Breadcrumb

Ajaloolase ja kirjaniku Ben Milleri loeng „Elisàr von Kupffer ja natsistlik kväärkunst“

05.06.2024

Kumut külastab Berliinis elav kirjanik ja ajaloolane Ben Miller, kes peab loengu Elisàr von Kupfferi vastuolulisest rollist kväärkunsti ajaloos.

Loeng toimub Kumu kunstimuuseumi näitusel „Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma“ 5. juunil kell 18.

Kunstnik Elisàr von Kupffer mängib kväärkunsti ajaloos olulist, aga ka väga problemaatilist osa. Tema filosoofia – klarism – oli osa 20. sajandi alguse laiemast suundumusest uususundite tekkeks. Klarismi illustreerimiseks maalis ta 30-meetrise panoraami „Õndsate selge ilm“ – nelja aastaaega kujutav fantaasia, mida ilmestavad kümned idealiseeritud androgüünsed figuurid, kellest paljud sarnanevad kunstniku endaga. Kupfferi elu oli täis hämmastavaid vastuolusid: see hõlmas nii ühe esimese kväärkirjandusantoloogia koostamist kui ka rassistlikul pseudoteadusel, misogüünial ja antisemitismil põhineva transtsendentse müstilise androgüüniateooria loomist, nii kirjavahetust juudist sotsialisti ja seksuoloogi Magnus Hirschfeldiga kui ka pöördumist Adolf Hitleri poole palvega, et Kupfferi homoerootiline looming leiaks koha Kolmanda Reichi ideoloogias.

Loengus käsitletakse Kupfferi pärandit ja selle ebamugavat mõju tänapäeva gei- ja kväärliikumisele.

Ben Miller on kirjanik ja ajaloolane. Ta on kväärajaloo „lurjuseid“ ja komplitseeritud karaktereid tutvustava taskusaate „Bad Gays“ üks autoreid ning raamatu „Bad Gays: A Homosexual History“ (Verso, 2022) kaasautor. Hiljuti valmis tal Berliini Vaba Ülikooli (Freie Universität Berlin) globaalse intellektuaalajaloo osakonnas doktoritöö „In Search of Lost Time: Primitivist Homomythopoetics and the Self-Invention of the White Gay Man“. Alates 2018. aastast on ta olnud Schwulesi muuseumi – maailma suurim LGBTQI+ ajaloole ja visuaalkultuurile spetsialiseerunud sõltumatu muuseum – nõukogu liige.

Üritus toimub inglise keeles.
Ürituse piletiga saab samal päeval külastada kõiki Kumu kunstimuuseumi näituseid, kaasa arvatud 31. mail avanevat kunstniku Jevgeni Zolotko suurt isikunäitust „Aadama saladus“.

Kumu püsi- ja vahetuvad näitused on 5. juunil avatud kuni kell 18.00.
Näitus "Elisarion" jääb üritusel osalejatele avatuks kuni kell 20.00.

Üritus on osa näituse „Elisarion. Elisàr von Kupffer ja Jaanus Samma“ publikuprogrammist. Baltisaksa kunstniku Elisàr von Kupfferi (1872–1942) antiigi ja renessansi mõjudega homoerootilised maalid on näitusel dialoogis Jaanus Samma (1982) teostega, mis uurivad eesti talupoegade seksuaalsust ja kväärivad rahvakunsti. Kõrvutustes tõusevad esile sajandeid saksakeelse eliidiga kõrvuti elanud talupoegade suhted oma valitsejatega, võõristuse ja iha segunemine, mäng kõrge ja madalaga. Jaanus Samma on näituse jaoks loonud uue videoteose „Õndsate selge ilm“. Seda täiendab Karl Joonas Alamaa maalähedane installatsioon „Piiratud lõbu“.

Tagasi algusesse