Breadcrumb

Eelteade - Kristjan Raua nimelised preemiad 2023

09.10.2023

2023. aasta Kristjan Raua preemia kandidaadid

Kristjan Raua nimeline aastapreemia on vanim kunstipreemia Eestis – preemiat annavad alates 1973. aastast ühiselt välja Eesti Kunstnike Liit ja Tallinna Linnavalitsus. Kristjan Raua preemia omistatakse eelmise aasta jooksul valminud või esmakordselt avalikustatud loomingu, kunstiprojekti või -sündmuse eest kunstnikule, kunstiteadlasele või loomingulisele rühmale; erandina võidakse preemia määrata ka varem valminud teoste või elutöö eest.

2023. aastal esitati Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti, Eesti Kunstnike Liidu volikogu liikmete, Eesti kunstiinstitutsioonide ja kultuuriväljaannete poolt preemia nominentideks 38 kunstnikku ja kunstiteadlast: Kaur Alttoa, Nele Ambos, Britta Benno, Sirja-Liisa Eelma, Merike Estna, Cloe Jancis, Heigo Jelle, Erkki Juhandi, Kristiina Kaasik, Kai Kaljo, Linda Kaljundi, Flo Kasearu, Mare Kelpman, Kati Kerstna, Kristi Kongi ja Krista Mölder, Raoul Kurvitz, Aime Kuulbusch-Mölder, Kai Lobjakas, Holger Loodus, Urmas Lüüs, Juhan Maiste, Raul Meel, Kaido Ole, Aet Ollisaar, Tõnis Saadoja, Tiina Sarapu, Indrek Sirkel, Taavi Suisalu, Anna Škodenko, Taavi Talve, Diana Tamane, Nele Tiidelepp, Kadri Toom, Ruudu Ulas, Anu Vahtra, Vergo Vernik, Marje Üksine.

Neli preemiat ja Enn Johannese kujundatud ning Margus Kadariku teostatud medalid antakse laureaatidele üle pidulikul tseremoonial Tallinna Raekojas pühapäeval, 22. oktoobril kell 17.00. Laureaatide nimed avalikustatakse 20.10.2023.

Kristjan Raua looming on üks neist eesti kultuuri algallikatest, mille mõju on jõudnud meieni läbi erinevate põlvkondade ja riigikordade, ületades erinevaid maitse-eelistusi ja mõtteviise. Kristjan Raua arhetüüpne roll rahvusliku kunstikultuuri suurkujuna on aastatega üksnes kasvanud – nii on temanimelise preemia iseloom ja tähendus tahes-tahtmata põimitud kunstniku enese eluloo ning loomingulise pärandiga ning selles kõnetavad meid töökus, meelekindlus ja heroiline jõulisus – looja enese kordumatu käekiri ja tema poolt kujutatud Kalevipoja iseloomus avalduvad jooned.

Preemia laureaatide hulgast leiab muljetavaldava nimekirja eesti kunstnikke ja kunstiteadlasi, kelle tegevus ja looming on pälvinud kunstimaailma tunnustuse ning on Eesti kunsti oluliseks osaks sarnaselt Raua enda pärandile. Nimetagem siinkohal üksnes mõningaid paljudest: Richard Kaljo, Lepo Mikko, Voldemar Vaga, Bruno Tomberg, Jaan Toomik, Anu Raud, Jaak Soans, Kaljo Põllu, Malle Leis, Kadri Mälk, Heie Marie Treier, Priit Pärn, Kaido Ole, Liina Siib, Ivo Lill, Tanel Veenre. Vaata ka: https://www.eaa.ee/kristjan-raua-preemia

 

Tagasi algusesse