismi agentideks.

Maalikunsti hinnatud eripäraks oli ja jääb elava inimese uudishimulik pilk ümbritsevale, empaatia kõige elusa suhtes, seega ikkagi poolte valimine.

Näitusele on oodatud nii traditsiooni tsiteerivate, aga samuti ka lõhkuvate võtete abil taasloodavad simulacrumid, mille siin ja praegu tunnetuse olemasolust saame kindlalt aru alles distantsilt, seega tulevikus.

Maalikunstnik, Sinu võimuses on ehitada õhuloss, või ehitada sild vikerkaare taha - mis iganes see metafoor konkreetselt Sinu jaoks ka tähendaks.

Aastal 2024 on maailm üpris sarnane 1939 aastale, justkui poleks mitte millestki midagi õpitud, tehnilisele progressile ja loodud kultuurimassiivile vaatamata. Võlur Oz, üks esimesi täispikke muusikalisi värvifilme, ei suutnud ära hoida Teist maailmasõda.

Näituse toimkond: Jaan Elken (näituse idee, koostamine ja kujundus, EML), Tiiu Rebane (näituse produtsent, EML), Marie Virta (UKMi poolne korraldus)

NB! Näitusele aplikeerumine:  https://forms.office.com/e/ayP0jmtzMN

näituse koostaja ootab kunstnike aplikeerumist/registreerumist üleskutse all oleva lingi abil, palun tehke seda hiljemalt 17.märtsil 2024!

EMLi  mitte kuuluvad Eestis resideeruvad kunstnikud (samuti väljaspool Eestit elavad ELi kodakondsusega kunstnikud) peaksid lisaks registreerimisvormi täitmisele, saatma korraldaja aadressile - elken.jaan@gmail.com - pildifaili, maksimaalselt 3 MB suurusega, teile vastatakse hiljemalt märtsi lõpus. Palun ärge saatke linke, vaid jpg.!

Sellisel juhul on suhtluskeeleks lisaks eesti keelele ka inglise keel.

Valmis ja pakendatud maalide kogumise tähtajad Tallinnas ja Tartus teatame täiendavalt.

Tööde transport Tallinnasse/Tartusse või otse Pärnusse jääb osaleja kanda.

Lõplik näitusele pääsenud kunstnike valik selgub kohapeal, Pärnu UKMi näitusessaalides, aprilli alguses.

Kui esineda soovijate hulk ületab märkimisväärselt ruumide kapasiteeti, kutsuvad korraldajad kokku žürii.


Lugupidamisega,
Jaan Elken, korraldajate nimel
E-post: elken.jaan@gmail.com
Tel: +372 5540544
 

Tagasi algusesse