Breadcrumb

Biotoopia konverentsi ja kunstiprogrammi peateemaks on varivõrgustikud

09.02.2023

11.-13. mail Tallinna Botaanikaaias toimuva kunsti, teadust ja keskkonda ühendava Biotoopia hübriidkonverentsi ja kunstiprogrammi fookuses on varivõrgustikud. Tihti märkamatuks jääva maa-aluse ökosüsteemi hoidmise ja väärtustamise üle arutlevad kolmel päeval toimuval sündmusel rahvusvahelised ja kodumaised tunnustatud teadlased ja kunstnikud

Botaanikaaias toimuval Biotoopia konverentsil pööratakse osalejate pilgud silma eest varjatud maa-aluste võrgustike põnevasse maailma. „Me alles hakkame aru saama, et inimkonna heaolu on jäävas sõltuvuses teiste eluvormide ja elukoosluste heaolust. Sobivate elutingimuste püsimise tagavad biosfääri iseorganiseeruvad suhtevõrgustikud, ökosüsteeme hoiavad toimimas läbipõimunud suhted mikroobide, vetikate, seente, taimede, putukate ja kõigi teiste eluvormide vahel,“ sõnas konverentsi kuraator kunstnik Peeter Laurits. „Enamikke nendest suhetest me ei näe ega oska ka mõõta. Vaatamata sellele mõjutavad need varivõrgustikud meid väga otsesel kombel. Biotoopia toob selle nähtavale.“

Tänavune konverents püüab vaadata varivõrgustike sügavustesse, et neid paremini mõista ja hoida ning märgata, et mullas toimuv mõjutab otseselt ka inimkonda. „Konverents on suunatud nii loovisikutele, filosoofidele, kultuuri- ja loodusteadlastele, õpetajatele, tudengitele, ettevõtjatele kui ka linnarahvale ja noortele, kel huvi säilitada elurikkus biosfääris ja kasvatada empaatiavõimet elus ja eluta koosluste koostoimimise osas,“ märkis Biotoopia korraldaja Kelli Turmann.

Konverentsi peaesinejaks on tunnustatud maailmakuulus bioloog ning mitmeid tunnustusi pälvinud Cambridge ülikooli doktor Merlin Shelrdrake. Sheldrake süveneb seente keerulistesse eluprotsessidesse ning tutvustab nende elutegevuse tihedat läbipõimumist teiste elusorganismidega. Konverentsil astuvad üles 10 kodumaist ja rahvusvahelist valdkonna tippu, nende seas taimede suhtlusprotsesside uurija Paco Calvo (Murcia ülikool), ökoloog Aveliina Helm (Tartu Ülikool), mükoloog Maarja Öpik (Tartu Ülikool), ökoloog Mihkel Kangur (Tallinna Ülikool) ning semiootik ja luuletaja Timo Maran (Tartu Ülikool).

Konverentsi kaks esimest päeva on sisustatud ettekannete ja aruteludega, 13. mail leiab aset Biotoopia kunstiprogramm, mida kureerivad semiootik ja kaasaegse improvisatsiooni magistrant Vaim Sarv (Tallinna Muusika- ja Teatriakadeemia) ning semiootik Anette Pärn (Tartu Ülikool). Kunstiprogrammi sisuks on rännak mööda Maarjamäe klinti, mis ühendab eneses heli- ja performatiivset kunsti ning moodustab häppeningu vormis kogemusterviku. Sellel tühermaal leiab aset erinevate  perspektiivide kohtumine, nende põrkumine ja ühtesulamine. Kogemuse keskmes on rituaalsuse ja suulise pärimuse kandev jõud, vastukaal  inim- ja indiviidikeskse maailma üksildusele. Ürituse käigus muundub iga tegevus kollektiivse suhtevõrgustiku osaks.

Biotoopia konverentsi töökeeleks on inglise keel, soodushinnaga konverentsi piletid on saadaval veebruarikuu lõpuni siin: bit.ly/biotoopia. 2023. aasta programmi ja esinejate info on peagi leitav www.biotoopia.ee veebilehelt.

Biotoopia konverentsi nõukogusse kuuluvad ökosemiootik Kalevi Kull (Tartu Ülikool), kunstiajaloolane Sirje Helme (Eesti Kunstimuuseumi) ja kultuuriajaloolane Marek Tamm (Tallinna Ülikool). Biotoopia konverentsi juured ulatuvad 1995. aastal Sirje Helme, Eha Komissarovi ja Ando Keskküla kureeritud näituse „Biotoopia. Bioloogia. Tehnoloogia. Utoopia.“ ideeni. Konverentsi korraldab Estonian Anthropocene Center MTÜ. 

Biotoopia`23 toetajateks on Tallinn – Euroopa roheline pealinn 2023, Tallinna Botaanikaaed, Medivar, Liivalill, Kuuldeaparaadid, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuri ja Spordiamet, Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Lisainfo:
Kelli Turmann
tegevjuht
E-post: kelli@biotoopia.ee
Tel: +372 509 2208
www.biotoopia.ee

Tagasi algusesse